To było grane: 26 stycznia


2013.01.26

opublikował:

To było grane: 26 stycznia

26.01.1955 – Po Hendrixie był już tylko Eddie Van Halen. Teza niby odważna, ale prawda jest taka, że jedynie urodzony 58 lat temu Eddie wprowadził do gry na gitarze rewolucję na taką skalę jak Jimi Hendrix. Van Halen, zespół Eddiego i jego brata Alexa, obchodzi w tym roku 40 urodziny. W 2004 roku grupa wróciła na scenę po kilkuletniej przerwie, stając się niemal biznesem rodzinnym, ponieważ basistę polskiego pochodzenia (Michaela Anthony’ego Sobolewskiego) zastąpił niejaki Wolfgang Van Halen – syn wirtuoza gitary.

26.01.1977 – Dziś mija 36 lat od premiery 10 płyty Pink Floyd, czyli „Animals”. Krążek, na okładce którego znalazła się gigantyczna świnia lecąca (właściwie wisząca) nad elektrownią Batersea, przedstawia floydowską wersję „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella. Roger Waters, autor utworów z „Animals” podzielił ludzi na trzy kategorie – świnie, psy i owce, charakteryzując każdą z tych grup z wykorzystaniem zwierzęcych cech.

26.01.2010 – Wydane dokładnie 3 lata temu „Stylo” zwiastowało nadejście „Plastic Beach” – znakomitej płyty dowodzonego przez Damona Albarna Gorillaz. Gościnnie w piosence pojawili się Mos Def oraz Bobby Womack. Leniwe „Stylo” pokazywało Gorillaz z nowej strony, którą jedni uznali za próbę odświeżenia stylu, inni skarcili za „muzyczną niemoc”. Towarzyszący piosence klip zebrał za to same pochlebne opinie, głównie dzięki obecności Bruce’a Willisa.

Polecane

Share This