Tarcza antykryzysowa dla branży. Artyści, którzy nie mogą koncertować, dostaną wielkie pieniądze

Na liście dofinansowanych znalazło się ponad dwa tysiące podmiotów.


2020.11.14

opublikował:

Tarcza antykryzysowa dla branży. Artyści, którzy nie mogą koncertować, dostaną wielkie pieniądze

fot. Karol Makurat / tarakum.pl

Branża kulturalna jest jedną z najdotkliwiej dotkniętych przez pandemię koronawirusa. W tej chwili nie można organizować żadnych spektakli i koncertów, wcześniej odbywały się w one w reżimie. Letnich festiwali w tym roku nie było, nie wiadomo, czy odbędą się w przyszłym. Artyści zostali zmuszeni do odwołania niemal wszystkich koncertów zaplanowanych na ten rok i nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądała sytuacja w 2021.

Przedstawiciele kultury i rozrywki wreszcie doczekali się tarczy antykryzysowej i związanych z nią wypłat. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowało 2064 podmioty, przeznaczając na to kwotę 400 mln złotych. Na stronie GOV.pl znajduje się lista objętych tarczą oraz przyznane kwoty. Najwięksi otrzymali najwięcej – 2 mln złotych trafi m.in. na konta agencji Live Nation, Prestige MJM czy Follow the Step, ale także m.in. do firmy Zgadza Się Miuosha. Niemal 600 tysięcy otrzyma agencja KnockOut Productions, która obok licznych koncertów klubowych i kilku halowych imprez straciła w tym roku Mystic Festival. Nieco więcej – 660 tysięcy trafi do agencji Rock House, która ma pod swoimi skrzydłami m.in. Annę Wyszkoni, Lady Pank, Kasię Kowalską czy Michała Szpaka. Niemal 460 tysięcy przyznano agencji Bashesh, która odpowiada za organizację koncertów m.in. Palucha, Kalego czy Słonia.

 

Pieniądze trafią nie tylko do firm eventowych, ale również do firm artystów – na liście dofinansowanych znaleźli się m.in. Kamil Bednarek (500 tysięcy), Mezo (110 tysięcy), Julia Pietrucha (100 tysięcy), Doniu (60 tysięcy).

Pomoc otrzymało:

144 samorządowych instytucji artystycznych – przyznana kwota 94 716 434 zł;

306 organizacji pozarządowych (NGO-sów) – przyznana kwota 38 578 661 zł;

448 przedsiębiorców – przyznana kwota 90 959 964 zł;

1166 firm świadczących usługi zaplecza scenotechnicznego – przyznana kwota 175 235 109 zł.

Pełną listę dofinansowanych znajdziecie tutaj.

Polecane

Share This