To było grane: 7 marca

Dziś rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej. Poza tym daty związane z Beastie Boys i R.E.M.


2013.03.07

opublikował:

To było grane: 7 marca

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

07.03.1986 – 27 lat temu debiutancka płyta Beastie Boys „Licensed to Ill” wspięła się na szczyt zestawienia Billboardu. Krążek uchodzi za pierwszy rapowy debiut znajdujący się na pierwszym miejscu tego zestawienia, ale też trudno uznać Beastie Boys za archetypowych raperów. Na „Licensed to Ill” można usłyszeć Kerry’ego Kinga ze Slayera i masę rockowych sampli, m.in. od Led Zeppelin, Aerosmith czy The Clash.

07.03.1997 – Choć sama nie garnęła się do śpiewania, na zawsze pozostanie jedną z najważniejszych postaci polskiej piosenki. Pisała teksty dla Maryli Rodowicz, Edyty Geppert, Seweryna Krajewskiego i wielu innych. Po latach stworzony przez nią repertuar opracowywała m.in. Katarzyna Nosowska. Dziś przypada 16 rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej. Poetka zmarła w warszawskim szpitalu w wieku 61 lat.

07.03.2011 – Trudno wyczuć czy w momencie prac nad „Collapse Into Now” muzycy R.E.M. przeczuwali, że to będzie ich ostatni album. Płytę nagrywali w 2010 roku, wydali 7 marca 2011, a decyzję o rozpadzie ogłosili dopiero kilka miesięcy później. Z drugiej jednak strony pomysł rozstania po 3 dekadach kariery nie rodzi się chyba z dnia na dzień. Tak czy owak „Collapse Into Now” pozostaje godnym pożegnaniem z fanami. Oprócz podstawowego składu grupy w nagraniach uczestniczyli znakomici goście, m.in. Eddie Vedder, Patti Smith i Peaches.


Polecane