To było grane: 22 marca


2013.03.22

opublikował:

To było grane: 22 marca

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

22.03.1982 – Wczoraj pisaliśmy o rocznicy premiery płyty „Baaba Kulka”, na której znalazły się covery grupy Iron Maiden. Dziś natomiast urodziny obchodzi album klasyków brytyjskiego heavy metalu. I to nie byle jaki. Dokładnie 31 lat temu do sprzedaży trafił longplay zatytułowany „The Number of the Beast”. Płyta, która była pierwszą z Brucem Dickinsonem przy mikrofonie i zarazem ostatnią z niedawno zmarłym Clivem Burrem za perkusją, okazała się wielkim sukcesem zarówno pod względem komercyjnym jak i artystycznym. Utwory takie „Run to the Hills”, „Hallowed Be Thy Name” czy tytułowy do dziś mają miejsce w koncertowym repertuarze grupy.

22.03.1987 – 26 lat temu do sprzedaży trafił krążek grupy Anthrax pt. „Among the Living”. Spora część fanów amerykańskich thrashmetalowców, pytana o ulubioną płytę zespołu, wskazuję na tę właśnie. Cóż, trudno się dziwić, jako że na albumie możemy znaleźć takie kompozycje jak „Indians”, „I Am the Law” czy „Caught in a Mosh”. Po latach 5 utworów pochodzących z „Among the Living” zostało nagranych ponownie w ramach albumu „The Greater of Two Evils”, zawierającego nowe wersje piosenek Anthrax, w których rolę wokalisty pełnił John Bush.

22.03.2004 – Rozpad O.N.A. podzielił muzyków grupy na dwa obozy. Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk reaktywowali Kombi, dodając do nazwy dodatkowe „i”, natomiast Agnieszka Chylińska, Zbigniew Kraszewski i Wojciech Horny połączyli siły pod wspólnym szyldem Chylińska. Skład uzupełniony przez Krzysztofa Misiaka i Dariusza Osińskiego pozostawił po sobie wydaną dokładnie 9 lat temu płytę „Winna”, będącą w pewnym sensie kontynuacją drogi obranej przez O.N.A. na ostatnich krążkach.

22.03.2011 – Film Zacka Snydera „Sucker Punch” sprzed dwóch lat imponował nie tylko niepokojącym, industrialnym klimatem, ale też znakomitą ścieżką dźwiękową ze specjalnie przygotowanymi coverami. I tak np. Skunk Anansie wzięli na warsztat „Search and Destroy” The Stooges, Alison Mosshart z The Kills i The Dead Weather rozprawiła się z „Tomorrow Never Knows” The Beatles, a Emiliana Torrini zawodowo przerobiła “White Rabbit” Jefferson’s Airplane.

22.03.2011 – „Zabraliśmy Adama Kaspera na zachodnią odnogę naszej amerykańskiej trasy. Chcieliśmy, żeby nagrał kilka rzeczy – dla oceny występów, z nadzieją na strony B zagranicznych singli czy, być może, płytę koncertową. Zespół po tamtej trasie się jednak rozpadł”. W takich słowach Kim Thail, gitarzysta Soundgarden tłumaczył okoliczności rejestracji materiału, który dwa lata temu trafił na rynek jako „Live On I5”. Piosenki nagrano w 1996 roku podczas trasy promującej „Down On The Upside”.


Polecane

Share This