TVP odpowiada grupie Big Cyc


2018.07.26

opublikował:

TVP odpowiada grupie Big Cyc

CGM.pl

Wczoraj zespół Big Cyc wydał oświadczenie w sprawie bezprawnego ich zdaniem wykorzystania utworu “Jak słodko zostać świrem”. Muzycy domagali się przeprosin od stacji TVP Info i wpłaty miliona złotych na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Według nich stacja bez pozwolenia użyła tej piosenki w programie “W tyle wizji”.

Utwór został muzyczną ilustracją materiału, który wyśmiewał protestujących pod Sejmem. Było to nawiązanie do słów marszałka senatu Stanisława Karczewskiego o “świrach pod sejmem”. – Żądamy od TVP przeprosin zespołu na antenie TVP Info w programie “W tyle wizji” i poinformowanie widzów, że piosenka została użyta bez zgody zespołu – napisał w imieniu zespołu Krzysztof Skiba na swoim Facebooku.

O całej sprawie informowaliśmy tutaj.

TVP odpowiada na oświadczenie zespołu Big Cyc

Na oświadczenie zareagowała Telewizja Polska. Według pracowników stacji piosenka została wykorzystana zgodnie z prawem. – Telewizja Polska wyjaśnia, iż wykorzystanie fragmentu piosenki „Jak słodko zostać świrem” zespołu Big Cyc w programie satyrycznym TVP Info „W tyle wizji” nastąpiło na podstawie licencji, wynikającej z umowy generalnej zawartej pomiędzy Telewizją Polską, a Stowarzyszeniem Autorów ZAIKS – napisano na początku odpowiedzi.

TVP zaznaczyło, że nie chciało nikogo obrazić i zawłaszczyć niczyjej pracy. Poniżej można przeczytać treść oświadczenia, które pojawiło się w Centrum Informacji TVP.

Telewizja Polska dopełniła wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem wykorzystania tego utworu, co stanowi podstawę do wypłaty wynagrodzeń dla osób uprawnionych z tytułu praw autorskich i pokrewnych.

Program „W tyle wizji” to program satyryczny, komentujący bieżące wydarzenia z przymrużeniem oka, dystansem i humorem, w sposób zabawny i zaskakujący. Użycie fragmentu piosenki stanowiło tło muzyczne, uzupełnienie felietonu w formie parodii.

W przeszłości, kiedy pan Skiba bywał odpłatnie gościem programu „W tyle wizji” fragmenty piosenek zespołu Big Cyc były wielokrotnie wykorzystywane do materiałów satyrycznych emitowanych w trakcie audycji. Nie wywoływało to wówczas podobnych jak ostatnio, niezrozumiałych i bezpodstawnych reakcji zespołu.

Telewizja Polska wyraża ubolewanie, że wykorzystanie utworu zespołu Big Cyc spotkało się z negatywnym odbiorem i krytyką, gdyż intencją redakcji programu nie było zawłaszczenie czyjejś pracy lub obrażanie kogokolwiek.

Polecane

Share This