To było grane: 5 października


2012.10.05

opublikował:

To było grane: 5 października

05.10.1954 – Tego dnia urodził się Bob Geldof, muzyk, aktor oraz działacz społeczny. Zanim w 1975r. założył zespół The Boomtown Rats, imał się takich zawodów jak rzeźnik czy dziennikarz muzyczny. Najbardziej jednak dał się poznać za sprawą swojej działalności dobroczynnej, obejmującej m.in. nagranie pod szyldem Band Aid singla „Do They Know It`s Christmas?” oraz organizację koncertów Live Aid w roku 1985 oraz Live 8 w 2005, które to zwracały uwagę na problemy trzeciego świata, przy okazji stając się jednymi z najważniejszych wydarzeń muzycznych w historii. Geldof był dwukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla (1985 i 2005), natomiast w 1986r. otrzymał od królowej Elżbiety II Order Imperium Brytyjskiego.

05.10.1970 – To data wydania trzeciego albumu grupy Led Zeppelin. Tym razem oprócz elementów hardrockowych i bluesowych, obecnych w takich utworach jak „Immigrant Song” czy „Since I`ve Been Loving You”, znalazło się kilka utworów z wpływami folkowymi, gdzie prym wiodła gitara akustyczna. Reakcje fanów były różne, jedni chwalili zespół za artystyczny rozwój, inni zaś podchodzili sceptycznie do zmian, co Jimmy Page skomentował następującymi słowami: „Szukali kolejnego „Whole Lotta Love, zamiast posłuchać tego, co nagraliśmy”. Płyta jednak odniosła spory sukces, dochodząc do pierwszych miejsc list w Wielkiej Brytanii i USA, pokrywając się 6-krotną platyną za oceanem.

05.10.1979 – Dziś swoje trzydzieste trzecie urodziny świętuje Piotr Cugowski, wokalista zespołu Bracia, syn Krzysztofa Cugowskiego. Wraz z formacją prowadzoną wspólnie ze swoim bratem Wojtkiem, który jest gitarzystą, wydali 2 albumy z własnym repertuarem, krążek z kolędami oraz płytę z coverami grupy Queen. Piotrowi często zdarza się też wykonywać covery, zarówno polskich jak i zagranicznych klasyków, ma też na koncie współpracę z takimi artystami jak Harlem, Jan Borysewicz, Leash Eye, Adam Sztaba oraz wieloma innymi. Prywatnie jest związany z dziennikarką Elizą Tokarczyk, z którą ożenił się w 2008r.

05.10.1981 – Debiutancki album  Depeche Mode liczy sobie już 31 lat. „Speak & Spell” jest jedynym longplayem grupy nagranym z Vincem Clarkiem, który niezadowolony ze sposobu funkcjonowania zespołu oraz tego, że pozostałych muzyków bardziej interesowały utwory komponowane przez Martina Gore`a, aniżeli przez niego samego, opuścił grupę niedługo po ukazaniu się krążka. Płyta, którą w warstwie muzycznej można zaliczyć do nurtu new romantic (od czego odżegnywali się członkowie zespołu) zebrała mieszane recenzje w prasie muzycznej, co jednak nie przeszkodziło jej dojść do 10-go miejsca UK Top oraz ostatecznie zyskać miano klasyki gatunku.

Powyższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

Polecane

Share This