TikTok ma poważne problemy. Amerykanie grożą wprowadzeniem zakazu korzystania z aplikacji


2020.07.08

opublikował:

TikTok ma poważne problemy. Amerykanie grożą wprowadzeniem zakazu korzystania z aplikacji

fot. Kon Karambelas / Unsplash.com

Instagram z czasem wyparł Facebooka i Twittera jako podstawowe narzędzie komunikacji artystów z fanami. Obecnie obserwujemy trend stopniowego przerzucania się na TikToka, który pomógł już wykreować sporo gwiazd. Wygląda jednak na to, że nie wszystkim odpowiada istnienie nowej aplikacji.

W ubiegłym tygodniu w Indiach wprowadzono zakaz korzystania z TikToka, teraz dowiadujemy się, że platforma zniknęła także z Hongkongu. Twórcy chińskiej aplikacji zdecydowali się zniknąć z tamtejszego rynku ze względu na obowiązujące prawo, które dotychczas utrudniało im funkcjonowanie na terenie kontynentalnym Chin, a teraz zostało dodatkowo rozszerzone o terytorium Hongkonkgu. Nowe przepisy bezpieczeństwa sprawiają, że mieszkańcy Hongkongu masowo usuwają wszelkie aktywności w mediach społecznościowych z obawy przed konsekwencjami ze strony władz.

Sprawdź też: Kayah: „Z Rafałem Trzaskowskim, mimo że uczęszczaliśmy do tej samej podstawówki, spotkałam się tylko raz”

Z jednych miejsc TikTok znika sam, w innych grozi mu usunięcie. Choć aplikacja dystansuje się od chińskiej polityki, w Stanach słychać głosy, że pozornie bezpieczny serwis przekazuje dane swoich użytkowników władzom Chin, inwigiluje posiadaczy smartfonów oraz jest narzędziem do „siania propagandy” wśród korzystających z niego osób. Sekretarz Stanu Mike Pompeo przyznaje, że USA rozważają zablokowanie aplikacji firmy ByteDance na swoim terenie. O tym, że mogą to zrobić, świadczy choćby niedawna sytuacja z Huaweiem, który również otrzymał bana od amerykańskich władz.

Ani Huaweiowi, ani TikTokowi nie udowodniono przekazywania danych Chińczykom, jednak specjaliści od bezpieczeństwa od dawna zwracają uwagę na to, że taki problem istnieje.

Tagi


Polecane

Share This