To było grane: 12 października


2012.10.12

opublikował:

To było grane: 12 października

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

12.10.1962 – Jego mama uczyła gry na pianinie, więc kontakt z muzyką miał zapewniony praktycznie od zawsze. Chris Botti, który kończy dziś 50 lat, wybrał jednak trąbkę i to z tym instrumentem jest dziś kojarzony. Na jego koncie znajduje kilkanaście płyt, ostatnia – „Impressions” ukazała się w kwietniu tego roku. Botti nie ogranicza się jednak do nagrywania własnych krążków, przez lata wspierał m.in. Stinga, Boba Dylana, Arethę Franklin czy Chakę Khan. Artysta kilkakrotnie odwiedzał Polskę – uczestniczył m.in. w koncercie inaugurującym naszą prezydencję w Unii Europejskiej 1 lipca 2011 roku.

12.10.1971 – Ostatni tydzień życia Jezusa przerobiony na rock operę jednych zachwycił, innych zniesmaczył. 41 lat temu musical po raz pierwszy pokazano na Broadwayu, trudno mówić o światowej premierze, gdyż przedstawienie pokazywano wcześniej w Londynie. W oryginalnej płytowej wersji w rolę Jezusa Chrystusa wcielał się Ian Gillan, wokalista Deep Purple. W scenicznej interpretacji rola przypadła Jeffowi Fenholtowi. W połowie lat osiemdziesiątych „Jesus Christ Superstar” doczekał się też polskiej wersji z librettem autorstwa Wojciecha Młynarskiego. Tytułowa rola przypadła Markowi Piekarczykowi.

12.10.1981 – Płyta pod tytułem „October” mogła ukazać się tylko w październiku. Konkretnie – 12 października 1981. Na drugim krążku U2 oprócz tytułowego utworu znalazły się m.in. „Gloria” i „Fire”. Krążek nie może się poszczycić ogromną sprzedażą, choć do dziś udało mu się doczłapać do platyny na Wyspach i w Stanach. Cóż, lata wielkich sukcesów U2 mieli dopiero przed sobą.

12.10.1987 – W Stanach nie było singla, który w 1988 roku sprzedawałby się lepiej niż “Faith” brytyjskiego wokalisty George’a Michaela. Piosenka trafiła do rozgłośni i na sklepowe półki w połowie października 1987 roku i do dziś pozostaje jednym z największych osiągnięć Michaela. Za sprawą singla i płyty „Faith” Georgios Kyriacos Panayiotou (prawdziwe nazwisko artysty) zrywał z muzyczną przeszłością, czyli karierą w duecie Wham!.


Polecane

Share This