To było grane: 4 stycznia

Dziś daty związane m.in. z Rammstein, Portishead, R.E.M. i Type O' Negative.


2013.01.04

opublikował:

To było grane: 4 stycznia

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

04.01.1946 – Muzycy Czerwonych Gitar upatrzyli sobie początek roku na czas narodzin. Wczoraj pisaliśmy o rocznicy przyjścia na świat Seweryna Krajewskiego, dziś z kolei 67 lat kończy perkusista Jerzy Skrzypczyk. Perkusista jest jedynym muzykiem, który występuje z zespołem nieprzerwanie od pierwszej próby. Przed założeniem Czerwonych Gitar Jerzy Skrzypczyk był perkusistą grupy Pięciolinie.

04.01.1960 – Po rozwiązaniu R.E.M. kończący dziś 53 lata Michael Stipe poświęcił się działalności charytatywnej. Na scenie występuje sporadycznie, za to w słusznych sprawach. 12 grudnia na specjalnym koncercie w Madison Square Garden wspólnie z Chrisem Martinem z Coldplay zaśpiewał hit R.E.M. „Losing My Religion”. Dochód z imprezy, na której pojawili się także Roger Waters, Bruce Springsteen, Alicia Keys i masa innych gwiazd przekazano ofiarom huraganu Sandy.

04.01.1962 – 55 lat temu w Nowym Jorku urodził się Peter Steele, założyciel i lider Type O Negative. Jeśli prawdziwe nazwisko Steele’a – Ratajczyk – wydaje się Wam swojskie, to macie całkowitą rację – babcia Piotrka była Polką. Muzyk zmarł na zawał serca w kwietniu 2010 roku. Kilka lat wcześniej słynący z oryginalnego poczucia humoru Steele rozpuścił plotkę o własnej śmierci, dlatego w momencie, w którym faktycznie odszedł, niektórzy odebrali informację jako kolejny ponury żart.

04.01.1963 – W młodości był świetnie zapowiadającym się pływakiem. Jako junior został mistrzem Europy na 1500 metrów stylem dowolnym. Otarł się nawet o niemiecką kadrę olimpijską, ale ostatecznie nie załapał się na igrzyska w 1980 roku. O kolejnych mógł zapomnieć, bowiem w wyniku bójki doznał kontuzji, która wymusiła zakończenie kariery sportowej. Wtedy też Till Lindemann zdecydował się poszukać nowego sposobu na życie. Po latach okazało się, że tym sposobem będzie… bycie gwiazdą rocka. Till – wokalista Rammstein – kończy dzisiaj 50 lat.

04.01.1965 – Fani Portishead patrząc na kolejne daty letnich występów swoich idoli zaciskają kciuki w nadziei, że pojawi się tam także koncert na Open’er Festival 2013. Szanse nie są jednak specjalnie duże, wszak Portishead generalnie nie koncertują często, a dla polskiej publiczności zagrali całkiem niedawno, bo w 2011 roku, więc niekoniecznie mogą mieć chęć tak szybko do nas wracać. Nadzieja umiera jednak ostatnia, więc pozostaje złożyć serdeczne urodzinowe życzenia wokalistce grupy Beth Gibbons i cierpliwie czekać. Beth kończy dzisiaj 48 lat.


Polecane