TOPtrendy Festiwal 2011


2011.05.19

opublikował:

TOPtrendy Festiwal 2011

Artyści koncertu TOP

Sopot TOPtrendy Festiwal 20101 otwiera koncert TOP, prezentujący 10 wykonawców, którzy sprzedali najwięcej płyt w ostatnim roku (wyboru dokonano zgodnie z regulaminem Festiwalu TOPtrendy). To najbardziej obiektywne kryterium wyboru artystów, których najwyżej cenią Polacy. Na scenie wystąpią: Maryla Rodowicz, Ania Dąbrowska, Ania Wyszkoni, Brodka, KOMBII, Raz, Dwa, Trzy, Czesław Śpiewa, Marcin Wyrostek Tango Corazon Quintet (iadomo już, że O.S.T.R i Kult nie wystąpią na festiwalu). Koncert poprowadzą Maciej Dowbor, Maciej Rock oraz Krzysztof Ibisz.

Lista artystów tworzących TOP 10 rodzimego rynku muzycznego (w kolejności alfabetycznej):Ania Dąbrowska

Słowo „kariera” jest najmniej przez nią lubiane. Do tych ulubionych należy zdecydowanie jedno – „muzyka”. Często przegląda Pudelka, ale rzadko znajduje tam informacje na swój temat. Zachwycają ją Amy Winehouse i Erykah Badu. A na żywo chciałaby zobaczyć… Elvisa Presleya. Jej marzeniem jest mieć w domu obraz Witkacego.

Kompozytorka i wokalistka w jednym. Autorka tekstów i producentka. Jej debiutancki album – „Samotność po zmierzchu”, wydany w 2004 roku, zdobył mnóstwo nagród i wyróżnień, m.in. nominację do europejskiej nagrody MTV, trzy statuetki Fryderyka, Asa Empiku, nagrodę Eska Music Awards oraz Byka Sukcesu.

Płyta „Samotność…” szybko zyskała status złotej. Kolejna – „Kilka historii na ten sam temat” w półtora miesiąca pokryła się platyną. Znów posypały się nagrody: trzy Fryderyki w kategoriach: Wokalistka Roku, Piosenka Roku i Album Roku POP oraz Eska Music Awards za album. Ania w krótkim czasie podjęła współpracę z kilkoma artystami, miedzy innymi z Moniką Brodką, Smolikiem, Krzysztofem Krawczykiem, Marylą Rodowicz, Liroyem, Jackiem Lachowiczem, Tomkiem Makowieckim i zespołem Silver Rocket, uczestnicząc w realizacji sesji nagraniowych.

W czerwcu 2008 roku ukazał się kolejny studyjny album Ani „W spodniach czy w sukience?”. Nad płytą pracowali z wokalistką miedzy innymi Leszek Możdżer i Daniel Bloom. W ciągu zaledwie 4 dni sprzedaży album rozszedł się w liczbie 15 tysięcy egzemplarzy, uzyskując status złotej płyty. To właśnie z niej pochodzą przebojowe single „Nigdy więcej nie tańcz ze mną” czy tytułowy „W spodniach czy sukience?”.

Album nominowany do 10. TOP na tegorocznym STF 2011 to „Ania Movie”. W wywiadzie dla „Dziennika” w 2010 roku Ania tak scharakteryzowała ten krążek – To pop z domieszką delikatnego transu i bigbandowego brzmienia. Ta płyta to odpoczynek od samej siebie, od presji, która towarzyszy mi od drugiej płyty. Chciałam nagrać płytę, na której skupię się głównie na śpiewaniu i odpocznę od własnej twórczości.

Anię Dąbrowską już kilkakrotnie oglądaliśmy podczas Sopot TOPtrendy Festiwal. Na scenie sopockiej Opery Leśnej po raz pierwszy pojawiła się w 2003 roku w koncercie „trendy”. W koncercie TOP na Sopot TOPtrendy Festiwal była już 3 razy: w 2005, 2007 i 2009 roku.

22 października 2010 światło dzienne ujrzała płyta sygnowana naklejką Jazzboy Presents – „Ania 60/70”. To dwupłytowy album złożony z fascynacji i inspiracji muzycznych Ani Dąbrowskiej. Artystka osobiście ułożyła tę kompilację. Na krążku można usłyszeć takich artystów jak: Lou Reed, Marvin Gaye, The Mamas And The Papas, The Temptations czy Donna Summer.

Ania Wyszkoni

W życiu bardzo spokojna, a nawet odrobinę nieśmiała, dopiero na scenie pokazuje, na co naprawdę ją stać, bo to właśnie scena i muzyka są jej największą pasją.

Zadebiutowała w 1998 r. wraz z ukazaniem się pierwszego albumu zespołu Łzy zatytułowanego „Słońce”. W sumie wraz z zespołem nagrała sześć płyt, dwie z nich uzyskały statut płyt platynowych, trzy – złotych. Ania wyśpiewała największe przeboje zespołu „Agnieszka już dawno…”, „Narcyz się nazywam”, „Jestem jaka jestem”, „Oczy szeroko zamknięte” czy „Gdybyś był”. Oficjalnie współpracę z zespołem zakończyła w listopadzie 2010.

W czerwcu 2009 roku Ania zadebiutowała solowym albumem „Pan i Pani”. Tak mówiła o swojej płycie – Jest łagodniejsza, bardziej delikatna. Mniej w niej melancholii i ostrych gitar, więcej optymizmu i zwykłej kobiecej radości. Faktycznie ten album pokazał nowe, bardziej popowe oblicze wokalistki, które bardzo przypadło do gustu fanom Ani. Dziś „Pan i Pani” jest już platynową płytą.

W listopadzie 2010 roku ukazała się jej platynowa reedycja, zawierająca dwie premierowe kompozycje „Nigdy nie będę twoja”, „Nic mnie nie rusza”, oraz cover Maanamu „Raz dwa raz dwa”, wykonywany często przez Anię i jej zespół na koncertach. To właśnie koncerty, których Ania, tak jak za czasów zespołu Łzy, gra wciąż bardzo wiele, są dla niej najważniejsze. Uwielbiam kontakt z publicznością – przyznaje wokalistka.

Czesław Śpiewa

Fenomen ostatnich lat. Wokalista, kompozytor, producent i akordeonista. Duński Polak o niewyparzonej gębie, duński Krakowianin – jako niepokorny twórca alternatywnego popu.

Piosenką „Maszynka do świerkania” – którą do dziś obejrzało na youtube.com już blisko 8 milionów internautów – oczarował słuchaczy radiowej Trójki. Bez wielkiej promocji jego muzyka stała się przebojem wśród internautów, a płyta „Debiut” w szybkim tempie rozeszła się w ponad 60 tys. egzemplarzy, pokrywając się podwójną platyną. Bardzo ważne w jego piosenkach są oryginalne i często zaskakujące teksty, które na „Debiucie” napisał wspólnie z internautami i krakowskim poetą – Michałem Zabłockim.

Tak naprawdę nazywa się Czesław Mozil i pisze muzykę, której nie sposób jednoznacznie określić. On sam twierdzi, że gra „alternatywny pop”. W jego piosenkach pobrzmiewa jednak mnóstwo różnych elementów: od kabaretu, przez punk, alternatywę, po miejski folk. Mozil łączy to wszystko z ogromną łatwością i wdziękiem. Absolwent Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Założyciel Tesco Value i Czesław Śpiewa.

Ponad 20 lat spędził w Danii, gdzie wyemigrował z rodzicami w wieku 5 lat. Ukończył tam The Royal Danish Academy of Music w klasie akordeonu, którego brzmienie dominuje w jego piosenkach. Dwa lata temu Czesław Śpiewa otrzymał trzy statuetki za debiut, album roku pop i piosenkę (właśnie za „Maszynkę do świerkania”).

12 kwietnia 2010r. to dzień premiery płyty „POP”. To również dzień urodzin Czesława. Nowy album – idąc za oficjalną stroną artysty – to teatr współczesnej Polski, w którym sztuka i kicz występują na jednej scenie. Akordeon kontra orkiestra symfoniczna. Piosenki opowiadają o Polsce, klasie średniej zachłyśniętej zmianami, muzycznym szufladkowaniu, zanikającej miłości i nadziei.

Na płycie gościnnie zaśpiewali: Gaba Kulka w „Caravan”, Adam Darski „Nergal” w „Dziewczyna z Branży” oraz Kasia Nosowska w „Ceasia & Ruben”. Ilustracje do albumu „POP” wykonała Monika Kuczyniecka. A wykorzystane do tego 30 kilogramów plasteliny zostało uwiecznione przez Andrzeja i Macieja Grabowskich. Najnowszy album Mozila promują utwory: „W sam raz” i “Krucha blondynka”.

Kult

Rocznik ’63. Rockman. Raper. Kompozytor. Autor tekstów. Założyciel Polandu – pierwowzoru Kultu. Człowiek – zjawisko, obok którego raczej nie da się przejść obojętnie. Z zasady nie umieszcza swoich tekstów na wkładkach do płyt. Powód? Jak twierdzi – śpiewa wystarczająco wyraźnie, po drugie – ponieważ jego zdaniem tekst piosenki nie funkcjonuje autonomicznie, musi być zaśpiewany, żeby zaistnieć.

Jedni upatrują w nim swoistego rodzaju muzycznego rzecznika pokolenia postpeerelowskiego, drudzy mają go za typowego skandalistę, a jeszcze inni widzą w nim niezwykle zdolnego artystę, który – wbrew wszelkim panującym trendom i zasadom w szeroko pojętej branży muzycznej – wytycza nowe kierunki, będąc przy tym wszystkim totalnie niezależnym i bezkompromisowym. Potrafi dowalić każdemu. Kult i jego człowiek – Kazik Staszewski.

Zespół Kult powstał w 1982 roku w Warszawie, z inicjatywy Kazika i Piotra Wieteski. W lipcu tego samego roku po raz pierwszy wystąpili publicznie. Dopiero cztery lata później wydali swój debiutancki album – „Kult” – na którym znalazły się m.in. „Krew Boga”, „O Ani”, czy „Wspaniała nowina”. Jesienią 1987 roku ukazał się ich drugi krążek – „Posłuchaj to do Ciebie”, z niezapomnianą „Wódką”, która została wydana pod tytułem – „Na całym świecie źle się dzieje, koledzy”. Mniej więcej rok później do sklepów trafiła trzecia płyta Kultu – „Spokojnie”, na której pojawił się chyba jeden z największych przebojów formacji – „Arahja”. Zespół tempa nie zwalniał – w kolejnym roku wydali znowu dwa nowe albumy – studyjną „Kasetę” i koncertowy „Tan”. Wkrótce grupa zawiesi działalność na 3 miesiące.

Przełomowy rok 1990 to longplay „45-89”, którego tytułowa piosenka była kolażem fragmentów przemówień członków partii, na który nałożono charakterystyczny podkład muzyczny. Utwór jest chyba jednym z najbardziej kojarzonych z całej dyskografii zespołu.

W kolejnych latach grupa wydawała płyty, zmieniała skład. Lata 90’te to z pewnością bardzo twórczy okres Kultu. W tym czasie światło dzienne ujrzały takie utwory jak: „Baranek” (z płyty „Tata Kazika”), dwa covery: „Pasażer” Iggy’ego Popa i „Dziewczyna o perłowych włosach” Omegi (notabene, Kazik uważa ten popularny utwór węgierskiej Omegi za jeden z najlepszych utworów w historii rocka), „Lewy czerwcowy” (znany też jako „Panie Waldku, Pan się nie boi”), „Gdy nie ma dzieci”, a także „Dziewczyna bez zęba na przedzie”.

Po 2000 roku Kult wydał trzy studyjne płyty – „Salon Recreativo”, „Poligono Industrial” i „Hurra!”. Ten ostatni właśnie zakwalifikował się do koncertu TOP 10 na tegorocznym Sopot TOPtrendy Festiwal.

Kult wziął również udział w projekcie MTV – album „Kult MTV Unplugged” zawiera zarejestrowany występ grupy „bez prądu”, który miał miejsce 22 września 2010 roku w stołecznym Och-Teatrze.

KOMBII

Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk – uwielbiani przez publiczność w każdym wieku. Ich znak rozpoznawczy to ciemne okulary, popowo-dance’owe brzmienie i charakterystyczny głos wokalisty. Od lat okupują czołówki list przebojów. Są bez wątpienia jednym z najpopularniejszych trio w Polsce. W tym roku obaj panowie świętują 35 lat pracy na scenie.

Grupa KOMBII została powołana do życia w 1992 roku, po kilkunastoletniej przerwie, po tym jak Grzegorz Skawiński poinformował, że odchodzi z zespołu – wówczas jeszcze pod nazwą Kombi. Pierwszym publicznym występem KOMBII był koncert w Amfiteatrze

w Wiśle, specjalnie na zaproszenie Adama Małysza i jego Fundacji. Muzycy powołując zespół na nowo postanowili nie tylko wykonywać stare utwory Kombi w nowych aranżacjach, ale również komponować nowe numery, nawiązując stylistycznie i artystycznie do dokonań KOMBII z lat 1976 – 1992.

Jesienią 2004 roku ukazał się premierowy album KOMBII – „c.d.”. Znalazły się na nim nowe utwory, z których jeden z nich – „Sen się spełni” – odnosił sukcesy na wielu listach przebojów. W 2006 r., w wyniku sprzedanej ilości płyt, zespół wystąpił w koncercie Gwiazd TOP, na Sopot TOPtrendy Festiwal 2006. Podczas koncertu wręczono zespołowi Platynową  Płytę za krążek „c.d.” – zaledwie po 2 miesiącach od momentu pokrycia się złotem. Również w 2006 roku Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk i Jan Pluta obchodzili 30-lecie pracy artystycznej. Podczas lata zespół zagrał wiele koncertów. W tym czasie, dzięki sprzedaży blisko 145 tys. płyt, album „c.d.” pokrył się podwójną platyną.

W czerwcu 2007 roku ukazał się drugi album grupy – „Ślad”. Krążek już

w pierwszym tygodniu zajął czołowe miejsce na listach sprzedaży i osiągnął status Złotej Płyty, którą wręczono w październiku 2007 roku, podczas gali Viva Comet Awards. „Ślad” w szybkim tempie pokrył się platyną. Zespół bardzo długo promował materiał z nowej płyty, grając koncerty w Polsce i poza granicami kraju. W sierpniu 2008 roku KOMBII wydało album „D.A.N.C.E.”, na którym znalazły się remiksy największych przebojów zespołu KOMBII.

Jesienią 2009 roku zespół zaczął pracę nad nowym materiałem. Efektem była premiera płyty „O miłości”, która miała miejsce w maju 2010 roku. To właśnie ten album zakwalifikował się do tegorocznego koncertu TOP na Sopot TOPtrendy Festiwal 2011. Pierwszym singlem z płyty jest utwór „Gdzie jesteś dziś”. Obecnie w stacjach radiowych można usłyszeć już drugi singiel z tej płyty „Zaczaruj mnie”. 

Marcin Wyrostek – Tango Corazon Quintet

Ma niespełna 30 lat i sporo sukcesów na koncie. Wirtuoz akordeonu, zwycięzca II edycji „Mam talent”, absolwent, a obecnie wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Gra solo oraz w dwóch różnych projektach muzycznych. Swoją przygodę z akordeonem rozpoczął już w przedszkolu za namową ojca.

Jego muzyka to pasja, żar, ale też i subtelne jazzowe improwizacje, które w jego aranżacjach zajmują zawsze ważne miejsce. Sporo koncertuje w Polsce i zagranicą. Grał już w USA, Holandii, Szkocji, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, na Węgrzech, Litwie i Słowacji. Jest laureatem licznych międzynarodowych konkursów akordeonowych. Na scenie współpracował z wieloma artystami, m.in.: Bobby McFerrinem, Farfarello, Kayah, Maciejem Miecznikowskim, Markiem Raduli, Nippy Noya, Krzysztofem Ścierańskim, Joanną Słowińską.

W 2006 roku wraz z Agnieszką Hasse (fortepian) powołał do życia zespół Tango Corazon Quintet, wykonujący przede wszystkim muzykę Astora Piazzoll w oryginalnych opracowaniach kompozytora i aranżacjach Marcina Wyrostka. W grudniu 2009 roku na rynku pojawiła się pierwsza płyta zespołu zatytułowana „Magia Del Tango”. W styczniu 2010 roku płyta zyskała status złotej, trzy miesiące później była już platynowa. Album „Magia del Tango” był nominowany w dwóch kategoriach do polskiej nagrody fonograficznej ZPAV „Fryderyki 2010”.

Maryla Rodowicz

Niekwestionowana gwiazda polskiej muzyki rozrywkowej określana mianem „ikony polskiej piosenki”. Według respondentów OBOP-u – najbardziej popularna polska artystka. Zwyciężczyni licznych plebiscytów radiowych, jak choćby Polskiego Radia, w którym wśród przebojów wszechczasów znalazły się „Niech żyje bal”, „Sing sing”, „Małgośka” czy „Wsiąść do pociągu”. Kochana i podziwiana przez rzesze fanów. Występowała na całym świecie – w Europie, Ameryce, Azji i Australii. W swoim dorobku ma ponad 2000 piosenek i 20 polskich albumów, a także po jednym angielskim, rosyjskim, czeskim i niemieckim. Większość jej płyt to złote i platynowe krążki. Niemal bez przerwy koncertuje. Na polskich i międzynarodowych festiwalach zdobyła liczne nagrody i mnóstwo wyróżnień, wszystkich wyliczyć nie sposób.  Zagrała w kilku filmach i widowiskach muzycznych. Była jedną z gwiazd serialu Telewizji POLSAT „Rodzina zastępcza plus”.

W 2008 roku Maryla Rodowicz była gościem specjalnym koncertu TOP, w 2007 roku wystąpiła w nim dzięki wysokiej sprzedaży albumu „Kochać”, a w 2009 dzięki świetnie sprzedającej się płycie „Jest cudnie”.

Tegoroczny TOP Maryli Rodowicz, będzie więc już jej trzecim. Krążek „50” zawierający covery największych polskich przebojów z lat 50-tych w niespełna półtora miesiąca od ukazania się zyskał status platynowej płyty. Dla mnie to powrót do dzieciństwa – mówi o płycie Maryla Rodowicz. Lata 50., gdzie oprócz muzyki ludowej w radiu słuchałam właśnie tych wspaniałych kompozycji zaaranżowanych po amerykańsku. To mnie kształtowało. Poza tym, jest to fantastyczny pretekst do zrobienia płyty swingowej, klimatycznej (ballady jazzowe) i dynamicznej jednocześnie (rockabilly  – czyli pierwsza forma rock&rolla połączonego z boogie i bluesem). W studio Sound&More z realizatorem Rafałem Paczkowskim i znakomitymi muzykami, osiągnęliśmy brzmienie amerykańskich big bandów.

Monika Brodka

Jedna z najbardziej seksownych wokalistek. Oryginalna, odważna i bezkompromisowa. Mimo młodego wieku jest już postacią bardzo wyrazistą i nie pozwala się wtłoczyć w którykolwiek ze stereotypów: „artystki z gór”, „Idola”, czy „młodej debiutantki w świecie showbiznesu”. Z rodzinnej Twardorzeczki koło Żywca wyniosła muzyczną wrażliwość oraz niezwykle zadziorny charakter – Brodka potrafi walczyć o swoje i konsekwentnie dąży do celu. Na Fryderykach 2011, które odbyły się 10. maja, artystka odebrała 3 statuetki – w kategorii Wokalistka Roku, Album Roku POP oraz Produkcja Muzyczna Roku.

W 2004r. wygrała pierwszą nagrodę w trzeciej edycji programu „Idol”, zdobywając aż 69% głosów. W tym samym roku ukazała się jej debiutancka płyta o nieskomplikowanym tytule – „Album”, zawierająca wersje starych przebojów soulowych oraz nowe utwory, których była współautorką. Płyta sprzedała się w liczbie 35 tys. egzemplarzy, co dało jej status złotej.

W grudniu 2004r. Monika otrzymała nominację do „Paszportu Polityki” w kategorii „Estrada” oraz do Fryderyków 2004 w kategorii – Nowa Twarz Fonografii, Wokalistka Roku oraz Album Roku. Rok później otrzymała nagrodę „Eska Music Awards 2005” w kategorii Debiut roku. W listopadzie 2006r. ukazała się druga płyta wokalistki – „Moje Piosenki”, która tak jak poprzednia błyskawicznie osiągnęła status złotej.

W 2009 roku „Newsweek” i „Viva” ogłosiły Monikę Najlepiej Ubraną Kobietą. Nominowana w ubiegłym roku do plebiscytu „Viva! Najpiękniejsi” w kategorii „Najpiękniejsza Polka”.

Ostatni album Brodki – „Granda”, wydany we wrześniu ubiegłego roku, to radykalny zwrot w karierze Moniki. Bogatsza o życiowe doświadczenia, pewna siebie i gotowa na artystyczne eksperymenty, artystka wróciła z bezkompromisowym materiałem. „Granda” to muzyczny eklektyzm i niebanalne teksty, podszyta punkową energią symfonia dźwięków oraz słów. Monika bawi się własnym głosem, pozwala mu płynąć w nowych kierunkach, sporo czerpie z tradycji folkowej, ale robi to w nowoczesny sposób, nadając całości klubowy sznyt. Sama mówi, że jeśli „Granda” to folk, to ten z cyrku pod arkadami, połamany, poskręcany. Kabaret spod znaku elektro, zmysłowy i energetyczny. „Granda” to album, który trudno zaszufladkować i na tym, między innymi, polega jego siła.

Na jednym z forów serwisu muzyka.onet.pl internauta o nicku „iik” tak pisze o najnowszym albumie Moniki: „Granda” pokazuje, że Brodka to zmysłowy taran w ciele niewinnie wyglądającego dziewczęcia. Muzyka nieco ezoteryczna, chwilami dzika, zakręcona, cyrkowa, wciągająca. Przypomina kalejdoskop, co chwilę się zmienia. Pędzi i nagle się zatrzymuje. Zdecydowanie nie można jej puścić mimo uszu. Chce się słuchać na okrągło!.

O.S.T.R.

Medialnie prawie nie istnieje, wywiadów nie udziela, nie grają go też komercyjne rozgłośnie, nie piszą o nim gazety, jest artystą działającym jak większość twórców głębokiego offu.  –  W moim przypadku media nie mają nic do rzeczy, gdyby nie to, że ludzie chcą słuchać mojej muzyki pewnie nadal nikt nie chciałby jej puszczać. – wyznał szczerze w jednym z wywiadów dla stony hip-hop.pl.

Raper, autor tekstów, kompozytor, producent nagrań i skrzypek, jeden z najważniejszych twórców na polskiej scenie hiphopowej. Zakochany w Łodzi i polskiej „chorej” rzeczywistości. Artysta niezwykle płodny. Od swojego debiutanckiego albumu „Masz to jak w banku” z 2001 roku do dziś wydał 11 albumów solowych, nie licząc innych wydawnictw. O.S.T.R. to zdecydowanie ikona polskiego rapu. Twórca naprawdę nazywa się Adam Ostrowski.

W sferze muzycznej wciąż odkrywczy nowatorski i zaskakujący. Współpracował z takimi artystami jak Michał Urbaniak, Tede, Sistars, Pezet czy Emade. Z łatwością łączy elementy jazzu, bity i sample, które połączyć trudno. Nigdy nie odwrócę się od jazzu, bo się na nim wychowałem. Cały czas próbuje grać jazz na skrzypcach – tak mówi o swoich muzycznych korzeniach. W tekstach bezkompromisowo ostry i prawdziwy, co szczególnie doceniają jego liczni fani. Prawdziwy żywioł podczas koncertów, na których pokazuje co potrafi najlepszy specjalista od hiphopowego freestylu w Polsce – okrzyknięto go najlepszym już na początku jego scenicznej działalności (słowa „kariera” nie uznaje).

Pierwszą jego płytą, która osiągnęła status złotej był album „HollyŁódź” z 2007 roku. Kolejne dwie – „Ja tu tylko sprzątam” i „O.c.b.” powtórzyły ten sukces. Między innymi dzięki tym wydawnictwom O.S.T.R. został laureatem dwóch Fryderyków w kategorii – najlepszy album Hip-Hop/R&B w 2008 i 2010 roku. Wydana w lutym 2010 roku płyta „Tylko dla dorosłych” w ciągu półtora miesiąca zyskała status platynowej. Gościnnie w roli narratora pojawił się na niej dziennikarz Michał Fajbusiewicz. W lutym tego roku ukazał się jedenasty album w dyskografii rapera zatytułowany „Jazz, dwa, trzy”.

Raz, Dwa, Trzy

Pierwszy koncert zagrali w zielonogórskim klubie Zatem na początku 1990 roku. Wiosną wzięli udział w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, zdobywając Grand Prix Festiwalu, nagrodę za teksty, muzykę, aranżacje, nagrodę im. Wojtka Bellona, nagrodę Jacka Kaczmarskiego, oraz prywatną nagrodę J.K. Pawluśkiewicza (20 dolarów amerykańskich). Na początku lat dziewięćdziesiątych Raz, Dwa, Trzy wystąpiło na festiwalu w Jarocinie.

Szukamy i chcemy grać to, czego nam brakuje. Chcemy grać rzeczy, które sami chcielibyśmy usłyszeć. – tak w jednym z wywiadów dla onet.pl przyznał Adam Nowak. Są niezwykle ambitni, w muzyce nie chodzą na skróty. Ich muzyka bywa trudna w odbiorze. Każda kolejna płyta to ewolucja i poszukiwanie nowych brzmień. Zespół intryguje swoich słuchaczy ambitnymi tekstami. Dziś przyznają otwarcie, że są zależni tylko od siebie. Pierwsze płyty to wydane na początku lat 90-tych „Jestem Polakiem” (ukazała się jeszcze w wersji winylowej) oraz „To ja”. Kolejne pokazały już inne muzycznie oblicze zespołu („Cztery”, „Sufit”). Dobrym duchem zmian okazał się Wojciech Waglewski. Na płycie „Niecud” z 1998 roku znalazł się jeden z największych przebojów zespołu Adama Nowaka – „Czarna Inez”. W 2003 roku ukazał się kolejny świetny album grupy „Trudno nie wierzyć w nic”, dziś platynowy. Raz, Dwa, Trzy ma też na swoim koncie trzy albumy koncertowe. Na kolejny studyjny album fani zespołu musieli czekać aż 7 lat.

W marcu 2010 roku ukazała się płyta „Skądokąd”, a w listopadzie płyta koncertowa Raz, Dwa ,Trzy – „Dwadzieścia”. Album koncertowy jest podsumowaniem dwudziestu lat zespołu na scenie i zawiera najpiękniejsze piosenki grupy w nowych aranżacjach nagrane z liczną grupą gości i towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Hanseatica pod kierunkiem Michała Nesterowicza. Oba wydawnictwa są już dziś platynowe.

Artyści koncertu „trendy”

Zespół Enej gościem specjalnym koncertu

Po raz dziewiąty, podczas Sopot TOPtrendy Festiwal, Telewizja POLSAT będzie promować młodych wykonawców i nowe muzyczne style. Trzeciego dnia festiwalu (5 czerwca) odbędzie się koncert „trendy”, podczas którego na sopockiej scenie zobaczymy najbardziej obiecujących wykonawców polskiej sceny muzycznej. Gościem specjalnym będzie zespół Enej – zwycięzca show „Tylko muzyka. Must be the music”. Koncert poprowadzi duet z kabaretu Paranienormalni, czyli Igor Kwiatkowki „Mariolka” i Robert Motyka, a wspierać ich będą Paulina Sykut i Agnieszka Popielewicz.

Artyści koncertu „trendy” zostali wybrani przez profesjonalne jury spośród 420 nadesłanych na konkurs zgłoszeń. Wzorem ubiegłego roku w jury koncertu „trendy” zasiadły znane i cenione osobowości dziennikarstwa muzycznego oraz przedstawiciele Telewizji POLSAT: Paweł Sztompke (PR1), Piotr Baron (PR3), Darek Maciborek (RMF), Rafał Olejniczak (Radio Zet), Jarosław Budnik (Złote Przeboje), Maciej Ulewicz (Radio PIN), Bogusław Potoniec (Radio ESKA), Nina Terentiew (dyrektor programowy i członek zarządu Telewizji POLSAT) oraz Marcin Perzyna (dyrektor Sopot TOPtrendy Festiwal.

5 czerwca finaliści konkursu „trendy” będą walczyć o następujące nagrody: statuetkę dla artysty „trendy”, przyznawaną przez widzów Polsatu w głosowaniu SMS-owym, nagrodę jury festiwalowego, nagrodę internautów oraz nagrodę dziennikarzy. Poprzednie edycje udowodniły, że laureaci konkursu „trendy” odnoszą sukcesy i rozwijają swoją karierę. Wśród zwycięzców dotychczasowych edycji konkursu znajdują się tacy artyści, jak Zakopower, Sistars, Ania Dąbrowska, Bracia, Paulla czy zeszłoroczny zwycięzca zespół Volver.

Listę finalistów konkursu trendy ogłosimy w najbliższych dniach na stronie festiwalu pod adresem www.toptrendy.pl

Gościem specjalnym koncertu „trendy” będą zwycięzcy pierwszej edycji show „Tylko muzyka. Must be the music” – zespół Enej.  Enej podejmował do tej pory kilka prób zaistnienia w branży muzycznej, udało im się zdobyć kilka lokalnych nagród np.: w 2006 roku nagroda dziennikarzy na festiwalu „Union of Rock Węgorzewo 2006”, w 2007 zespół nagrał oficjalny hymn jednych z największych w Polsce juwenaliów, czyli olsztyńskiej Kortowiady i dostał się do ogólnopolskiego etapu opolskich debiutów, Enej wystąpił też na XVI przystanku Woodstock w 2010 roku (wybrany spośród siedmiuset zgłoszeń) oraz podczas finału WOŚP 2010 w Warszawie. Jednak dopiero udział w show Telewizji POLSAT „Tylko muzyka. Must be the music” otworzył im drzwi do prawdziwej kariery, a zwycięstwo w finale programu zagwarantowało im wielki sukces – już następnego dnia po wygranej autorska piosenka zespołu pt. „Radio Hello” była grana w większości ogólnopolskich stacji komercyjnych. W ścisłym finale programu zespół pokonał wokalistę Conrado Yaneza i skrzypka Tomasza Wolskiego. Jest to największy sukces Eneja w jego dotychczasowej historii. Enej wystąpi także jako gość specjalny podczas najważniejszego muzycznego wydarzenia roku, czyli Sopot TOPtrendy Festiwal 2011!

Powstali w Olsztynie w 2002 roku. Pierwsze trzy lata działalności to okres poszukiwań muzycznych i wielokrotne zmiany personalne. Właściwą działalność zespół rozpoczął w 2005 roku. Obecny skład zespołu to: Piotr Sołoducha – vokal, akordeon, Mirosław Ortyński – gitara basowa, vokal, Paweł Sołoducha – perkusja, Jacek Grygorowicz – gitara eklektyczna, Grzegorz Łapiński – saksofon, Kuba Czaplejewicz – puzon, Łukasz Przyborowski – trąbka. Enej dziś to wybuchowa mieszanka energetycznego rocka z elementami rocka i reggae silnie przyprawiona polsko-ukraińskim folkiem. Prawdziwą moc ich utworom daje sekcja dęta. Śpiewają zarówno po polsku jak i po ukraińsku, część zespołu ma ukraińskie korzenie. Lubią koncertować i dziś grają około 60 koncertów rocznie.

35 lat na scenie, czyli

„Kora – Koncert Jubileuszowy” w 1. dniu Sopot TOPtrendy Festiwal 2011

Legenda, legenda, i jeszcze raz legenda… Kiedyś ludzie spadali na jej widok ze stołków, bo w zderzeniu z szarą rzeczywistością dookoła – ona była jak rzadki ptak: kolorowa, ostra i zbuntowana. Kiedy w 1980 roku, z Maanamem, zaśpiewała na festiwalu w Opolu „Boskie Buenos” świat dla tysięcy polskich nastolatków stał się inny. Od tamtej pory niewiele się zmieniło. Wciąż zaskakuje. Jedna z najbardziej charyzmatycznych polskich wokalistek i niezwykle surowa jurorka w „Tylko muzyka. Must be the music”. Ten prawdziwy wulkan energetyczny po raz pierwszy w historii na Sopot TOPtrendy Festiwal 2011 – czyli Kora i jej Koncert Jubileuszowy.

Pierwszego dnia Festiwalu, po koncercie TOP, na scenie pojawi się jedna z najbardziej charyzmatycznych wokalistek w historii polskiego rocka – Kora. Swój recital reklamuje krótko – „Od 35 lat scena jest moim drugim domem. Domem pełnym muzyki, emocji i magii. Już w pierwszym dniu Festiwalu zapraszam na mój koncert jubileuszowy – zagram największe przeboje z ostatnich 35 lat! Obiecuję – będzie rockowo!” Na scenie, obok Kory, ma pojawić się nie kto inny jak…  Maciej Maleńczuk.

Kora to niebywałe zjawisko wokalno – estradowe. Gwiazda rocka z krwi i kości. Pierwsza polska hipiska. Autorka oryginalnych tekstów, piosenek i wierszy. Ma na swoim koncie szereg platynowych i złotych płyt, ponad 4000 zagranych koncertów w Polsce i zagranicą, kilka milionów sprzedanych płyt. Jako pierwsza Artystka w Polsce podpisała kontrakt ze światową wytwórnią – RCA i Fuego, oraz wydała trzy płyty na europejskich rynkach.

Tkwią w niej dwie osobowości – na scenie niezwykle drapieżna, w domu kochająca matka i perfekcyjna pani domu. W jednym z ostatnich wywiadów, na pytanie – dlaczego nie widać jej w roli jurora w jednym z telewizyjnych show, odpowiada: „Miałam (propozycje), ale bardzo trudno przychodzi mi oceniać innych ludzi publicznie. Poza tym moja praca zawodowa  nie pozwala mi na taką działalność. Wolę robić coś innego: czytam książki, chodzę do kina, teatru, performance, na wystawy, wyjeżdżam, zajmuję się domem (…) Dlatego najwięcej czasu poświęcam na przeżywanie sztuki, a nie na ocenianie innych.”

Dzisiaj to już nieaktualne. Artystka była jednym z jurorów w nowym muzycznym talent show Telewizji POLSAT – „Tylko muzyka. Must be the music”.

Kora debiutowała w 1976 roku z zespołem Maanam. Już na samym początku swojej kariery uznana została za niebywałe zjawisko wokalno-estradowe. Koncert w 1980 roku w Opolu był dla Maanamu i Kory czasem przełomowym. Na nowej fali polskiego rocka wokalistka i zespół z dnia na dzień stali się wielkimi gwiazdami – głosem pokolenia, zaś teksty piosenek pisane przez Korę – pokoleniowym hymnem. Do największych hitów Maanamu należą m.in.: „Boskie Buenos”, „Karuzela marzeń”, „Oddech szczura”, „Kocham cię kochanie moje”, „Krakowski spleen”, „Szał niebieskich ciał”, „Luciolla”, czy „Lipstick On The Glass.”

W 1984 roku, u szczytu popularności, komunistyczne władze obłożyły zespół półtorarocznym zakazem obecności w mediach z powodu odmowy występu na zjeździe partii socjalistycznych w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. „Simple Story” okupowała pierwsze miejsce listy przebojów Marka Niedźwieckiego, który celowo grał jedynie charakterystyczny, krótki perkusyjny wstęp do utworu „To tylko tango”. Na przełomie lat ’80 i ’90 Kora nagrała dwie płyty solowe: „Bella pupa” z Pudelsami oraz „Ja Pana w podróż zabiorę” do tekstów Kabaretu Starszych Panów. Obie uważane są za jedne z najciekawszych, awangardowych pozycji tych dwóch dekad. Lata ’90 i początek drugiego tysiąclecia to ponownie wielkie sukcesy zespołu Maanam, szereg platynowych i złotych płyt, kilkaset koncertów dla ponad trzymilionowej publiczności. Triumfalny powrót Maanamu w wielkim stylu zapoczątkował album „Derwisz i Anioł”, a kontynuował krążek „Róża”, oraz kolejne płyty.

W 2003 roku Kora wydała swoją kolejną solową płytę, zatytułowaną „Kora Ola Ola!”. Wspólnie z polsko-latynoskim 14-osobowym zespołem wyruszyła w trasę koncertową. Album „Kora Ola Ola!” okazał się ogromnym sukcesem artystycznym i komercyjnym.

W 2008 roku na rynek trafiła taneczna płyta „Metamorfozy”, firmowana przez Korę. W założeniu miała zawierać remiksy hitów Maanamu, jednak ostatecznie nagrano do nich zupełnie nowe partie muzyczne i wokalne. Dodatkowo Kora nagrała trzy premierowe piosenki.

W 2010 roku w stacjach radiowych pojawiła się całkiem premierowa piosenka, pt.:” Zabawa w chowanego”. Teledysk to tego utworu dostał główną nagrodę na Festiwalu Plus  Camerimage 2010.

Artystka cały czas koncertuje, a jej koncerty to niepowtarzalne, pełne dynamiki show. Pracuje również nad swoim kolejnym albumem, którego wydanie zaplanowano jeszcze na ten rok.

Pierwszy telewizyjny recital duetu Andrzej Piaseczny i Seweryn Krajewski podczas 1. dnia Sopot TOPtrendy Festiwal!

 

To będzie ich pierwszy w historii telewizyjny recital – Andrzej Piaseczny w duecie z Sewerynem Krajewskim wystąpią na Sopot TOPtrendy Festiwal w recitalu „Na przekór nowym czasom”. Spotkali się przypadkiem. Potem przez lata  tworzyli wspólnie, niezwykle magiczną, przestrzeń artystyczną. Dziś ich kompozycje zdobywają szczyty list przebojów, poruszają publiczność w niemal każdym wieku, a przez wielu uważani są za największych romantyków polskiej piosenki!

3 czerwca, pierwszego dnia festiwalu, na sopockiej scenie pojawi się wyjątkowy muzyczny duet – Andrzej Piaseczny i Seweryn Krajewski. Recital zatytułowany „Na przekór nowym czasom” to zarówno nowe utwory skomponowane przez Seweryna Krajewskiego, piosenki napisane i wykonywane przez Andrzeja Piasecznego, a także wielkie przeboje Seweryna Krajewskiego sprzed kilkudziesięciu lat. Nie zabraknie również utworów z najnowszej płyty Seweryna Krajewskiego z tekstami Andrzeja – „Jak tam jest”. Z pewnością usłyszymy: „Chodź, przytul, przebacz”, „Śniadanie do łóżka”, „Uciekaj moje serce”, czy „Nie spoczniemy”.

Obaj artyści spotkali się po raz pierwszy ponad 10 lat temu, przy okazji Festiwalu Piosenki Eurowizji. W domu Seweryna Krajewskiego miał wówczas miejsce casting na artystę, który miał reprezentować Polskę na jednym z Festiwali Eurowizji. Ostatecznie do Jerozolimy pojechał Mietek Szcześniak, ale już wtedy Seweryn Krajewski zwrócił uwagę na talent Andrzeja. Kolejne lata okazały się owocne dla tej współpracy. Piaseczny nagrywając kolejne płyty zaprosił Krajewskiego do współpracy. I tak, Seweryn napisał specjalnie dla Andrzeja, m.in. utwór „Szczęście jest blisko” z solowej płyty zatytułowanej „Andrzej Piaseczny”.

Obu muzykom tak dobrze się ze sobą współpracowało, że po pewnym czasie tym razem Seweryn Krajewski zwrócił się do Andrzeja Piasecznego – i zaproponował, żeby Andrzej napisał wszystkie teksty na jego solowy, długo oczekiwany, album. Jednak w trakcie trwania prac nad płytą, Krajewski stwierdził, ku zaskoczeniu wszystkich – „Andrzej, ja jeszcze nie jestem gotowy na powrót. To będzie Twoja płyta.” W ten sposób powstał krążek wydany w 2009 roku – „Spis rzeczy ulubionych”, który w szybkim tempie pokrył się multiplatyną. Kontynuacją tej współpracy była wspólna trasa koncertowa Piasecznego i Krajewskiego, której efektem okazała się kolejna, tym razem koncertowa płyta – „Na przekór nowym czasom” – będąca zapisem tejże trasy. Ta z kolei osiągnęła status platyny w 2010 roku.

Spektakularny sukces obu płyt skłonił artystów do prac nad kolejnym, trzecim już albumem, tym razem już do solowego krążka Seweryna Krajewskiego. Oczywiście teksty na płytę napisał Piaseczny. Album „Jak tam jest” to jak dotąd jeden z najlepiej sprzedających się w tym roku.

Dwa muzyczne show Gwiazd

Doda i Kayah: 3. dnia Sopot TOPtrendy Festiwal 2011!

Trzeci dzień Festiwalu (5 czerwca) to dwa wielkie muzyczne show niezwykle charyzmatycznych polskich artystek – Dody i Kayah.

Wieczór otworzy wielkie show Dody – „Siedem pokus” – podczas którego artystka zagra największe przeboje z najnowszej płyty „The Seven Temptations” i będzie to pierwszy telewizyjny show promujący jej najnowszą płytę!

Następnie na sopockiej scenie wystąpi Kayah, która zapowiada osobliwy i niebanalny koncert z udziałem wielu ciekawych gości, m.in. Royal Quartet, Krzysztof Kiljański, Piotr Cugowski i Marcin Wyrostek. W koncercie usłyszymy z pewnością „Prawy do lewego”, czy „Śpij kochanie, śpij”. Pojawią się również inne wielkie przeboje Kayah jak „Supermenka” czy „Na językach” w nowych oryginalnych aranżacjach.

Doda

Od kilku lat nie schodzi z okładek i pierwszych stron poczytnych magazynów. Jest najgorętszą i najbardziej pożądaną gwiazdą polskiego show biznesu. Nie stroni od skandalu, potrafi zaszokować, jest bezpośrednia, szczera i ma niewiele do ukrycia. Podczas swojego recitalu na Sopot TOPtrendy 2011 zaprezentuje największe przeboje oraz piosenki z najnowszej płyty The Seven Temptations.

Przyzwyczaiła się już do życia w nieustającym blasku fleszy.  Mówi się o niej – królowa Doda, a jej koncerty to prawdziwe show ze scenariuszem, dramaturgią, rekwizytami i całym sztabem ludzi, którzy pracują by „królowa była tylko jedna”. Ma mocny, czysty głos, którym potrafi zachwycić i zaśpiewać najtrudniejsze dźwięki.

W dzieciństwie trenowała lekkoatletykę, ale już jako nastolatka postanowiła porzucić sport i poświęcić się wyłącznie muzyce. Popularność zdobyła jako wokalistka rockowej grupy Virgin, ale w branży zaczynała już jako nastolatka – w Teatrze Buffo Janusza Józefowicza. Występowała tam w spektaklach „Metro” i „Przeżyj to sam”. Uczennica Elżbiety Zapendowskiej.

Ma na swoim koncie cztery albumy: trzy nagrane z zespołem Virgin („Virgin”, „Bimbo” i „Ficca”) oraz jeden solowy, wydany w lipcu 2007 roku, zatytułowany „Diamond Bitch”. Płyta ma dziś status platynowej.

W 2004r. artystka poddała się testowi na inteligencję, czym wywołała medialną burzę – uzyskała wynik 156 IQ w skali Cattella. W marcu 2007r. Doda wystąpiła podczas Koncertu Finałowego XXVIII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie zaśpiewała utwory oparte na wierszach Witkacego. Dwukrotnie w 2007 i 2009 roku Doda wygrała w kategorii – najlepszy polski wykonawca otrzymując nagrodę MTV Europe Music Awards. W 2008 roku była druga w kategorii – najlepsza wokalistka europejska. W 2010 roku odebrała dwie nagrody VIVA Comet 2010 w kategoriach – Artystka 10-lecia i Przebój 10-lecia za piosenkę „Szansa”. Wiosną 2010 roku była jurorką w show Telewizji Polsat – „Tylko nas dwoje”. W cyklu reportaży telewizji CNN poświęconym Polsce, wokalistka znalazła się na liście dziesięciu najbardziej znanych Polaków.

Kayah

Kayah  to artystka, która nie kalkuluje i wciąż potrafi zaskoczyć. Przyznaje, że po różne gatunki muzyczne sięga z przekonaniem i intencją. „Dobrze czuję się w różnych stylach, a obcowanie z nimi tylko mnie rozwija” – powiedziała w jednym z wywiadów. I to widać. Jej kariera pełna jest muzycznych zwrotów akcji. Od ambitnego popu z jazzową nostalgią, przez niebanalne kompozycje w stylu disco i soul, aż po bałkański folk czy muzykę klasyczną. We wszystkich tych wcieleniach Kayah zachwyca. Taki też będzie recital artystki podczas tegorocznego Sopot TOPtrendy Festiwal. Zachwycająco różnorodny.

Kayah nie tylko śpiewa, ale także komponuje, pisze teksty i produkuje płyty własne oraz innych artystów. Jest współwłaścicielką firmy fonograficznej. Nagrała 9 albumów. Na muzycznej scenie jest niewątpliwie postacią wyjątkową. Kiedy inni artyści pojawiają się, i znikają, ona jako jedna z nielicznych, stoi na niej twardo i niezmiennie. Debiutowała na scenie  w 1988 roku, śpiewając w Opolu piosenkę „Córeczko”. Swój pierwszy autorski album  „Kamień” wydała w 1995 roku. Kolejny, zatytułowany „Zebra”, 2 lata później. Płyta okazała się pierwszym komercyjnym sukcesem (podwójna platyna – ponad 200 tys. sprzedanych egzemplarzy). Piosenki „Na językach” i „Supermenka” były największymi przebojami roku 1997. Trzeci w dyskografii album, nagrany wspólnie z bałkańskim muzykiem Goranem Bregovićem, zatytułowany po prostu „Kayah i Bregović” stał się wydarzeniem na niespodziewaną skalę. Sprzedana łącznie w ilości ponad 700 tys. egzemplarzy płyta jest jak dotąd największym komercyjnym sukcesem w całej karierze wokalistki, oraz jednym z największych bestsellerów w historii polskiej fonografii. Album uzyskał status diamentowej płyty, a singlowe przeboje – „Śpij kochanie, śpij” oraz „Prawy do lewego” – do dziś śpiewa cała Polska. Na ich wspólny koncert na warszawskim Służewcu we wrześniu 1999 roku bilety kupiło ponad 50 tysięcy ludzi. Kolejne płyty przyniosły takie singlowe przeboje jak „JakaJaKayah”, „Embarcacao” (nagrany wspólnie z Cesarią Evorą), czy świetny „Testosteron”.

Kayah jest pierwszą artystką z Europy Środkowo-Wschodniej, która została zaproszona do nagrania koncertu z prestiżowej serii MTV Unplugged.

Jej ostatni autorski projekt zatytułowany „Skała” (platynowa płyta) ukazał się jesienią 2009 roku. Stylistycznie Kayah powróciła na niej do pierwszego albumu pełnego nastrojowych, klimatycznych utworów, utrzymanych w lekko jazzującym klimacie.  W marcu 2010 ukazał się album zatytułowany „Kayah & Royal Quartet”. To nowatorski projekt, łączący akustyczne klasyczne brzmienie kwartetu smyczkowego z popowym repertuarem artystki.

Polecane

Share This