Targowa Street 2012 już w ten weekend


2012.07.03

opublikował:

Targowa Street 2012 już w ten weekend

Targowa Street Film&Music Festival już po raz czwarty otwiera podwoje legendarnej łódzkiej Szkoły Filmowej i zamyka ulicę Targową na 3 dni, 10 koncertów, kilka ciekawych premier filmowych i niezwykłych spotkań.

06.07.2012 –– Inauguracja w wielkim stylu

Uliczne koncerty przed Szkołą poprzedzi bez wątpienia wybitna inauguracja – na scenie na dziedzińcu Filmówki Emmanuelle Seigner uwiedzie łódzką publiczność klimatycznym koncertem w języku francuskim.

Ta znakomita francuska aktorka (m.in. „Frantic”, „Dziewiąte wrota”, „Motyl i skafander”, „Plac Vendome”, „Gorzkie gody” czy nagrodzony w Wenecji „Essential Killing” Skolimowskiego) jako wokalistka zadebiutowała w roku 2006 wraz z rockowym zespołem Ultra Orange. W 2010 wydała solową płytę „Dingue”, na której znalazł się m.in. duet z Iggy Popem oraz mężem Romanem Polańskim.

Koncert będzie wyjątkową chwilą również dla samego Romana Polańskiego, który zadeklarował pełne wsparcie dla Emmanuelle – żona zaśpiewa w miejscu, w którym stawiał pierwsze kroki jako reżyser. Dzień później oboje poprowadzą dwa otwarte spotkania z cyklu „Lekcje Kina z Mistrzami”.


07-08-07.2012 – Multikulti na parkingu

07-08.07.2012 to kompletna zmiana klimatu – kameralną atmosferę inauguracji rozbije seria wybuchowych koncertów szóstki twórców, którzy łącząc dźwięki różnych krajów i kultur, obrazują rozkwit muzycznego postmodernizmu lat 90. Kultowych już Asian Dub Foundation i Apollo 440 nie trzeba nikomu przedstawiać. Do tego po raz pierwszy w Polsce zagra najgorętszy zespół koncertowy Hiszpanii – nazywany Manu Chao pokolenia „oburzonych” worldmusicowy Che Sudaka oraz święcąca triumfy w Europie Dubioza Kolektiv z Bośni i Hercegowiny. Prawdziwą „wisienką na torcie” będzie niemiecki pierwowzór Linkin Parku – Hblockx oraz najbarwniejszy „wariat” polskiej sceny – grupa Łąki Łan. Muzycznym gościem specjalnym będzie rock-alternatywna, legendarna już Apteka, a na „przystawkę” – czyli jako support zagrają wybrane w facebookowym konkursie fanów Magister Ninja i The Washing Machine. Tym samym liczba koncertów na Targowej 2012, licząc inaugurację, dobije magicznej liczby 10.

07-08-07.2012 – Kulisy produkcji,  arena młodych twórców, Mistrzowie Kina udzielają Lekcji

Już po raz czwarty pod okiem międzynarodowego jury w szranki staną młodzi twórcy filmowi z całego świata. Za sprawą Międzynarodowego Konkursu Etiud Filmowych „Przed Debiutem” zawalczą o „Złotą Szafę” – replikę rekwizytu ze stworzonej przez Polańskiego na Targowej etiudy „Dwaj ludzie z szafą”. Wśród 12 etiud, które zakwalifikowały się do konkursu są m.in. przedstawiciele Rosji, Meksyku, Niemiec, Macedonii i Estonii.

Szefem jury będzie Richard Brick – współproducent trzech filmów Woodyego Allena, pierwszy  komisarz filmowy Nowego Jorku, wykładowca Yale. Filmowy człowiek-orkiestra poprowadzi gałąź Festiwalu poświęconą produkcji i producentom filmowym, natomiast wszyscy filmowi goście wezmą udział w spotkaniach otwartych – Lekcjach Kina z Mistrzami. W sobotę i niedzielę z pasjonatami filmu spotkają się Roman Polański, Emmanuelle Seigner oraz prawdziwa europejska caryca castingu – Beatrice Kruger. Ta włoska reżyser obsady odpowiedzialna była – poza rodzimymi produkcjami – za europejską część ekipy aktorskiej takich filmów jak „Casino Royale”, „Ocean’s Twelve”, „Pachnidło”,  „Anioły i Demony”, „Listy do Julii”, „Nine: Dziewięć” czy „Pokój z widokiem” . Beatrice Kruger zasiądzie również w jury obok Richarda Bricka, Jędrzeja „Kodyma” Kodymowskiego – założyciela Apteki, kultowego łódzkiego tekściarza i wokalisty Jacka Bieleńskiego oraz dziennikarza Roberta Leszczyńskiego.


07-08.2012 – Cztery Premiery

Podczas Festiwalu swoją polską premierę będą miały cztery pełnometrażowe produkcje kina europejskiego, zwieńczone spotkaniami z ich twórcami.

Na początek włoskie „Mozarella Stories” w reżyserii Edoardo De Angelisa – do Don Ciccio, Króla Mozzarelli, Mr Buffalo Cheese zbliża się widmo bankructwa oraz Camorry. Chińczycy zalali rynek pierwszej klasy i, co najważniejsze, o połowę tańszym serem. Serowy Król potrzebuje pieniędzy i pozyskanie ich porusza serię niezwykłych wydarzeń, które angażują całe barwne otoczenie bohatera…W kilku słowach: jest tam miłość, jest przemoc i są… byki!

Rosyjski „Balkan Star” to dokument o prawdziwej gwieździe Bałkan. „Einstein kina”, dwukrotny laureat Złotej Palmy, muzyk, obywatel Jugosławii, „profesor” Emir Kusturica. Nigdy nie wiąże butów, chodzi rozczochrany i zajada się jagodami. Na krańcu Ziemi wybudował swoją własną wioskę – Kustendorf. Jej wykrzywione domy nazwane są po nieśmiertelnych, Johnny Depp czuwa nad Dostojewskim, a głęboko pod ziemią znajduje się kino. Wszystko to zobaczymy w poświęconym mu filmie Andreya Grigoryeva.

Następny dzień to między innymi „Punk`s not dead” w reżyserii Vladimira Blazewskiego – pierwszy macedoński film dotykający problemu wzrastającego nacjonalizmu w tym kraju. Wydarzenia rozgrywają się wokół postaci Mirsy, czterdziestoletniego punka ze Skopje. Otoczony przez biedę robotniczego przedmieścia  decyduje się dla wyższego celu reaktywować swój niegdyś-legendarny zespół. Klasyczny wątek „zbierania gangu” nabiera tutaj nowego znaczenia – reszta muzyków rozproszona jest bowiem po całych Bałkanach.

Ostatni premierowy pokaz to „Crebinsky” – hiszpańska komedia w reżyserii Enrique Otero. Bracia Crebinsky, rzuceni przez los i… rwącą rzekę na wybrzeże, żyją zbierając to, co fale wyrzucą na brzeg. Spokojny rytm codziennego życia załamuje się, kiedy ich jedyna krowa Mućka znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Rozpaczliwe poszukiwania zaprowadzą braci w głąb niebezpiecznego lądu, z dala od znajomego wybrzeża. Crebinsky to prawdziwy film drogi, prowadzącej do niesamowitych wydarzeń i niespodziewanych spotkań, pełnej mrocznych uczuć i wymazanych wspomnień.

Wszystkie projekcje odbędą się w Muzeum Kinematografii, które tuż przed Festiwalem poświęci kilka dni na przypomnienie m.in. studenckiej twórczości Romana Polańskiego.

Wydarzeniom muzycznym w roku 2012 towarzyszyć będzie barwna scenografia autorstwa artysty totalnego – Jarosława Koziary, znanego m.in. z oprawy wizualnej stworzonej dla Voo Voo.

Wszystkie koncerty są biletowane. Część filmowa Festiwalu jest bezpłatna.

Plan Ramowy Festiwalu:

Koncerty:

06.07.2012 – dziedziniec Szkoły Filmowej – Emmanuelle Seigner z zepołem

07.07.2012 – ulica Targowa przed Szkołą Filmową – The Washing Machine, Apteka, Łąki Łan, Dubioza Kolektiv, Asian Dub Foundation

08.07.2012 – ulica Targowa przed Szkołą Filmową – Magister Ninja, HBlockx, Che Sudaka, Apollo 440

Lekcje Kina z Mistrzami (Szkoła Filmowa):

06.07.2012 – Richard Brick – workshop z Łódź Film Commission

07.07.2012 – Roman Polański, Emmanuelle Seigner

08.07.2012 – Beatrice Kruger

Projekcje:

07-08.07.2012 – Szkoła Filmowa – 2 bloki etiud konkursowych „Przed Debiutem”

07.08.2012 – Muzeum Kinematografii – Mozzarella Stories, Balkan Star

08.07.2012 – Muzeum Kinematografii – Punk’s Not Dead, Crebinsky

Polecane

Share This