Taylor Swift: Złoczyńcy nie zasługują na posągi


2020.06.14

opublikował:

Taylor Swift: Złoczyńcy nie zasługują na posągi

fot. mat. pras.

Taylor Swift wezwała do trwałego usunięcia wszystkich posągów postaci historycznych, które były rasistami. Chodzi dokładnie o monumenty jakie wciąż są w amerykańskim stanie Tennessee. Gwiazda jest mocno związana z tum stanem i zaapelowała do władz, aby przemyśleli jak bardzo szkodliwe może być pozostawienie tych pomników w przestrzeni publicznej.

Robi mi się niedobrze na myśl, że pomniki rasistowskich postaci historycznych, którzy wyrządzili wiele krzywd, wciąż stoją w przestrzeni publicznej. Edward Carmack i Nathan Bedford Forrest byli podłymi postaciami historii naszego stanu i tak powinni być traktowani – napisała Swift na swoim Twitterze.

SPRAWDŹ TAKŻE: Gitara Prince’a z trasy „Purple Rain” wystawiona na aukcję

Nathan Bedford Forrest był generałem Konfederacji, kawalerzystą oraz partyzantem wojny secesyjnej. Przez historyków jest uważany za najbardziej innowacyjnego generała amerykańskiej wojny domowej, dzięki m.in. jego taktyce wojny podjazdowej. Jego reputacja ucierpiała po wojnie wskutek oskarżeń o brutalność podczas jednej z bitw oraz członkostwo w Ku Klux Klanie. Jego postać wymieniona była m.in. w filmie „Forrest GumP’, po którym bohater filmu otrzymał imię. Z kolei Edward Carmack był dziennikarzem, politykiem i adwokatem z Tennessee. Znany był m.in. czy wykorzystywania swojej prasy do atakowania przeciwników lub wspierania linczów na czarnych. Posąg Carmack’a został siłą usunięty przez protestujących po śmierci George’a Floyda kilka dni temu.

Polecane

Share This