Sylwester na świecie


2009.12.31

opublikował:

Sylwester na świecie

Moskwa

Nowy Rok i Sylwester w Rosji jest obchodzony bardziej uroczyście niż Boże Narodzenie (co wynika z powszechnie obowiązującej prawosławnej religii). To właśnie 31 grudnia Rosjanie witają Nowy Rok w gronie rodziny lub przyjaciół, przy choince i suto zastawionym stole. W tym czasie nasi wschodni sąsiedzi składają sobie życzenia i obdarowują prezentami.

W Moskwie impreza sylwestrowa odbywa się tradycyjnie na Placu Czerwonym, Placu Teatralnym i Placu Twerskim, gdzie na przybyłych czeka szereg atrakcji i efektowny pokaz sztucznych ogni.


Berlin

Sylwester odbywa się tutaj  przy Bramie Brandenburskiej. Impreza ta jest uznawana za jedną z największych w Europie na świeżym powietrzu. Między Bramą Brandenburską a słynną Siegessaule (Statuą Zwycięstwa) odbywają się występy znanych artystów i DJ-ów.

Na miejscu nie brakuje budek serwujących zimne i gorące napoje oraz słynne berlińskie „bratwursty” (pieczone kiełbaski).                                     

Paryż

Ulice Paryża w tym czasie przybrane są w girlandy kolorowych lampek, piękne choinki zaprojektowane przez sławnych kreatorów oraz witryny sklepowe prześcigające się w sztuce dekoracji.

Sylwester tutaj odbywa się przy wieży Eiffl`a, na Polach Elizejskich oraz przy Łuku Tryumfalnym. Wyczekiwanie na Nowy Rok wypełniają liczne plenerowe imprezy rozrywkowe oraz koncerty muzyczne.

Londyn

W Londynie największa plenerowa impreza Sylwestrowa odbywa się wokół The London Eye czyli wielkiego obrotowego koła widokowego liczącego 135 metry. Do niego to na czas imprezy mocowane są fajerwerki które wystrzeliwują o północy oznajmiając nadejście Nowego Roku. Londyński pokaz fajerwerków należy do najbardziej spektakularnych w Europie.

Nowy Jork

Amerykanie w Sylwestra bawią się na placach i ulicach. Szczególne miejsce zajmują tu uroczystości powitania Nowego Roku w Nowym Jorku na słynnym Times Square.

Tradycja tego miejsca sięga 1904 roku. Na pomysł wpadł ówczesny właściciel „New York Timesa” Alfred Ochs, który uczcił w ten sposób oficjalne otwarcie nowego budynku mieszczącego redakcję tej gazety. Początkowo główną atrakcją wieczoru były fajerwerki. W trzy lata później, 31 grudnia 1907 roku, zainicjowano dzisiejszą tradycję spuszczania ze specjalnego masztu o północy na Times Square wielkiej świetlistej kuli. Na początku była ona wykonana z drewna i żelaza, ważyła około 350 kilogramów i miała średnicę półtora metra. Kulę, dziś zwaną Wielkim Jabłkiem stopniowo udoskonalano wraz z postępem techniki. Dziś spuszcza się z masztu-wieży kulę wykonaną z aluminium, pokrytą kryształowymi trójkątami, oświetloną z zewnątrz 168 lampami halogenowymi, a wewnątrz 432 żarówkami w pięciu kolorach. Dziewięćdziesiąt obracających się i sterowanych przez komputer lusterów w kształcie piramid stwarza niezwykłe efekty wizualne. Kulę spuszczano na Times Square od ponad 100 lat co roku, z przerwą w latach 1942 i 1943, kiedy widowisko zawieszono z powodu konieczności zaciemnienia miasta wobec groźby wojennych bombardowań. – źródło: PAP

Polecane

Share This