Travis Scott, Drake i organizatorzy Astroworld pozwani w związku z tragedią na festiwalu


2021.11.08

opublikował:

Travis Scott, Drake i organizatorzy Astroworld pozwani w związku z tragedią na festiwalu

Piątkowy koncert Travisa Scotta na organizowanym przez niego w Houston festiwalu Astroworld zakończył się tragedią. Tłum napierający na barierki spowodował panikę, w efekcie czego widzowie zaczęli się tratować. Ponad 300 osób ucierpiało, niestety aż osiem zmarło. Koncert został przerwany, a impreza zakończona przed czasem, co w zaistniałej sytuacji jest całkowicie zrozumiałe.

Na Travisa wylało się wiadro pomyj. Masa osób zarzucała mu, że nie przerwał koncertu w porę i że postawił własne show ponad względy bezpieczeństwa. W rzeczywistości sytuacja wyglądała zupełnie inaczej – kiedy tylko do Scotta dotarła informacja, że na dole dzieje się coś złego, artysta przerwał występ i poprosił o interwencję. Na wszelki wypadek podkreślamy, że stojąc na scenie artysta nie widzi dokładnie znajdującego się pod nią tłumu, nie ma możliwości zareagowania od razu.

Po tragicznych wydarzeniach gospodarz Astroworld złożył kondolencje rodzinom zmarłych i zapewnił, że jako organizator w pełni wspiera działania policji prowadzącej śledztwo, a także zadeklarował, że współpracuje ze społecznością Houston, by „leczyć i wspierać rodziny w potrzebie”.

Dziś dowiadujemy się, że przeciw Travisowi, Drake’owi i Live Nation wzniesiono pozwy do sądu.  Manuel Souza złożył petycję przeciwko Scottowi, jego wytwórni płytowej Cactus Jack i organizatorom festiwalu – Live Nation. W pozwie czytamy, że organizatorzy dopuścili się „zaniedbania i rażącego niedbalstwa, które miało wynikać z motywacji do zysku kosztem zdrowia i bezpieczeństwa uczestników”.

„Oskarżeni nie zaplanowali i nie przeprowadzili koncertu w bezpieczny sposób” – twierdził Steve Kherkher, adwokat Souzy. „Zamiast tego świadomie ignorowali ekstremalne ryzyko wyrządzenia krzywdy koncertowiczom, a w niektórych przypadkach aktywnie zachęcali i podsycali niebezpieczne zachowania”.

Oskarżający odwołują się także do wcześniejszych koncertów Travisa, podczas których miał on zachęcać fanów do „wściekłości” i niebezpiecznych zachowań.

Manuel Souza domaga się przynajmniej miliona dolarów odszkodowania.

Kolejny pozew został złożony w niedzielę (7 listopada) przez teksańskiego prawnika Thomasa J. Henry’ego, który występuje w imieniu innego uczestnika Astroworld. Scott, Live Nation i NRG Stadium zostali wymienieni jako współoskarżeni, podobnie jak Drake, który pojawił się na festiwalu.

W komunikacie prasowym kancelarii prawnej Henry twierdzi się, że tłum wdarł się do Astroworld, gdy Drake pojawił się na scenie niezapowiedziany, co doprowadziło do chaosu, koncertowicze zaczęli napierać na siebie, a tłum parł do przodu.

Według pozwu Scott i Drake nadal występowali – „nawet gdy przybyły pojazdy ratunkowe, a ratownicy próbowali ratować tych, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie”.

„Nie ma usprawiedliwienia dla wydarzeń, które miały miejsce na stadionie NRG w piątek wieczorem” – powiedział Henry w oświadczeniu.

Trzeci pozew został złożony przez prawnika ds. praw obywatelskich i obrażeń ciała Bena Crumpa w imieniu innego uczestnika Astroworld, Noah Gutierreza, który podobno pomagał poszkodowanym członkom tłumu w sekcji VIP.

„Słyszymy przerażające relacje o przerażeniu i bezradności, jakich doświadczali ludzie – horrorze miażdżącego tłumu i okropnej traumie oglądania, jak ludzie umierają podczas bezskutecznych prób ich ratowania” – napisał Crump w oświadczeniu.

„Będziemy dążyć do sprawiedliwości dla wszystkich naszych klientów, którzy zostali poszkodowani w tym tragicznym i możliwym do uniknięcia wydarzeniu”.

W swoim oświadczeniu Crump powiedział, że spodziewa się złożyć wniosek w imieniu innych ofiar w przyszłym tygodniu.

Do tej pory nikt z pozwanych nie skomentował żadnego z pozwów.

Polecane

Share This