To było grane: 11 maja

Dziś m.in. rocznica śmierci Boba Marleya.


2013.05.11

opublikował:

To było grane: 11 maja

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

11.05.1973 – Był w historii polskiej muzyki taki moment, kiedy Kasia Klich była jedną z najbardziej rozchwytywanych artystek na naszej scenie. Niestety, z czasem sytuacja się pogorszyła, stacje radiowe i wytwórnie odwróciły się od wokalistki, a ona sama nabawiła się problemów zdrowotnych. Dziś najwięcej energii poświęca na przygotowywanie książek dla dzieci. W dniu urodzin życzymy Katarzynie Klich dużo słońca. Wokalistka urodziła się 11 maja 1973 roku.

11.05.1981 – Maksyma „sport to zdrowie” nie zawsze się sprawdza. W przypadku Boba Marleya gra w piłkę nożną stała się początkiem problemów, które 11 maja 1981 roku doprowadziły do śmierci muzyka. Niezaleczona kontuzja zakończyła się nowotworem skóry. Marley próbował leczyć się w Niemczech, ale jego stan był już zbyt poważny. Artysta marzył o tym, by spędzić ostatnie dni życia na Jamajce, ale ostatecznie dotarł jedynie do Miami, gdzie zmarł w szpitalu w wieku 36 lat.

11.05.1992 – 21 lat temu do sprzedaży trafiło 9. studyjne dzieło Iron Maiden, zatytułowane „Fear of the Dark”. Album wyprodukowany został przez basistę i lidera grupy Steve`a Harrisa oraz Martina Bircha, wieloletniego producenta zespołu, który po ukazaniu się krążka, odszedł na zasłużoną emeryturę. Płyta była też ostatnią nagraną przed odejściem wokalisty Bruce`a Dickinsona, który jednak powrócił do zespołu w 1999 roku. Dziś naprawdę trudno wyobrazić sobie występ Żelaznej Dziewicy bez utworu tytułowego w setliście, który stał się na tyle mocnym punktem koncertowego repertuaru zespołu, że niektórzy fani głośno domagali się go nawet podczas trasy Early Days Tour, w trakcie której grupa wykonywała materiał pochodzący wyłącznie z 4 pierwszych longplayów.


Polecane