Trybunał Konstytucyjny uznał jeden z przepisów aborcyjnych za niekonstytucyjny. Mocny komentarz AdMy


2020.10.22

opublikował:

Trybunał Konstytucyjny uznał jeden z przepisów aborcyjnych za niekonstytucyjny. Mocny komentarz AdMy

Foto: instagram.com/adma_exorientelux/

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisów aborcyjnych obowiązujących od 1993 roku w Polsce. Na mocy decyzji większości sędziów kobiety decydujące się na prowadzenie ciąży w Polsce nie będą mogły usunąć jej w sytuacji ciężkiego upośledzenia płodu. Jeszcze przed głosowaniem AdMa zabrała głos w tej sprawie, zaznaczając, jak ważne jest utrzymanie obowiązujących dotychczas przepisów i określając ich zmianę mianem „wyroku na kobiety”.

Możliwe, że Trybunał Konstytucyjny wyda #wyroknakobiety, skaże na brak wyboru, skaże nas na rodzenie śmiertelnie chorych dzieci. Śmiertelnie chore oznacza najprościej mówiąc, że brakuje im podstaw fizjologicznych do funkcjonowania np. Mózgu, kręgosłupa i wiele innych – zauważa artystka, przytaczając wypowiedź Katarzyny Koczułap, którą wraz z komentarzem AdMy cytujemy poniżej.

Sprawdź też: AdMa ocenia wersy waszych idoli

– Temat praw kobiet wraca jak bumerang i uważam, że zaczerpnięcie cytatów z postu @kasia_coztymseksem będzie tu odpowiednie: „Noszenie w brzuchu dziecka, które zamieniło się w tykającą bombę, to była trauma. Szukanie pomocy w kraju, w którym mimo, że masz wskazania do legalnej aborcji, ale mimo wszystko lekarze nie chcą się tego podjąć to była trauma”.

„(…) płód miał stwierdzoną mutację, zespół Edwarda. Niestety (mama) mieszka na Podkarpaciu i nie mogła znaleźć lekarza, który dokonałby aborcji, bo uwaga – sama poroni, a jak nie, to Bóg tak chciał”.

„Dwa lata temu stanęliśmy przed wyborem, czy zostawić czy usunąć legalnie chorą ciążę. Zdecydowaliśmy się na terminację w 18 tygodniu. Nie żałowałam nigdy. Nawet przez sekundę. Lekarz miał dla nas jedną radę – porozmawiać z rodzicami, które mają takie dziecko. Znalazłam przez Internet 10 par, które mają takie dziecko. Każda z nich żałowała, że nie przerwała ciąży. Ich życie to był horror”.

„(…) mam starszą siostrę skrajną wcześniaczkę z szeregiem wad rozwojowych + MPD, człowiek-roślina. Gdzie są ci wszyscy prolejferzy dla ludzi niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Siostra ma się utrzymać i leczyć za 925zł miesięcznie. A ile dzieci przyszło na świat, bo lekarz wiedząc o wodach płodu, zataił je przed matką? Kto im teraz pomaga??”.
.
Możliwe, że za 3 dni Trybunał Konstytucyjny wyda #wyroknakobiety Skaże na brak wyboru, Skaże nas na rodzenie śmiertelnie chorych dzieci. Śmiertelnie chore oznacza najprościej mówiąc, że brakuje im podstaw fizjologicznych do funkcjonowania np. Mózgu, kręgosłupa i wiele innych.
.
„W 2019 roku w Polsce wykonano 1110 legalnych aborcji, w tym 1074 aborcji z powodu nieodwracalnych wad płodu. Wykluczenie tego wyjątku z tego i tak już robaczywego (nie)kompromisu aborcyjnego, to praktycznie zakaz aborcji w Polsce.” Jak pokazują statystyki nikt do tej pory nie nadużywał tego prawa, nikomu nie życzę by musiał stawać przed takim wyborem, ale niech wybór będzie możliwy. #powiedzkomuś.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez AdMa (@adma_exorientelux)

Tagi


Polecane

Share This