To było grane: 15 listopada

Dziś daty związane m.in. pewną klasyczną ścieżką dźwiękową i najpopularniejszym singlem Jane's Addiction.


2012.11.15

opublikował:

To było grane: 15 listopada

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

15.11.1966 – 48 lat temu The Doors podpisali kontrakt z firmą Elektra Records. Umowa opiewała na siedem albumów. Zespół odczuł przy tym bolączkę wielu artystów – naciski i ingerencje ze strony wytwórni. Ludzie z Elektry zapragnęli zmienić fragment tekstu piosenki „Break On Through”, aby trochę go ugrzecznić i dopasować do wymogów rozgłośni radiowych. Powtarzający się kilkakrotnie zwrot „she gets high” zechcieli zamienić na „she get”.

15.11.1972 – Jacek Lachowicz kończy dzisiaj 40 lat. Muzyk jest ważną postacią na polskiej scenie alternatywnej, grał w Ściance i Lenny Valentino. Od pewnego czasu występuje pod szyldem Lachowicz. Kilkakrotnie pojawił się na ekranie, zagrał m.in. jednego z muzyków kapeli weselnej w „Weselu” Wojciecha Smarzowskiego. W charakterze gościa pojawił się także na towarzyszącej filmowi płycie Tymon & The Transistors.

15.11.1974 – Jak na prawdziwego lidera przystało, skombinował pieniądze na pierwsze nagrania Nickelback. I choć zespół lubuje się w wygrywaniu rozmaitych rankingów na najgorsze bandy na świecie, od blisko 20 lat nagrywa świetnie sprzedające się płyty i gra dla ogromnej ilości ludzi. Nickelback jest dla Chada Kroegera absolutnym priorytetem, ale muzyk spełnia się także jako producent muzyczny, czasami pozwala sobie też na gościnne występy (m.in. u Carlosa Santany czy Tommy’ego Lee). Muzyk kończy dzisiaj 38 lat.

15.11.1977 – Jeśli „Gorączka sobotniej nocy” uchodzi za arcydzieło kina muzycznego, logicznym jest, że ścieżka dźwiękowa z filmu także zrobiła wielką karierę. Album, na którym znalazły się piosenki m.in. Bee Gees, Kool And The Gang, KC And The Sunshine Band czy The Trammps trafił do sklepów 15 listopada 1977 roku i do dziś rozszedł się w nakładzie przekraczającym 42 mln kopii, zapewniając sobie dziewiąte miejsce na liście największych muzycznych bestsellerów.

15.11.1990 – Liczba wyświetleń na YT i odtworzeń w serwisie Last.fm sugeruje, że to najpopularniejsza piosenka Jane’s Addiction. „Been Caught Stealing” z płyty „Ritual De Lo Habitual”, bo o niej mowa, na przestrzeni lat regularnie pojawiała się w filmach i serialach, a także grach komputerowych. W kultowej grze „Grand Theft Auto: San Andreas” słuchaliśmy „Been Caught Stealing” w alternatywnym Radio X, piosenkę można było zagrać i zaśpiewać w „Rock Band 3” i „Guitar Hero: Warriors Of Rock”. Numer doczekał się całkiem sensownego klipu. Na tyle sensownego, że stacja VH1 umieściła go na 47 pozycji na liście 100 najlepszych teledysków w historii.


Polecane