To było grane: 25 marca


2013.03.25

opublikował:

To było grane: 25 marca

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”. 

25.03.1942 – Jeśli „Królowa może być tylko jedna”, to z pewnością będzie nią Aretha Franklin. Amerykańska wokalistka kończy dziś 71 lat. Pierwszą płytę nagrała jako czternastolatka. Jej kariera obfitowała w spektakularne sukcesy, ale też ekscesy. Nieokiełznany temperament Arethy Franklin często skutkował problemami z policją na skutek przeholowania z używkami bądź zakłócania porządku. Gigantom wybacza się jednak więcej.

25.03.1947 – Mimo, iż jest jedną z największych postaci brytyjskiej sceny muzycznej, w początkach kariery wielu jego rodaków było święcie przekonanych, że jest artystą amerykańskim. Dokładnie 66 lat temu na świat przyszedł Reginald Kenneth Dwight, znany całemu światu jako nie kto inny, jak Elton John. W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery muzyk sprzedał około 250 milionów płyt, wypełnionych masą przebojów, które Elton tworzył najczęściej wraz ze swoim nadwornym tekściarzem w osobie Berniego Taupina. Artysta jest również posiadaczem tytułu szlacheckiego oraz wielu prestiżowych nagród, takich jak Grammy, Brit Awards czy Oscar.

25.03.1963 – Piękną mamy zimę tej wiosny. Jeśli jednak zechcecie na moment oderwać się od beznadziejnej pogody, na pewno pomoże Wam w tym druga długogrająca płyta The Beach Boys. Napędzane przede wszystkim tytułowym numerem „Sufrin’ U.S.A.” kończy dzisiaj 50 lat. Zawierająca 12 piosenek płyta trwa zaledwie 24 minut, ale można z całą stanowczością stwierdzić, że każdy z dźwięków zawartych na „Surfin’ U.S.A.” jest dziś klasyką muzyki rozrywkowej.

25.03.2003 – 10 lat temu na amerykańskiej ziemi pojawiła się „Meteora”, druga pełnoprawna płyta Linkin Park. Grupa pokazała, że niekoniecznie interesuje ją powielanie schematów z multiplatynowego debiutu. Jasne, muzycy bazowali na motywach, które pomogły im zaistnieć w świadomości milionów ludzi na świecie, ale „Meteora” jest świadectwem muzycznych poszukiwań, którym Linkin Park hołduje do dziś.


Polecane

Share This