To było grane: 6 lutego


2013.02.06

opublikował:

To było grane: 6 lutego

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

06.02.1945 – Gdyby żył, kończyłby dziś sześćdziesiąt osiem lat. W czasach swojej świetności, Bob Marley pokazywał całemu światu, że istnieje coś takiego, jak  muzyka reggae. Wraz z grupą The Wailers, na której stał czele, osiągał czołowe miejsca list przebojów za sprawą takich utworów, jak  „Could You Be Loved”, „I Shot the Sheriff” czy „No Woman, No Cry”. Marley był nie tylko ikoną muzyczną, ale i popularyzatorem ruchu Rastafari oraz idei panafrykanizmu. Artysta oficjalnie był ojcem dwanaściorga dzieci, z których niektóre, jak Damian czy Ziggy, poszły w ślady ojca i rozpoczęły kariery muzyczne.

06.02.1962 – Pięćdziesiąt jeden lat temu urodził się jeden z najbardziej charyzmatycznych frontmanów w historii rocka, jakim bez wątpienia jest Axl Rose. Przez lata występował w takich zespołach, jak Rapidfire, Hollywood Rose, L.A. Guns oraz przede wszystkim Guns N` Roses, którego to wokalistą jest po dzień dzisiejszy, będąc przy okazji jedynym muzykiem, który figuruje w każdej konfiguracji personalnej. Poza bardzo charakterystycznym głosem, Axl słynie również z kontrowersyjnych zachowań i wypowiedzi oraz kiepskiej punktualności w kwestii rozpoczynania koncertów.

06.02.1994 – Tego dnia rozpoczęła się ostatnia trasa koncertowa Nirvany. Europejskie tournee, na które ostatecznie złożyło się piętnaście koncertów, obfitowało w problemy, takie jak problemy z krtanią Kurta Cobaina, czy też jego incydent z Rzymu, kiedy to Courtney Love znalazła w pokoju hotelowym nieprzytomnego męża, który stracił przytomność po zmieszaniu leków z alkoholem. Ostatecznie, po tym ostatnim zajściu, reszta trasy została odwołana,

06.02.2011 – Dziś mija druga rocznica śmierci Gary`ego Moore`a. Legendarny gitarzysta, który oprócz bogatej kariery solowej miał na koncie współpracę z takimi artystami jak Thin Lizzy, B.B. King czy Greg Lake. Choć Gary dobrze czuł się w takich gatunkach muzycznych jak hard rock, przez większość kariery najbliższy był mu blues. Muzyk zmarł podczas pobytu na wakacjach w hiszpańskiej miejscowości Estepona, gdzie przebywał na wakacjach. Przyczyną śmierci był prawdopodobnie atak serca, który nastąpił podczas snu.


Polecane

Share This