Tomasz Stańko nie żyje


2018.07.29

opublikował:

Tomasz Stańko nie żyje

foto: Magdalena Ławniczak

W wieku 76 lat zmarł Tomasz Stańko, jeden z najwybitniejszych i najbardziej cenionych na świecie muzyków jazzowych. Artysta odszedł w niedzielę rano w szpitalu onkologicznym w Warszawie, informację o jego śmierci do publicznej wiadomości podała córka artysty.

Tomasz Stańko urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie. Na początku lat 60., założył zespół Jazz Darings, jedną w pierwszych free-jazzowych formacji w Polsce. Stańko szybko dołączył do zespołu towarzyszącego wybitnemu kompozytorowi Krzysztofowi Komedzie. Muzyk grał kwintecie Komedy przez pięć lat, nagrywając w tym czasie „Astigmatic”, jeden z najważniejszych albumów w dziejach polskiego jazzu.

W 1967 Stańko założył własny kwartet, który z czasem rozwinął się do kwintetu. Jako Tomasz Stańko Quintet nagrał albumy „Music For K.”, „Jazz Message From Poland”, „Purple Sun” (1973).

Kolejną ważną płytą w karierze muzyka był „TWET”, nagraniach którego Stańce towarzyszyli Tomasz Szukalski, Edward Vesala, Peter Warren. Z Szukalskim i Vesalą muzyk grał do połowy lat 80. W 1976 ukazała się „Balladyna”, pierwsza płyta Stańki wydana przez niezwykle prestiżową jazzową wytwórnię ECM, dla której muzyk nagrywał do śmierci. Ostatnim krążkiem w jego karierze był „December Avenue” nagrane z nowojorskim kwartetem.

W 2004 roku Stańko otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury muzycznej, za osiągnięcia w pracy artystycznej”, w 2012 Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej”. Był pierwszym polskim muzykiem wyróżnionym Europejską Nagrodą Jazzową (artysta otrzymał nagrodę w 2003 roku).

Dziś rano umarł jeden z Ojców Założycieli polskiego jazzu, Maestro Tomasz Stanko – napisał dziennikarz radiowej Trójki Piotr Baron.

Polecane

Share This