Therion – koncertowy rozkład jazdy


2010.11.27

opublikował:

Therion – koncertowy rozkład jazdy

Już w najbliższą niedzielę, 28 listopada, szwedzka grupa Therion zagra koncert w krakowskim klubie Studio. Dzień później, w poniedziałek 29 listopada, Christofer Johnsson i spółka zaprezentują się publiczności w warszawskiej Stodole! Oba koncerty promują najnowszy album zespołu zatytułowany „Sitra Ahra” wydany w połowie września br.

 

Przed Therion na scenie pojawią się dwie kapele – Loch Vostok i Leprous. Loch Vostok to progresywno-metalowy zespół ze Szwecji. Najnowszy, trzeci krążek zespołu zatytułowany „Reveal No Secrets” ukazał się w 2009 roku. Leprous to progresywno-rockowy zespół z Norwegii a ich debiutancki album „Tall Poppy Syndrome” ukazał się również w 2009 roku. Muzykę zespołu nie jest łatwo jednoznacznie zdefiniować gdyż zawiera wpływy różnych gatunków, począwszy od progresywnego rocka, przez jazz na metalu skończywszy. Jest duża szansa, że przemówi ona zwłaszcza do fanów takich zespołów jak Opeth, Arcturus, Porcupine Tree, Van Der Graaf Generator lub Emperor.

 

I tak każdego wieczoru w pierwszej kolejności zobaczymy formację Loch Vostok, która rozpocznie swój występ już o godz. 19.30. Po ich koncercie i krótkiej przerwie o godz. 20.20 zaprezentuje się Leprous. Gwiazda wieczoru, Therion, pojawi się na scenie o 21.25!

 

Therion gościł w Polsce już kilkukrotnie (między innymi byli gwiazdą XX. edycji festiwalu Metalmania), a polska publiczność za każdym razem przyjmuje ich koncerty z olbrzymim entuzjazmem. Tym razem z pewnością będzie nie inaczej – zapraszamy do Krakowa i Warszawy!

Therion to szwedzka grupa założona w 1987 roku przez Christofera Johnssona. Zespół zaczął funkcjonować pod nazwą Blitzkrieg, następnie jako Megatherion, a rok później przyjął obecną nazwę. Inspiracją dla nazwy stał się album „To Mega Therion” zespołu Celtic Frost. Debiutancki album „Of Darkness” ukazał się w 1991 roku. Z początku dali się poznać jako twórcza, death metalowa formacja, m.in. wydając w 1992 roku album „Beyond Sanctorum”. Zaczęto ich zaliczać do awangardowych grup, docenianych przez silną undergroundową publiczność. Na trzeciej – „Symphony Masses: Ho Drakon Ho Megas” (1993) i czwartej płycie zatytułowanej „Lepaca Kliffoth” (1995) nadszedł czas na liczne eksperymenty i zmianę składu zespołu. Jako trzon pozostał jedynie założyciel grupy, Christofer Johnsson, autor większości tekstów.

 

Późniejsze dokonania łączą w sobie elementy muzyki klasycznej i opery wraz z szeroko pojętym nurtem metalowym, z wpływami heavy metalu i progresywnego rocka. W 1996 roku ukazuje się ich piąty krążek, „Theli”, który okazał się przełomowy w ich karierze. Styl Therion zaczęto określać jako ‘symphonic opera metal’, gdzie można odnaleźć progresywnego rocka lat 70., heavy metal lat 80-tych, muzykę orientalną i wiele innych motywów. Płyta „Vovin” z 1998 roku ukazała się pod szyldem Theriona, a tak naprawdę była  solowym albumem Christofera. Był to dotychczas najlepiej sprzedający się krążek formacji, który rozszedł się w Europie w nakładzie 125 000 egzemplarzy. To pierwszy album, na którym słychać prawdziwą orkiestrę. Nagrania „Deggial” oraz „Secret of the runes” są przykładem na genialne połączenie chwytliwego metalu oraz muzyki klasycznej i operowej. Album „Deggial” z 2000 roku, był jeszcze bardziej symfoniczny, a zarazem trudniejszy w odbiorze od poprzednika. W nagraniu udział wzięła orkiestra symfoniczna, po raz pierwszy w pełnym składzie. Kolejna płyta „Secret of the Runes” (2001), której liryki bazują na nordyckich światach, pozostaje niezmiennie symfoniczno-metalowa. W tym samym roku powstał album „Bells of Doom” dostępny jedynie dla członków płatnego Fan Klubu, Therion Society.

 

Do 2004 roku zespół zgromadził nowy materiał liczący 55 nagrań. Ze względu na to, że taki materiał wystarczył na trzy studyjne albumy, zespół zdecydował wydać podwójny album, a pozostałe utwory umieścić później na ostatnim albumie trylogii. „Lemuria/Sirius B” to najbardziej monumentalne dzieło zespołu Therion – oprócz instrumentów klasycznych (gitara, bas, perkusja) użyto również takich jak bałałajka, mandolina czy domra. Nagrań dokonano z praską orkiestrą, fortepianem, klawikordem, wykorzystano solowe partie operowe i 32 osobowego chóru. Muzykę prawdziwych kościelnych organów zarejestrowano w najstarszym kościele w Kopenhadze. W sumie, w przygotowaniu wydanego w 2004 roku podwójnego albumu „Lemuria/Sirius B” brało udział 171 muzyków, a nagrania trwały 9 miesięcy. Muzyka jest bardziej melodyjna i gitarowa niż dotychczas, występuje dużo więcej elementów heavy metalowych. Album kończący trylogię „Lemuria/Sirius B” – „Gothic Kabbalah” wydano w 2007 roku.

 

Teksty utworów Theriona nawiązują najczęściej do tematów mitologicznych, pisane są w kilku językach – angielskim, szwedzkim, rosyjskim, niemieckim, akadyjskim, łacińskim, hebrajskim, egipskim, starogreckim oraz enochiańskim.

THERION

Loch Vostok, Leprous

 

28.11.2010 – Kraków, Klub Studio

29.11.2010 – Warszawa, Stodoła 

 

Start koncertów godz. 19:30, otwarcie bram godz. 19:00

 

Ceny biletów:

Kraków – 85 zł / 95 zł (w dniu koncertu)

Warszawa – 90 zł 100 zł (w dniu koncertu)

Polecane

Share This