Tomasz Budzyński & LUNA


2009.12.16

opublikował:

Tomasz Budzyński & LUNA

W ramach Bielańskiej Sceny Muzycznej CK Dobre Miejsce w Warszawie zaprasza na koncert Tomasza Budzyńskiego, wokalisty zespołów Armia, 2Tm2,3. Prezentowane będą utwory z solowej płyty pt. „LUNA”.

„Luna” Tomasza Budzyńskiego  to podróż po zakamarkach ludzkiej duszy. W przypadku tego autora to nie dziwi: zawsze interesowały go sprawy nie banalne, zawsze też opowiadał własną historię, czy to w zespole Armia czy w solowych projektach. Najważniejsze jednak, że te opowieści są uniwersalne, dotykają każdego człowieka niezależnie od indywidualnych doświadczeń.

Tak jest i tym razem. W warstwie tekstowej Tomasz Budzyński zaprasza nas w nocną wędrówkę przez mroczne momenty, w jakie obfituje nasze życie, do pełnego nadziei świtu. Dwanaście pięknych i tajemniczych utworów o miłości i śmierci, przenosi nas w zupełnie inny wymiar, niczym z obrazów Budzyńskiego: pełnych bajkowych barw i poetyckich metafor. Jest to na pewno zasługa żywych instrumentów, na których grają wybitni muzycy (m.in. Litza, Stopa, Marcin Pospieszalski), ale przecież przede wszystkim kompozytora. Od utworów ubtelnych i nastrojowych, po pełne nadziei ballady, a nawet szybsze rytmy perkusyjne.

Centrum Kultury Dobre Miejsce

Warszawa, ul. Dewajtis 3

godz. 20:00; bilety: 25 PLN

Bio:

Tomasz Budzyński zadebiutował w 1984 jako wokalista legendarnego już zespołu Siekiera, z którym został lauretem festiwalu w Jarocinieྐ. W 2008 roku staraniem wytwórni W moich oczach ukazały się dwa wydawnictwa dokumentujące działalność „punkowej” Siekiery: CD „Na Wszystkich Frontach Świata” oraz LP „1984”.

W 1985 roku razem z Robertem Brylewskim i Sławomirem Gołaszewskim założył zespół Armia, z którym do dziś nagrywa i koncertuje. Przez 24 lata Armia wydała 9 płyt studyjnych, 4 koncertowe, 3 płyty DVD. W ostatnim czasie ukazały się winylowe edycje klasycznych pozycji polskiej muzyki rockowej, płyt Armii: Legenda oraz Triodante. W listopadzie zespół wyda swój dziesiąty studyjny album „Freak”, jednocześnie drugi w tym roku, po bardzo dobrze przyjętym „Der Prozess”. Więcej o zespole Armia na jego stronie internetowej: armia.art.pl

W 1996 r. razem z Robertem Friedrichem i Darkiem Malejonkiem powołał do życia grupę 2Tm2,3, z którą również do dziś nagrywa i koncertuje. Na dyskografię zespołu składa się: 5 płyt studyjnych, 2 koncertowe, płyta z remiksami i koncertowe DVD. 2Tm2,3 poza koncertami „czadowymi” gra – głównie w Wielkim Poście – koncerty akustyczne w rozszerzonym, 16-sto osobowym składzie (m.in. kwartet smyczkowy, instrumenty dęte). Akustyczne wcielenie zespołu dokumentuje płyta „Dementi” oraz oba albumy koncertowe.

W 2002 roku rozpoczął działalność solową wydając płytę „Taniec Szkieletów”, nagraną we współpracy z Krzysztofem „Bananem” Banasikiem. Ukazuje ona zupełnie nowe, neofolkowe oblicze tego rockowego wokalisty. Druga płyta Budzyńskiego, wydana w 2008 roku „Luna” jest kontynuacją solowych klimatów. Tym razem w nagraniach, obok T. Budzyńskiego, wzięli udział m.in. Robert Friedrich, Marcin Pospieszalski i Piotr „Stopa” Żyżelewicz. Koncerty solowego projektu połączone są często z wystawą obrazów autorstwa Budzyńskiego.

Ciekawą stroną działalności muzycznej Tomasza Budzyńskiego jest jego wyjątkowy projekt o nazwie Trupia Czaszka, w ramach którego w 2004 roku nagrał płytę „Uwagi Józefa Baki” czyli 38 minut niezwykłego połączenia HC/punkowych dźwięków z radykalnymi tekstami barokowego księdza – poety. Obecnie Trupia Czaszka przygotowuje materiał na swoją drugą płytę.

Polecane

Share This