To było grane: 30 września


2012.09.30

opublikował:

To było grane: 30 września

30.09.1954 – Tego dnia urodziła się Basia Trzetrzelewska. Polska wokalistka wykonująca muzykę łączącą jazz z popem odniosła dość spory sukces w skali światowej, którego inni polscy artyści mogliby jej z pewnością pozazdrościć. Debiutowała w zespole Astry, później śpiewała również z Alibabkami i Perfectem.

 

W 1979r. wyjechała do Nowego Jorku, skąd w 1983 przeniosła się do Londynu, gdzie powstała grupa Bronze, z którą po przemianowaniu nazwy na Matt Bianco nagrała album pt. „Whose Side Are You On?”, który rozszedł się w nakładzie około 1,5 mln egzemplarzy. Następnie Basia postawiła na karierę solową, nagrywając takie płyty jak „Time And Tide” czy „London Warsaw New York”, które rozeszły się w dwumilionowych nakładach każda, z czego milion przypadał na same Stany Zjednoczone, co zapewniło im tam status platynowych. W 1998r. wokalistka przerwała karierę z powodu tragicznych wydarzeń w życiu osobistym (takich jak śmierć matki), powracając w 2004r. z reaktywowanym Matt Bianco. Basia ciągle wydaje albumy oraz koncertuje. Co istotne, obecnie występuje też dużo częściej w ojczyźnie.

30.09.1978 – Pamiętacie film pt. „Grease”? Produkcja oparta na musicalu scenicznym o tym samym tytule, z Johnem Travoltą i Olivią Newton-John w rolach głównych okazała się kasowym przebojem, dając nam również kilka niezapomnianych piosenek. Jedną z nich było „Summer Nights” w wykonaniu głównych bohaterów, opowiadająca o ich letnim romansie. Dokładnie 34 lata temu utwór rozpoczął swoje siedmiotygodniowe panowanie na szczycie listy przebojów. Cały soundtrack z filmu okazał się drugim najlepiej sprzedającym się albumem w Stanach, ustępując tylko ścieżce dźwiękowej z „Gorączki Sobotniej Nocy”, gdzie w roli głównej wystąpił nie kto inny jak Travolta.

30.09.1984 – Dziś swoje dwudzieste ósme urodziny obchodzi Keisha Buchanan. Urodziła się w Londynie, jednak jej rodzina pochodzi z Jamajki. W wieku trzynastu lat wraz z przyjaciółką Mutyą Bueną założyły zespół o nazwie SugarBabies, która po ubytku dwóch liter została zmieniona na Sugababes. Następnie do dziewczyn dołączyła Siobhan Donaghy i już jako trio rozpoczęły karierę pełną sukcesów, obfitującą w górne rejony list przebojów, platynowe płyty i prestiżowe nagrody, takie jak Brit Award. Z czasem oryginalny skład zaczął się sypać, a w 2009r. odeszła sama Keisha. W ubiegłym roku została ogłoszona reaktywacja zespołu w oryginalnej konfiguracji. Dziewczyny nie będą jednak występować jako Sugababes, a jako Mutya Keisha Siobhan
 Powyższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

Polecane

Share This