To było grane: 16 lutego


2013.02.16

opublikował:

To było grane: 16 lutego

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

16.02.1939 – Czesław Niemen urodził się jako Czesław Wydrzycki w lutym 1939 roku. Przez lata stał się jedną z najwybitniejszych postaci polskiej muzyki. Na przestrzeni ponad czterdziestoletniej kariery otarł się zarówno o pop, jak i o skrajną awangardę. Talent Niemena doceniono na całym świecie, zapraszając go na najbardziej prestiżowe festiwale muzyczne. Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku po wieloletniej walce z nowotworem układu chłonnego.

16.02.1958 – Wśród jednej z wielu kolaboracji, w których brał udział Ice-T, jest nawet kawałek z Liroyem. Utwór „World iz a Ghetto” trafił na płytę „Bestseller” polskiego rapera. Ice-T w rzeczywistości nazywa się Tracy Marrow. Nowojorczyk debiutował w drugiej połowie lat osiemdziesiątych albumem „Rhyme Pays”. Na początku kolejnej dekady Ice-T poczuł potrzebę poszerzenia muzycznych horyzontów, stając na czele rapcore’owego Body Count.

16.02.1958 – Jest prawdziwym tytanem polskiego blues rocka, a także jednym z tych polskich muzyków, którzy najbardziej kojarzą się z Gibsonem Les Paulem, choć grywa oczywiście także na innych gitarach. Pod koniec lat siedemdziesiątych dołączył do składu Dżemu, z którym nagrywa i koncertuje do dziś. Urodził się w Krakowie, ale poprzez przynależność do Dżemu kojarzy się go głównie ze Śląskiem. Jerzy Styczyński, bo o nim mowa, kończy dzisiaj 55 lat.


Polecane


Share This