To było grane: 12 marca


2013.03.12

opublikował:

To było grane: 12 marca

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

12.03.1957 – W sierpniu 2008 roku podczas koncertu w Polsce publiczność odśpiewała Bruce’owi Dickinsonowi gromkie 100 lat. Okazja wyjątkowa – wokalista Iron Maiden kończył wówczas 50 lat. Wielka szkoda, że Ironi grają w Polsce dopiero w lipcu – wszak kończący dziś 56 lat Steve Harris, basista i lider zespołu, zasługuje na równie owacyjne przyjęcie jak jego kolega. Jesienią ubiegłego roku Harris pozwolił sobie na pierwszy w ponad trzydziestoletniej karierze zespołu skok w bok – wspólnie z mało znanymi muzykami Steve nagrał płytę „British Lion”, którą firmował swoim nazwiskiem.

12.03.1963 – Właściwie cokolwiek napiszemy, będzie dobrze. Z drugiej strony… cokolwiek napiszemy, może być też źle. Dlatego ograniczmy się do suchego stwierdzenia, że Kazimierz Staszewski jeden z najważniejszych polskich bohaterów popkultury, kończy dzisiaj 50 lat. Na początku lat osiemdziesiątych, po rozpadzie formacji Poland, w której debiutował, Kazik założył Kult. Reszta jest piękną historią polskiej muzyki.

12.03.1969 – Jakoś tak się przyjemnie złożyło, że trójka artystów obchodzących dziś urodziny wystąpi w tym roku w Polsce. W lipcu podczas Open’er Festival wystąpi u nas Blur, a wraz z nimi urodzony 12 marca 1969 roku Graham Coxon. Coxon przed laty pokłócił się z liderem Blur Damonem Albarnem, na skutek czego odszedł z zespołu, by zająć się własną karierą. Wrócił wraz z powrotem Blur, ale bynajmniej nie zaniedbał solowej twórczości.

12.03.2007 – Wbrew buńczucznym zapowiedziom Calvina Harrisa nie można powiedzieć, że brytyjski producent stworzył disco. Ale z pewnością przyczynił się do powrotu mody na brzmienie rodem z lat osiemdziesiątych. Wydany dokładnie sześć lat temu singiel „Acceptable In The 80s” wszedł do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych singli na Wyspach. Wszedł też do repertuaru DJ-ów nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale też w całej Europie.


Polecane

Share This