To było grane: 8 lutego


2013.02.08

opublikował:

To było grane: 8 lutego

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

08.02.1974 – Guy-Manuel de Homem-Christo, czyli ½ Daft Punk, kończy dzisiaj 39 lat. W zamierzchłej przeszłości współtworzył grupę Darlin’, która ewoluowała właśnie w Daft Punk. Już wtedy Guy kumplował się z Thomasem Bangalterem, z którym na początku lat dziewięćdziesiątych założył jeden z najpopularniejszych duetów we współczesnej muzyce elektronicznej. Ostatnim wydawnictwem Daft Punk jest album z remiksami własnych utworów z soundtracku „Tron: Dziedzictwo”. Na początku tego roku grupa podpisała kontrakt z Columbia Records. Nowa płyta podobno ma się ukazać w ciągu najbliższych miesięcy.

08.02.1993 – Słuchając dziś debiutu Hey, trudno uwierzyć, że to ten sam zespół, który nagrał „Do rycerzy, do szlachty, do mieszczan”. Ale kiedy słucha się wszystkich albumów w chronologicznej kolejności, da się zauważyć konsekwencję i nieustanny rozwój z płyty na płytę. Początek drogi nastąpił dokładnie 20 lat temu, kiedy album „Fire” (dziś poczwórnie platynowy) trafił na sklepowe półki. Nagrywanie materiału z gościnnym udziałem Edyty Bartosiewicz i Kobry z Kobranocki skończono zaledwie dwa tygodnie przed jego rynkową premierą.

08.02.2010 – Dyskografię zmarłego przed niespełna dwoma laty Gila Scotta-Herona zamyka wydana 8 lutego 2010 roku płyta „I’m New Here”. W nagrywaniu trzynastej płyty Herona uczestniczyli m.in. Damon Albarn i Chris Cunningham, a sam album doczekał się zremiksowanej wersji w postaci krążka „We’re New Here” z lutego 2011 roku. Za remiksy utworów z ostatniej płyty Gila Scotta-Herona odpowiadał Jamie Smith, znany bardziej jako Jamie xx.


Polecane

Share This