To było grane: 11 stycznia


2013.01.11

opublikował:

To było grane: 11 stycznia

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

11.01.1971 – Z 10 płyt, które ma na swoim koncie, aż 8 doczekało się w Stanach statusu platynowych (niektóre kilkakrotnie). Stąd tytuł królowej czarnej muzyki wydaje się w przypadku Mary J. Blige całkowicie zasłużony. Artystka funkcjonuje na scenie od ponad 20 lat. W tym czasie zdążyła współpracować ze wszystkimi – od Diddy’ego po U2. W ubiegłym roku mogliśmy oglądać ją w musicalu „Rock Of Ages”. Mary J. (Jane) Blige urodziła się 11 stycznia 1971 w nowojorskim Bronksie.

11.01.1981 – Muzycy Kasabian ciepło na dobrą sprawę wypowiadają się wyłącznie o sobie. Kończący dzisiaj 32 lata wokalista Tom Meighan wpasowuje się w zespołowy wizerunek i przy każdej okazji krytykuje konkurencję. Inna sprawa, że media często legitymizują takie zachowania, przyznając Kasabian kolejne nagrody i wyróżnienia. Muzycy brytyjskiej kapeli są mocni w gębie, ale… na scenie wypadają równie mocarnie, o czym mogliśmy przekonać podczas ich koncertów na Open’er Festival w 2010 roku oraz przed sześcioma miesiącami podczas pierwszej edycji Impact Fest.

11.01.2000 – Single towarzyszące „Californication” – pierwszej płycie Red Hot Chili Peppers po powrocie Johna Frusciante – charakteryzowały się nie tylko wysokim poziomem muzycznym, ale też świetnymi teledyskami. Utrzymany w zdecydowanej większości w czarno-białej konwencji obrazek do „Otherside” stworzyli Jonathan Dayton i Valerie Faris, którzy wyreżyserowali m.in. film „Little Miss Sunshine” znany w Polsce jako „Mała Miss”. Kolejną zaletą wydanego 13 lat temu singla „Otherside” jest umieszczony na stronie B utwór „How Strong”. Ale do świetnych numerów poupychanych na singlach Red Hoci zdążyli już przyzwyczaić.

11.01.2008 – Popularność Adele na dobre eksplodowała dopiero przy okazji drugiej płyty i promującego ją „Rolling In The Deep”, ale już debiutancki krążek „19” i wydane przy okazji single pokazały, że młodziutka Adele Adkins ma ogromny potencjał. Dziś mija 5 lat od premiery „Chasing Pavements”, drugiego singla promującego „19”. Piosenka była znana już wcześniej, w grudniu 2007 Adele wykonała ją w telewizyjnym show Friday Night With Jonathan Ross. „Chasing Pavements” znalazło się w 30 najpopularniejszych singli w Wielkiej Brytanii w 2008 roku. Ale – jak wspomnieliśmy na początku – to był dopiero przedsmak oszałamiającej kariery Adele.


Polecane

Share This