Ten Years After w Błoniu


2011.06.08

opublikował:

Ten Years After w Błoniu

Ten Years After to z pewnością jeden z najważniejszych zespołów blues – rockowych w historii tych obydwu gatunków. W swojej blisko 45 – letniej karierze mają występy na legendarnych festiwalach Woodstock i na Wyspie Wight, The Miami Pop Festiwal, czy The Newport Jazz Festival. Koncerty kwartetu do dzisiaj stanowią rodzaj unikalnego spektaklu, gdzie rock, blues i jazz idą w parze z kunsztownym teatrem muzycznej wirtuozerii.

Czy istotnie tak jest będziemy mogli przekonać się już niebawem, albowiem już?11.06.2011 (Sobota) Ten Years After wystąpi, jako gwiazda Dni Błonia w Amfiteatrze Centrum Kultury w Błoniu koło Warszawy. Wstęp na ten koncert jest wolny!

Występ legendy Woodstock poprzedzi show jednego z najciekawszych polskich zespołów prog – rockowych – warszawskiego „Believe” dowodzonego przez gitarzystę – instytucję – Mirka Gila.

Ten Years After został założony w 1967 roku w składzie: Alvin Lee – gitara, śpiew, Chick Churchill – instrumenty klawiszowe, Leo Lyons – bas, i Ric Lee – perkusja.

Niedługo potem dostał zaproszenie by zagrać na Windsor Jazz Festival, co zaowocowało lukratywnym na owe czasy kontraktem z Deram – pochodną kultowej dzisiaj wytwórni Decca Records.

Po odbyciu tournee w Skandynawii i Stanach Zjednoczonych, grupa wydała album „Undead”, który zawierał niezapomniany, sztandarowy przebój – „I`m Going Home”.

W 1969 Brytyjczycy pojawili się na Newport Jazz Festival, pierwszym festiwalu, na który zostały zaproszone zespoły rockowe.

W sierpniu tego samego roku formacja wystąpiła w przełomowym dla siebie Festiwalu Woodstock, prezentując prawie dziesięciominutową interpretację „I`m Going Home”, która okazała się być kluczową w wydanym później filmie i ścieżce dźwiękowej z tego Festiwalu i wpisała się na stałe w muzyczny obraz epoki „dzieci kwiatów”.

W 1971 do sklepów płytowych trafił album „A Space In Time”, zawierający największy przebój TYA – „I`d Love To Change The World” (Chciałbym zmienić świat), który stał się równocześnie hymnem hipisów protestujących przeciwko wojnie w Wietnamie i kapitalizmowi. Był to okres rozkwitu zespołu: na początku ich dwunastej trasy koncertowej grali dla dwudziestotysięcznej publiczności w wyprzedanym wiele dni wcześniej Madison Square Garden w Nowym Jorku.

Do legendy przeszły też koncerty w słynnej Fillmore East w San Francisco utrwalone na dwupłytowym albumie wydanym w 2001 roku.

W roku 1974 zespół nagrał album „Positive Vibrations” i po licznych kłótniach i sporach, rozpadł się.

Muzycy zjednoczyli siły ponownie w 1983 roku wyruszając  w trasę koncertową po Wielkiej Brytanii i USA. Zwieńczeniem tego comebacku był album „About Time”(1989).

Ten Years After gra muzykę inspirowaną klasycznym rock ‘n’ rollem, bluesem i jazzem. Swój profil artystyczny i repertuar zawdzięczał głównie Alvinowi Lee, nazywanemu często najszybszym leworęcznym gitarzystą świata. 

Od roku 2002 Alvina Lee zastąpił charyzmatyczny gitarzysta i wokalista Joe Gooch, który wytyczył nowe kierunki artystyczne i niewątpliwie odmłodził zarówno skład, jak i muzykę legendarnego zespołu.

W sierpniu 2005 ukazała się podwójna koncertowa płyta „Roadworks”.

Grupa spędziła ponad pół roku w trasie po Europie i USA, ale udało się znaleźć czas, aby nagrać nowy materiał. W listopadzie 2008 ukazał się ostatni jak dotąd, świetnie przyjęty zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych studyjny album „Evolution”.

Muzycy zapowiadają wydanie premierowego krążka w przyszłym roku, wraz z obchodami 45 – lecia działalności Ten Years After.

TEN YEARS AFTER (support Believe) – 11.06.2011 (sobota) godz. 19: 00, Amfiteatr Centrum Kultury w Błoniu, ul. Jana Pawła II 1 B – wstęp wolny.

Polecane

Share This