To było grane: 5 lutego


2013.02.05

opublikował:

To było grane: 5 lutego

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

05.02.1964 – Duff McKagan, urodzony 49 lat temu były muzyk Guns n’ Roses,  nienawidzi swojego głosu. „Kiedy mam się odezwać, jest mi głupio i czuję się zażenowany” – przyznaje. Nie przeszkadza mu to jednak stać przy mikrofonie w grupie Loaded, która w obliczu trwającego od kilku lat milczenia Velvet Revolver, stała się dla Duffa priorytetem. W ostatnich latach przez moment był w składzie Jane’s Addiction. Występował z grupą na żywo i pomagał w pracach nad ostatnią płytą „The Great Escape Artist”. Szkoda, że nie zagrzał miejsca na dłużej. Dobrze, że została po nim chociaż poniższa ciekawostka.

05.02.1980 – Wydany dokładnie 33 lata temu album “Boys Don’t Cry” jest niczym innym jak tylko amerykańskim wydaniem debiutanckiego krążka The Cure „Three Imaginary Boys”. W stosunku do wydania europejskiego zmieniło się sporo. Ilość piosenek niby się zgadza, ale Amerykanie otrzymali choćby „Killing an Arab” i „Boys Don’t Cry”, które na naszym kontynencie ukazały się na singlach, ale nie trafiły na pełną płytę. Na tamtejszej wersji zabrakło natomiast m.in. przeróbki „Foxy Lady”. Obie płyty różnią się też okładkami, ale trudno wyrokować, które wydanie dorobiło się gorszej ilustracji.

05.02.1990 – Po “Personal Jesus” trudno było sobie wyobrazić, by kolejny singiel Depeche Mode mógł być równie dobry. A jednak, wydany 5 lutego 1990 roku utwór „Enjoy the Silence” nie tylko nie ustępował swojemu znakomitego poprzednikowi, ale też na lata stał się wyznacznikiem stylu Depeche Mode. „Enjoy the Silence” jest dziś klasykiem, podobnie jak teledysk przedstawiający Dave’a Gahana przechadzającego się po górach w koronie i czerwonym płaszczu. Po dwóch takich singlach było więcej niż pewne, że album „Violator” będzie dziełem wybitnym. I istotnie był, ale o tym świat przekonał się dopiero w marcu 1990 roku.

05.02.2005 – 8 lat temu na deskach Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszewkowej w Gdyni zadebiutował hip-hopowy musical „12 ławek” w reżyserii Jarosława Stańka. Za oprawę muzyczną spektaklu odpowiadali m.in. Tede, O.S.T.R. i Marika. Na scenie gdyńskiego teatru wystąpili DJ Kostek, Numer Raz i kilka innych ciekawych postaci. Jarosław Staniek nie tylko wyreżyserował „12 ławek”, ale przygotował też choreografię i fabułę spektaklu. W 2006 roku Stańka uhonorowano nagrodą prezydenta Gdyni za reżyserię musicalu.


Polecane

Share This