To było grane: 21 marca


2013.03.21

opublikował:

To było grane: 21 marca

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

21.03.1969 – O wczorajszej rocznicy ślubu Johna Lennona i Yoko Ono nie przypominaliśmy Wam z premedytacją, ponieważ takie wydarzenia są prywatną sprawą ludzi i nie chcieliśmy się do tego mieszać. Ale nie omieszkamy przypomnieć Wam, że już dzień po ślubie John i Yoko rozpoczęli serię swoich protestów. Pacyfistyczną manifestację Bed-Ins For Peace, polegającą po prostu na leżeniu w łóżku, zainaugurowano w amsterdamskim hotelu Hilton.

21.03.1991 – Dziś mijają 22 lata od śmierci Leo Fendera. Założyciel firmy Fender, która odegrała ogromną rolę w historii muzyki, był jednym z pionierów w kwestii konstrukcji gitar elektrycznych. Instrumenty firmy, która dała światu takie modele jak Telecaster czy Stratocaster, były, są i zapewne będą używane przez największe postaci w muzycznym świecie, wśród których są m.in. Jimi Hendrix, Eric Clapton, David Gilmour czy John Frusciante. Leo Fender w chwili śmierci miał 82 lata. Rok później został wprowadzony do Rock And Roll Hall of Fame.

21.03.2011 – Dokładnie 2 lata temu odbyła się premiera albumu „Baaba Kulka”. Płyta nagrana wspólnie przez grupę Baaba oraz Gabę Kulkę została wypełniona coverami zespołu Iron Maiden. Wersje utworów brytyjskiej legendy heavy metalu zostały przedstawione w przeróżnych barwach, które w większości nie miały zbyt wiele wspólnego z pierwowzorami. Mimo to, płyta zebrała pochlebne recenzje, również i wśród części fanów Iron Maiden, którzy w takim a nie innym potraktowaniu dzieł ich ulubieńców nie widzieli profanacji, lecz miłą odmianę.


Polecane

Share This