To było grane: 10 marca


2013.03.10

opublikował:

To było grane: 10 marca

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

10.03.1963 – Nieprzeciętnie zdolny, nieprzeciętnie inteligentny, do tego po prostu szalenie fajny człowiek – nic dziwnego, że każdy chce z nim pracować. Grał z Kodymem, Kazikiem, Maleńczukiem, Tymonem i masą innych ważnych osobowości polskiej sceny. On sam jest osobowością niezwykle ważną i kolorową. Olaf Deriglasoff, obecnie lider zespołu Deriglasoff, kończy dzisiaj 50 lat.

10.03.1969 – Muzycy Led Zeppelin wspominając koncert wydany jako „Celebration Day”, mówili, że ogromną frajdę dawała im świadomość, że ludzie będą się zastanawiać, od jakiego utworu zespół zacznie jedyny koncert w XXI wieku. Padło na „Good Times Bad Times”, co z jednej strony jest oczywistym wyborem – zwarta, mocna kompozycja nie tylko idealnie sprawdza się jako otwieracz, ale to też pierwszy utwór z pierwszej płyty. Z drugiej jednak strony Led Zeppelin zawsze stronili od rzeczy oczywistych, a samo „Good Times Bad Times” nigdy nie było obowiązkowym punktem ich występów. Mimo iż w marcu 1969 grupa wydała tę piosenkę na singlu.

10.03.1971 – Ma na swoim koncie kilka albumów solowych, które zawsze są naszpikowane znakomitymi gośćmi. To jednak nic w porównaniu z jego dorobkiem producenckim. W ciągu trwającej już dwie dekady obecności na scenie muzycznej Timbaland nagrywał największe gwiazdy współczesnej muzyki. Praca z nim to wielka nobilitacja i niemal stuprocentowa gwarancja sukcesu komercyjnego. Artysta w rzeczywistości nazywa się Timothy Mosley i kończy dzisiaj 42 lata.

10.03.1973 – Ustalenie dokładnej daty premiery „The Dark Side Of The Moon” nie jest łatwe, co dziwi o tyle, że mamy przecież do czynienia z płytą uznawaną za jedną z najwybitniejszych w dziejach. I tak kilkadziesiąt źródeł podaje kilkanaście różnych dat. Zgadzają się właściwie tylko dwie kwestie – płyta ukazała się w marcu 1973 roku, najpierw ukazała się w Stanach, a dopiero tydzień bądź dwa później trafiła na rynek europejski. Podając Wam datę postanowiliśmy bazować na oficjalnej stronie internetowej zespołu. Bo jeśli ktoś ma znać prawdę, to najpewniej oni. Oficjalna donosi, że „The Dark Side Of The Moon” ukazało się w USA 10 marca 1973 roku, czyli dokładnie 40 lat temu.

10.03.1992 – „Nie chciał piosenki lirycznej. Ale taka właśnie wyszła. Dlatego Kiedis wstydził się zaprezentować numer kolegom.” – tak o kulisach powstania „Under The Bridge”, największego hitu w karierze Red Hot Chili Peppers pisze Bartek Koziczyński, autor polskiej biografii zespołu „Kalifornizacja”. Piosenka o samotności i pustce („Sometimes i feel like a don’t have a partner”) najpierw trafiła na wydaną w 1991 roku płytę „Blood Sugar Sex Magik”, a w marcu 1992 roku doczekała się własnego singla.


Polecane

Share This