Tomasz Stanko New York Quartet na Zaduszkach Jazzowych we Wrocławiu

Sam koncert na 3 dni przed Zaduszkami.


2013.08.27

opublikował:

Tomasz Stanko New York Quartet na Zaduszkach Jazzowych we Wrocławiu

Po koncercie w maju tego roku, Tomasz Stańko wraca do Wrocławia z okazji Zaduszek Jazzowych. Stańko lubi eksperymentować ze składami, by jego muzyka nabrała nowych przestrzeni. W tym właśnie składzie trębacz grał na festiwalu w Wiedniu oraz Kopenhadze. Duński tygodnik „Politiken” napisał po koncercie „Mistrz trąbki w nowej odsłonie dostarcza dzikie piękno”.

Muzyka z albumu „Wisława” idealnie wpasowuje się w klimat Zaduszek Jazzowych, dedykowanych pamięci zmarłych artystów. Podwójny album wydany przez wytwórnie ECM inspirowany jest poezją Wisławy Szymborskiej i jej pamięci dedykowany.

Jak mówi Stańko:
 Kontakt z poezją Wisławy Szymborskiej poruszył mnie do głębi i niezwykle zainspirował. Spotkanie z Poetką na estradzie oraz możliwość improwizowania do wierszy czytanych przez Nią, dał mi jeszcze większy impuls twórczy. Powstała muzyka, którą z najgłębszym uznaniem chciałbym zadedykować pamięci Wisławy Szymborskiej.
 Album został nagrany w czerwcu zeszłego roku w Nowym Jorku – mieście, które w ostatniej dekadzie stało się wręcz drugim domem znakomitego polskiego trębacza. Pięć lat temu kupił tam mieszkanie i od tego czasu przebywa na przemian w Stanach Zjednoczonych i w Warszawie. Jak sam mówi, w Nowym Jorku komponuje, nasiąka atmosferą tamtejszej sceny artystycznej oraz śledzi najnowsze trendy w muzyce.

To kolejne spotkanie Tomasza Stańki z twórczością Szymborskiej. W 2009 r., także w Operze Krakowskiej odbył się jeden z ostatnich wieczorów autorskich Noblistki, podczas którego Stańko wykonał improwizacje do czytanych przez poetkę nowych wierszy.

Tomasz Stanko New York Quartet wystąpi w składzie:

Tomasz Stanko – trumpet

David Virelles – piano

Ben Street – bass

Gerald Cleaver – drums

bilety: 120 zł – I miejsca, 90 zł – II miejsca, 65 zł – III miejsca, 40 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)

Polecane