Threshold już dziś we Wrocławiu


2009.11.04

opublikował:

Threshold już dziś we Wrocławiu

Już dziś na jedynym koncercie w Polsce wystąpi angielska grupa Threshold! Zespół zagra we wrocławskim klubie Firlej w ramach trasy „Essence of Progression”, a towarzyszyć mu będą dwie formacje – Spheric Universe Experience oraz Serenity.

Threshold jest obecnie wymieniany jako lider prog metalowego grania wśród takich zespołów jak Dream Theater, Queensrÿche czy Fates Warning. Muzyka grupy to połączenie ciężkich gitar, wymiatających klawiszy, których brzmienie podkreślają basy oraz perkusja. Warstwy liryczne twórczości poruszają ważne tematy takie jak życie, wiara, nauka, polityka czy środowisko…

Wrocławski show otworzy pochodzący z Francji Spheric Universe Experience, którego dyskografię zamyka album „Unreal” zrealizowany w 2009 roku. Drugim zespołem, który zaprezentuje się przed gwiazdą wieczoru będzie austriacki Serenity, który będzie promować swój drugi, pochodzący z 2008 roku, krążek zatytułowany „Fallen Sanctuary”.

Zespół Threshold zaczynał swoją karierę przeszło 20 lat temu – w 1988 roku, początkowo wykonując covery metalowych grup takich jak Ratt czy Testament. W trakcie wspólnego grania grupa zaczęła tworzyć własne kompozycje, powoli odchodząc od odtwórczego wykonywania coverów.

W 1992 roku Threshold podpisał swój pierwszy kontrakt płytowy i nagrał swój pierwszy utwór w składzie Damian Wilson (wokal) Karl Groom, Nick Midson (gitary) Jon Jeary (bas) oraz Tony Grinham (perkusja). Kawałek nosił tytuł „Intervention” i został wydany na progresywnej kompilacyjnej płycie. Krótko później do składu bandu dołączył klawiszowiec Richard West , i taki zestaw instrumentów zespół posiada przez cały czas istnienia.

Debiutancki długogrający album „Wounded Land” ukazał się już rok później, w 1993 roku. Zawiera on silne odniesienia do noweli o tym samym tytule autorstwa Stephen’a R. Donaldson’a. Wilson nie mógł wystąpić razem z zespołem na trasie promującej płytę, dlatego też w zastępstwie zagrał na niej Glynn Morgan. Zaśpiewał on też na drugim albumie zatytułowanym “Psychedelicatessen”. Z tego krążka pochodzi utwór „Innocent”, do którego grupa nagrała swój pierwszy teledysk. Tego samego roku Morgan wraz z resztą zespołu dali sporo koncertów na Starym Kontynencie. Część z ich występów została zarejestrowana a następnie wydana na krótkim wydawnictwie „Livedelica”. Zespół po tym intensywnym okresie postanowił zrobić sobie odpoczynek, podczas którego Morgan i perkusista Jay Micciche odeszli do formacji Mindfeed. Wtedy w zespole na wokalu ponownie pojawił się Damian Wilson, natomiast stanowisko perkusisty objął Johanne James.

Współpraca muzyków zaowocowała kolejnym albumem zatytułowanym „Extinct Instinct” wydanym w 1997 roku. Odniósł on niemały sukces i uznanie, a zespół wyruszył z nim w trasę promocyjną po Europie, supportowany przez Enchant. Kolejnym głosem zespołu został Andrew „Mac” McDermott (do 2007 roku), z którym Threshold zrealizował czwarty album, zatytułowany „Clone” (1998). Dalszymi pozycjami w dyskografii stały się „Hypothetical” oraz „Critical Mass”, które został wydane odpowiednio w 2001 oraz. 2002 roku. Potwierdziły one i scementowały pozycję Johanne’a Jamesa na stanowisku perkusisty. Ponadto albumy te cieszyły się sporym sukcesem – zdobywały listy przebojów w Europie i wzmocniły reputację zarówno wśród fanów, jak i wydawnictw muzycznych. Czas na kolejne zmiany nadszedł czas w 2003 roku, kiedy basista Jon Jeary został zastąpiony przez Steve Anderson’a. W międzyczasie na rynku ponownie ukazały się trzy pierwsze płyty zespołu – „Wounded Land”, „Psychedelicatessen” oraz „Extinct Instinct”. Tym razem zostały wydane w specjalnych wersjach – z zremasterowanym dźwiękiem, bonusowymi utworami czy innymi ciekawymi dodatkami. Natomiast nieco nowszy album „Hypothetical” został wydany w limitowanej edycji, też w pełni zremasterowany oraz okraszony bonusami.

Kolejnym przełomowym momentem w historii Threshold, był 2006 rok, kiedy to zespół opuścił wytwórnię InsideOut Music, aby dołączyć do Nuclear Blast Records. W 2007 roku, już pod skrzydłami nowej wytwórni, został wydany „Dead Reckoning”, który był promowany przez teledysk do „Pilot In The Sky Of Dreams”. Utwór ten został również wykorzystany rok później w ścieżce dźwiękowej do filmu „In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale”. W roku wydania „Dead Reckoning”, powrócił też pierwszy wokalista Damian Wilson.

 

Już teraz nadchodzi okazja aby zobaczyć i posłuchać legendy prog metalu na żywo – zapraszamy na pierwszy polski koncert Threshold – bilety jeszcze w sprzedaży!

THRESHOLD Serenity Spheric Universe Experience

04.11.2009 – Wroclaw, Firlej, godz 19:30

Otwarcie bram: godz. 18:30

Ceny biletów: 90 zł

Więcej informacji na www.metalmind.com.pl

Polecane

Share This