To było grane: 22 listopada

Dziś obchodzimy urodziny Karen O, rocznicę wydania płyty Pearl Jam, rocznicę śmierci wokalisty INXS. A do tego przypominamy pewne wydarzenie związane z The Doors.


2012.11.22

opublikował:

To było grane: 22 listopada

22.11.1978 – Wokalistka Yeah Yeah Yeahs ma swojsko brzmiące nazwisko Orzolek. Na co dzień posługuje się jednak jedynie inicjałem, dlatego większości znana jest nie jako Karen Lee Orzolek, ale po prostu Karen O. Z macierzystą formacją wydała do tej pory trzy płyty – ostatnią trzy lata temu. Artystka aktywnie działa solo – ostatnio mogliśmy usłyszeć ją w coverze „Immigrant Song” Led Zeppelin przygotowanym na potrzeby ścieżki dźwiękowej do „Dziewczyny z tatuażem”, wcześniej artystka przygotowywała pojedyncze utwory na soundtracki m.in. do „Jackass 2” czy „I’m Not There. Gdzie indziej jestem”. Karen samodzielnie przygotowała też muzykę towarzyszącą filmowi „Gdzie mieszkają dzikie stwory”. Magazyn „Spin” dwukrotnie przyznał jej tytuł Bogini Seksu. Karen Lee Orzolek kończy dzisiaj 34 lata.

22.11.1994 – „Vitalogy” – trzecia płyta Pearl Jam – była swego rodzaju hołdem dla instytucji płyty analogowej. Okładki wszystkich singli promujących krążek wystylizowano na koperty winyli, mało tego – na każdej kopercie napisano „viva la vinyl”. Ponadto sam album zanim doczekał się wydania na CD, w pierwszej kolejności ukazał się właśnie na czarnej płycie. Winyle z „Vitalogy” trafiły do sklepów 22 listopada – na dwa tygodnie przed premierą kompaktowej edycji.

22.11.1997 – Upubliczniona przed kilkunastoma dniami informacja o zakończeniu działalności INXS zelektryzowała niewielu fanów grupy. Wszak dla większości australijski zespół przestał istnieć już 15 lat temu – z chwilą śmierci wokalisty Michaela Hutchence’a. Nagie ciało lidera INXS znaleziono 22 listopada 1997 w hotelu w Sydney. Przez kilka tygodni wokół śmierci wyrosło mnóstwo mitów, hipotez i teorii spiskowych. Z oficjalnego komunikatu podanego w lutym 1998 roku dowiadujemy się, że Hutchence miał depresję i popełnił samobójstwo będąc pod wpływem alkoholu i narkotyków.

22.11.2002 – Dziesięć lat temu Ray Manzarek i Robby Krieger, czyli klawiszowiec i gitarzysta The Doors, ogłosili, że wracają do kultowego szyldu. Perkusista grupy John Densmore nie mógł wziąć udziału w reaktywacji ze względu na chorobę tinnitus (szumy w uszach), dlatego w Manzarek i Krieger wymyślili, że jego miejsce zajmie Stewart Copeland z The Police. Niezastąpionego Jima Morrisona postanowiono natomiast zastąpić Ianem Astbury – wokalistą The Cult. Nowe wcielenie The Doors przyjęło nazwę The Doors Of The 21st Century.


Polecane