To było grane: 28 września


2012.09.28

opublikował:

To było grane: 28 września

28.09.1901 – Tego dnia urodził się Ed Sullivan, amerykański prezenter telewizyjny, w latach 1948 – 1971 gospodarz „The Ed Sullivan Show”. Program cieszył się ogromną popularnością szczególnie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Jedną z głównych atrakcji audycji były występy muzyczne. U Sullivana prezentowali się tacy giganci jak m.in. Elvis Presley, The Rolling Stones czy The Doors. Prowadzący nie bał się odważnych decyzji w kwestii zapraszanych wykonawców, dzięki czemu występowały u niego gwiazdy muzyki country, takie jak Johny Cash i Glen Campbell, w czasach, gdy ten gatunek nie był zbyt popularny w telewizji. Dzięki niemu szerszej publiczności zaprezentowali się Jackson 5, wraz ze swoim pierwszym singlem „I Want You Back”. Jednak najsłynniejszy odcinek programu został wyemitowany 9.02.1964r, kiedy to Ed zorganizował pierwszy amerykański występ The Beatles, który zgromadził przed telewizorami ok. 73 mln widzów, co było wówczas rekordem oglądalności. Sullivan zmarł na raka w 1974r.

28.09.1963 – To dzień narodzin Adama Nowaka, lidera, gitarzysty oraz wokalisty zespołu Raz, Dwa Trzy. Muzyk pochodzi z Poznania, jest absolwentem technikum gastronomicznego, studiował też pedagogikę kulturalno-oświatową w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. W 1990r. wraz z trzema kolegami z uczelni założył Raz, Dwa, Trzy, gdzie oprócz śpiewu i gry na gitarze, jest odpowiedzialny za lwią część poetyckich tekstów grupy. Artysta ma również na swoim koncie m.in. współpracę z kabaretem Potem, jest także autorem muzyki do filmu „Historie miłosne” w reżyserii Jerzego Stuhra, za którą otrzymał nagrodę Polskiego Radia Kraków.

28.09.1991
– Właśnie wtedy album Gartha Brooksa pt. „Ropin` the Wind” zadebiutował na szczycie listy Billboard 200, stając się pierwszym wydawnictwem country, któremu udało się to osiągnąć. Jak mówi sam artysta, album przerósł jego oczekiwania, biorąc pod uwagę ilość czasu spędzonego w trasie promującej „No Fences” (notabene, albumu, który również osiągnął wielki sukces) i zmęczenie z tym związane. Garth twierdzi, że gdy słucha tych piosenek, jest z nich naprawdę dumny. Płyta mimo, że trwa tylko 32 minuty, rozeszła się w liczbie 15,6 mln sztuk, w samych tylko Stanach Zjednoczonych pokrywając się 14-krotną platyną.

28.09.1991 – W kwestii sukcesu jaki odniósł, można go nazwać Michaelem Jacksonem świata jazzu. Innowator, który jak nikt inny miał wpływ na rozwój muzyki jazzowej po II Wojnie Światowej. Może i nie był wirtuozem w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale na pewno można określić go mianem wizjonera. 21 lat temu zmarł Miles Davis. Jego grę charakteryzował ospały, melodyczny styl, który najczęściej prezentował przy użyciu trąbki. W czasie swojej ponad trzydziestoletniej kariery nagrał ogromną ilość płyt, co przysparza wielu bólów głowy kolekcjonerom jego dyskografii. Jego album „Kind of Blue” z 1959r., nagrany przy udziale m.in. Johna Coltrane`a jest najlepiej sprzedającym się wydawnictwem jazzowym w historii tego gatunku. Warto wspomnieć, że w sesji nagraniowej płyty „Tutu”, pochodzącej z roku 1985, udział wziął Michał Urbaniak, który zagrał na skrzypcach w utworze „”Don`t Lose Your Mind”
 Powyższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

Polecane

Share This