To było grane: 29 maja


2013.05.29

opublikował:

To było grane: 29 maja

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

29.05.1967 – Tarcia między braćmi Gallagher koniec końców musiały doprowadzić do rozpadu Oasis. Liam zabrał muzyków grupy i założył Beady Eyre, natomiast obchodzący dziś 46 urodziny Noel postawił na markę własnego nazwiska, którą uzupełnił słowami High Flying Birds. Starszy z braci Gallagherów ma na koncie pełnowymiarowy debiut Noel Gallagher’s High Flying Birds, a także dwie EPki.

29.05.1997 – Był uważany za jednego z najbardziej utalentowanych muzyków lat 90-tych. Jego album, zatytułowany „Grace”, będący jedyną studyjną płytą wydaną za życia muzyka, do dziś wzbudza zachwyt u słuchaczy, a zawarta na niej wersja słynnego utworu Leonarda Cohena pt. „Hallelujah” jest uważana przez wielu za najlepszą. Niestety, koniec krótkiej kariery Jeffa Buckley`a był tragiczny. Dokładnie 16 lat temu artysta utonął podczas spontanicznej kąpieli w rzece Wolf River. Ciało trzydziestojednoletniego Buckley`a wyłowiono kilka dni później, 4 czerwca.

29.05.2000 – Przez kilka ładnych lat na naszej ścianie wisiał plakat z dumną informacją: „Brave New World”, nowa płyta Iron Maiden, premiera 22 maja. Kłopot w tym, że premierę przesunięto i krążek oficjalnie ukazał się tydzień później. Co ciekawe, płyta odrodzonego Iron Maiden (do zespołu wracali wówczas wokalista Bruce Dickinson oraz gitarzysta Adrian Smith) ukazała się w dniu 37 urodzin Blaze’a Bayleya, który musiał opuścić skład Maiden na rzecz powrotu Dickinsona. Od premiery „Brave New World” mija więc 13 lat, natomiast Blaze obchodzi dziś 50 urodziny.

29.05.2007 – Chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na wydaną dokładnie przed sześcioma laty płytę Satellite Party „Ultra Payloaded”. Zespół dowodzony przez charyzmatycznego lidera Jane’s Addiction Perry’ego Farrella nagrał jedną z najlepszych płyt 2007 roku, ale krążek nie miał wielkiego szczęścia i nie poradził sobie specjalnie dobrze na rynku. Część z Was na pewno go zna, a tym, którzy nie mieli przyjemności, szczerze polecamy zapoznać się z wyjątkowym materiałem, w nagraniu którego uczestniczyli m.in. John Frusciante, Flea i Fergie.


Polecane

Share This