To było grane – 10 czerwca


2013.06.10

opublikował:

To było grane – 10 czerwca

10.06.1938 – Zachwycali się nią nie tylko Polacy, ale też Amerykanie i Francuzi. Mogła stać się największą gwiazdą polskiej piosenki, ale dziwne koleje losu trochę tę karierę zastopowały. Debiutowała w 1960 roku, niedługo potem była na ustach niemal całej Europy. 75 lat temu w belgijskim mieście Heusy urodziła się Czesława Maria Gospodarek, którą poznaliśmy jako Violettę Villas. Artystka zmarła w grudniu 2011 roku.

 

10.06.1950 – 10 czerwca to także urodziny innej niezwykle ważnej dla polskiej piosenki artystki. 63 lata temu na świat przyszła Anna Jantar, jedna z najjaśniejszych gwiazd rodzimej rozrywki w latach siedemdziesiątych. Anna Jantar współpracowała m.in. z Perfectem, Budką Suflera czy Stanisławem Soyką. Jej karierę nagle urwała przedwczesna śmierć, artystka zginęła w wypadku lotniczym na trzy miesiące przed 30 urodzinami.

 

10.06.1983 – Choć znalazł się w finałowej dziesiątce pierwszej edycji „Idola”, nie wygrał programu, a tym samym kontraktu płytowego. Zainteresował jednak włodarzy wytwórni płytowej na tyle, że już w grudniu 2002 roku – kilka miesięcy po zakończeniu programu – debiutował krążkiem firmowanego własnym nazwiskiem zespołu Makowiecki Band. Później były jeszcze dwa albumy własnego zespołu oraz płyta utworzonego wspólnie z muzykami Myslovitz i Lecha Janerki projektu NO! NO! NO!. Tomasz Makowiecki kończy dzisiaj 30 lat.

 

10.06.2004 – Przed dziewięcioma laty odszedł Ray Charles, jeden z najwybitniejszych czarnoskórych muzyków w historii. Charles trafił na szczyty amerykańskich list przebojów w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych i na dobrą sprawę pozostał tam aż do śmierci. Artysta w ostatnich latach życia toczył walkę z rakiem wątrobowokomórkowym, przegrywając ją ostatecznie 10 czerwca 2004 roku.

Polecane

Share This