To było grane: 12 lutego


2013.02.12

opublikował:

To było grane: 12 lutego

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

12.02.1939 – Dziś swoje siedemdziesiąte czwarte urodziny obchodzi Ray Manzarek. Choć w ciągu swojej wieloletniej kariery był związany z dużą ilością projektów, związanych nie tylko z muzyką, ale i np. filmem, najbardziej znany jest z roli klawiszowca w zespole The Doors, którego wraz z Jimem Morrisonem, był współzałożycielem. Brzmienie organów Manzarka było bez wątpienia jedną z najbardziej charakterystycznych cech legendarnej grupy. Warto też wspomnieć, że przodkowie muzyka wywodzili się z Polski, o czym Ray chętnie wspomina w wywiadach.

12.02.1960 – Pięćdziesiąt trzy lata temu urodził się Stefan Machel. Gitarzysta, kompozytor oraz producent był i jest nadal filarem hardrockowej legendy w postaci zespołu TSA. Jego gitarę można usłyszeć na wszystkich wydawnictwach grupy, z wyjątkiem „52 dla przyjaciół”, który ukazał się w nakładzie wynoszącym zaledwie pięć tysięcy egzemplarzy. Machel jest także członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV.

12.02.2010 – Dwa lata temu ukazał się album „Scrath My Back” Petera Gabriela. Płyta została wypełniona coverami w orkiestrowych aranżacjach. Były wokalista Genesis był również współproducentem albumu, do spółki z Bobem Ezrinem. Gabriel wymyślił ciekawy koncept, aby artyści, których utwory znalazły się na krążku, nagrali następnie własne wersje piosenek Petera, które miałyby być wydane na albumie zatytułowanym „I`ll Scrath Yours”, jednak jak dotychczas nie doszło to do skutku. Poniżej gabrielowska interpretacja „Heroes” Davida Bowie.


Polecane

Share This