To było grane: 14 grudnia


2012.12.14

opublikował:

To było grane: 14 grudnia

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

14.12.1962 – The Rolling Stones obchodzą w tym roku 50-lecie istnienia. Dokładnie 50 lat temu na scenie z zespołem po raz pierwszy zagrał basista Bill Wyman, który zasilił szeregi Stonesów kilka miesięcy po założeniu zespołu. Bill opuścił skład w 1991 roku i od tego czasu w składzie grupy oficjalnie nie figuruje basista. Ku uciesze fanów Wyman pojawił się jako gość na scenie podczas listopadowych koncertów Stonesów.

14.12.1970 – Na kilka miesięcy przed premierę debiutanckiego krążka „Ale jestem” wystąpiła z tytułową piosenką podczas festiwalu Eurowizji, zajmując w 1997 roku 11 miejsce. Już wtedy wydawała się średnio pasować do jarmarcznego klimatu imprezy, z czasem oddaliła się od niego jeszcze bardziej. Anna Maria Jopek urodziła się 14 grudnia 1970 roku. W październiku 2011 do sprzedaży jednocześnie trafiły aż trzy wydawnictwa artystki – „Haiku”, „Sobremessa” i „Polanna”. Na nową muzykę Anny Marii Jopek fani będą musieli jeszcze trochę zaczekać.

14.12.1980 – Dziś śpiewa o Warszawie (singiel „Widok” z ostatniej płyty), ale urodziła się i wychowywała w Łomży. Dziesięć lat temu debiutowała jako wokalistka soundystemu Bass Medium Trinity, z czasem zdecydowała się na karierę solową. Dziś stoi na czele zespołu Spokoarmia, z którym przed kilkoma miesiącami wydała płytę „Momenty”. Choć naprawdę nazywa się Marta Kosakowska, w środowisku muzycznym funkcjonuje jako (Lady) Marika lub Spoko Mariola. Artystka obchodzi dzisiaj 32 urodziny.

14.12.1993 – Z polskiego punktu widzenia trudno o lepszą datę premiery pośmiertnego albumu Kurta Cobaina niż 1 listopada. Zanim jednak „MTV Unplugged In New York” Nirvany trafiło do sprzedaży, koncert został wyemitowany w MTV. 14 grudnia 1993 roku po raz pierwszy w telewizji pokazano zapis występu, który odbył się w listopadzie 1993 w nowojorskim studiu wytwórni Sony. Muzyków Nirvany wsparła wiolonczelistka Lori Goldston, a także bracia Kirkwoodowie z Meat Puppets. Zespół podczas akustycznego koncertu wykonał zresztą trzy covery Meat Puppets, w tym „Plateau”, które prezentujemy poniżej.

14.12.2004 – Osiem lat temu w mieście Arlington w Teksasie odbył się pogrzeb zastrzelonego pięć sześć dni wcześniej gitarzysty Darrella Abbotta, znanego bardziej jako Dimebag Darrell. Muzyk zginął na scenie grając koncert ze swoim zespołem Damageplan założonym po rozwiązaniu Pantery. Pogrzeb odbył się w towarzystwie rodziny, przyjaciół oraz kilku tysięcy fanów Darrella. Ciało muzyka złożono w trumnie z logotypem Kiss – jednego z ulubionych zespołów Dimebaga. Samą trumnę rodzinie podarował zresztą basista tej formacji Gene Simmons. Wraz z ciałem pochowano z kolejnym darem – gitarą ofiarowaną przez Eddiego Van Halena.


Polecane

Share This