Tereza Salgueiro oraz duet Chick Corea & Gary Burton gwiazdami Poznań Jazz Fair w 2011 roku


2010.11.23

opublikował:

Tereza Salgueiro oraz duet Chick Corea & Gary Burton gwiazdami Poznań Jazz Fair w 2011 roku

Agencja Go Ahead z przyjemnością zaprasza na koncerty w ramach cyklu Poznań Jazz Fair! W 2011 roku w Poznaniu wystąpią artyści z pierwszej półki światowego jazzu.

Już 11 lutego w Auli UAM zaśpiewa słynna Tereza Salgueiro, wieloletnia wokalistka formacji Madredeus! Z kolei 29 marca także w Auli UAM wspólny koncert dadzą giganci instrumentalnego jazzu: Chick Corea oraz Gary Burton. Bilety na oba koncerty trafią do sprzedaży w ciągu kilku najbliższych dni.

Tereza Salgueiro to słynna portugalska solistka, która występowała z legendarnym zespołem Madredeus. Madredeus wypromował w Europie oryginalną portugalską muzykę fado. Niezwykle nastrojowe i poetyckie pieśni wykonywane przy akompaniamencie akustycznych gitar przez Terezę Salgueiro zyskały popularność dzięki jej charakterystycznemu, mocnemu głosowi. Tereza była objawieniem filmu „Lisbon Story” Wima Wendersa, w którym nie tylko wspaniale śpiewała, ale również wystąpiła w jednej z głównych ról. W Madredeusie była niemal od początku – od pierwszej płyty „Os Dias Da Madredeus”, poprzez najlepsze chyba w dyskografii krążki „Existir” i „Ainda” aż po „Faluas de Tejo” z 2005 roku (nagrała z nim kilkanaście płyt). Solowy debiut Terezy to album „Obrigado”. Zawiera on kompozycje wykonywane przez artystkę z udziałem takich sław jak tenor Jose Carreras, brazylijski pieśniarz Caetano Veloso i portugalska wokalistka jazzowa Maria Joao. W 2007 roku współpracowała ze Zbigniewem Preisnerem w nagraniu płyty „Silence, Night and Dreams”. W ubiegłym roku wydała płytę „Matriz” powszechnie uważaną za jej najlepsze dotąd solowe dokonanie, odwołującą się do wielu aspektów portugalskiej tradycji, nie tylko do fado. Na scenie artystce towarzyszyć będą: Carisa Marcelino (akordeon), André Santos (gitara klasyczna), Óscar Santos (gitara), Rui Lobato (perkusja)


Chick Corea od lat sześćdziesiątych uważany jest za jedną z najważniejszych postaci jazzowej sceny. Artysta poszukujący, członek wielu niezwykle istotnych projektów muzycznych. Jest uważany, obok Herbiego Hancocka oraz Keitha Jarretta, za najlepszego jazzowego pianistę XX wieku, a także za artystę który jako jeden z pierwszych wykorzystał potencjał instrumentów elektronicznych stając się wielkim pionierem fusion. W znacznym stopniu wpłynął także na kształtowanie się takich gatunków jak post-bop, jazz latynoski, free jazz czy jazz awangardowy. Współpracował z wieloma legendami, m.in. z Milesem Davisem, Alem Di Meolą czy Stanem Getzem. . Albumy „Now He Sings Now He Sobs”, „Return To Forever” i „My Spanish Heart” zapewniły mu miejsce we wszystkich encyklopediach jazzu. Gary Burton to wybitny wibrafonista, który oprócz współpracy z Chickiem Corea ma na koncie nagrania z takimi postaciami jak Pat Metheny czy Keith Jarrett. Duet Chick Corea i Gary Burton ma na koncie 6 płyt. Pierwsza z nich „Crystal Silence” powstała w roku 1972. Najnowsze wydawnictwo duetu „The New Crystal Silence” ukazało się w roku 2008 i zebrało prestiżowe nagrody muzyczne, w tym nagrodę Grammy.

Warto przypomnieć, iż w latach dziewięćdziesiątych Poznań Jazz Fair był bez najmniejszych wątpliwości najważniejszym cyklem imprez muzycznych w Poznaniu – i jednym z czołowych w skali kraju. Pozwolił na prezentację wielu niekwestionowanych światowych gwiazd muzyki oraz dziesiątek polskich wykonawców – tych doświadczonych jak i stawiających dopiero pierwsze kroki. W jego ramach wystąpiły tak ważne postaci światowego jazzu jak Wayne Shorter, Al Di Meola, John Scofield, Charlie Haden czy Kenny Garrett. Reaktywacja imprezy nastąpiła w roku 2009, od tamtego czasu na PJF wystąpili między innymi Richard Bona, Chick Corea, Patricia Barber, Basia Trzetrzelewska, Wayne Shorter, Angelique Kidjo czy Matt Dusk.

Polecane

Share This