To było grane: 7 grudnia

Dziś daty związane m.in. z Tomem Waitsem, Muse, Kelis i Rayem Charlesem.


2012.12.07

opublikował:

To było grane: 7 grudnia

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

07.12.1949 – Aktualnie możemy oglądać go na ekranach polskich kin w fenomenalnym filmie „7 psychopatów”. W przeszłości pojawiał się na ekranach wielokrotnie – choćby w „Księdze ocalenia”, „Parnassusie” czy „Kawie i papierosach”. Kończący dziś 63 lata Tom Waits pozostaje jednak w pierwszej kolejności muzykiem. Charakterystyczna, knajpiana mieszanka rocka, folku, bluesa i innych gatunków, które Waits ma pod ręką zapewniła mu status kultowego artysty. Ostatnią z dotychczasowych płyt Toma jest „Bad As Me” – jedna z rewelacji ubiegłego roku.

07.12.1977 – Niedawno gościliśmy go w Łodzi, dziś, w dniu swoich 35 urodzin ma wolne, ale na scenę wraca już za cztery dni. 7 grudnia 1977 roku w angielskim Stockport urodził się perkusista Muse Dominic Howard. Muzyk jest leworęczny, więc jego perkusja ma specyficzną budowę (hi-hat po prawej stronie, kocioł po lewej). Dominic gra w Muse od samego początku. Właściwie to na początku lat dziewięćdziesiątych wspólnie z Matthew Bellamy’m i Christopherem Wolstenholme utworzył grupę Rocket Baby Dolls, która dopiero z czasem zmieniła nazwę na Muse.

07.12.1999 – Debiutancka płyta Kelis „Kaleidoscope” nie była największym sukcesem komercyjnym artystki, ale zwracała uwagę świetnym poziomem artystycznym, dzięki czemu dziś ma status płyty kultowej. Młodą wokalistkę z Harlemu odkryli dla świata członkowie The Neptunes, czyli Pharrell Williams i Chad Hugo. To oni napisali większość numerów na „Kaleidoscope” i zajęli się produkcją wydanego dokładnie przed 13 laty albumu.

07.12.2007 – Przed laty śpiewał „Georgia On My Mind”, więc stan, z którego pochodził Ray Charles starał się odwdzięczyć jak umiał. Niemal 20 lat po premierze utwór stał się zresztą oficjalnym hymnem stanu leżącego na południowym wschodzie USA. Pięć lat temu w rodzinnej miejscowości artysty Albany odsłonięto odlany z brązu pomnik Raya. W uroczystości wzięli udział członkowie rodziny zmarłego w 2004 roku Charlesa.


Polecane