To było grane: 26 września


2012.09.25

opublikował:

To było grane: 26 września

26.09.1898 – Jego muzyka nadaje się zarówno do spokojnego kontemplowaniajak i konsumowania śniadania, jak robi to Titus. „Dobrze mi to wchodzi do jajecznicy” – przyznał kiedyś lider Acid Drinkers. 114 lat temu urodził się George Gershwin, amerykański pianista i kompozytor pochodzenia żydowskiego. George był autorem różnorakich kompozycji, wśród których można znaleźć m.in. poematy symfoniczne, muzykę do filmów i przedstawień teatralnych oraz operę „Porgy And Bess”. W swoich utworach łączył jazz, współczesne tańce oraz muzykę murzyńską, co w tamtych czasach spotykało się często z negatywnymi reakcjami części społeczeństwa. Muzyk zmarł 11 lipca 1937 roku w wieku zaledwie 39 lat. Na szczęście twórczość Gershwina żyje do dziś. „Summertime” czy „Rhapsody In Blue” na stałe weszły do muzycznego kanonu.

26.09.1972 – Pisał teksty m.in. dla Anny Marii Jopek, Poluzjantów i Ani Szarmach, jako kompozytor i muzyk wspierał m.in. Varius Manx, Kasię Kowalską czy Mieczysława Szcześniaka. Dał się poznać także jako wokalista polskiej legendy art rocka Collage , a później Satellite (projektu dowodzonego przez Wojtka Szadkowskiego ze wspomnianego Collage). Od kilku lat prowadzi własną firmę fonograficzną Nextpop, dla której nagrywa m.in. jego żona Kari Amirian. Dziś przypada 40 rocznica urodzin Roberta Amiriana.26.09.1981
– Data, którą można śmiało uznać za jedną z najważniejszych w historii nurtu zwanego New Wave of British Heavy Metal. Tego dnia bowiem szeregi Iron Maiden zasilił Bruce Dickinson, stając się tym samym następcą Paula Di`Anno, z którym zespół nagrał dwa pierwsze albumy. Zdarzenie to było zbawieniem zarówno dla samego Dickinsona, który bardzo chciał przenieść się do zespołu, który traktuje swoją działalność poważniej niż Samson, w którym śpiewał uprzednio, jak i dla Steve`a Harrisa, basisty i lidera grupy, który pisząc piosenki, nie musiał brać pod uwagę ograniczonych warunków wokalnych Di`Anno, które nie do końca pozwalały mu pisać utwory o jakich marzył. W składzie z nowym wokalistą Iron Maiden nagrali albumy, które stały się absolutną metalową klasyką, odnosząc sukcesy komercyjne i artystyczne. W 1993 roku Dickinson opuścił zespół, powrócił do niego jednak w 1999r. Do dziś nic się w tej kwestii nie zmieniło.

26.09.1994 – Choć Jamiroquai zwrócili na siebie uwagę już pierwszą płytą, dopiero drugi krążek – „The Return Of The Space Cowboy” sprawił, że kariera formacji dowodzonej przez Jay Kaya nabrała tempa. Ogromną zasługę w sukcesie drugiej płyty miał przebojowy singiel „Space Cowboy”, który objawił się światu 26 września 1994 roku. Fani do dziś spierają się czy w klipie do „Space Cowboy” Jay Kay ma na głowie jedną czapkę czy dwie. Może Wam uda się rozstrzygnąć ten szalenie ważny dla świata problem.

26.09.1994 – Lata dziewięćdziesiąte w Stanach to eksplozja grunge. Europejczycy oczywiście to podłapywali, ale też nie próżnowali i kombinowali własne rzeczy. Pierwsza połowa dekady to rozkwit trip hopu, którego jednym z najważniejszych przedstawicieli od zawsze byli Massive Attack. 18 lat temu do sklepów trafił drugi krążek projektu zatytułowany „Protection”. Płyta przyniosła m.in. słynną „Karmacomę” czy uzależniającą koncertową wersję Doorsowego „Light My Fire”. Występujących wówczas jeszcze jako trio artystów na płycie wspierali m.in. Tricky i Tracey Thorn.Powyższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

Polecane

Share This