Uniwersytet Reggae w Ostródzie: Brylu i Księżyk


2012.07.31

opublikował:

Uniwersytet Reggae w Ostródzie: Brylu i Księżyk

Wydana niedawno autobiografia Roberta Brylewskiego, spisana przez Rafała Księżyka zajęła naczelne miejsce pośród kilku innych podobnych wydawnictw tworzonych przez znane postaci ze świata muzyki.  Świetnie się ją czyta, a opowiedziane historie  są bardzo ważnym, czasem zaskakującym świadectwem historii polskiego punk-rocka, reggae i muzyki alternatywnej. Dlaczego współtwórca zespołów Kryzys, Izrael, Brygada Kryzys i Armia zdecydował się zdradzić Księżykowi swoje intymne nawet tajemnice? O tym i nie tylko usłyszeć będzie można podczas spotkania autorów na Uniwersytecie Reggae w Ostródzie.

Uniwersytet Reggae jest coroczną dodatkową atrakcją Ostróda Reggae Festival. Niemal każdego dnia festiwalu odbywają się spotkania z osobami mocno związanymi ze światem muzyki, szczególnie ze środowiskiem reggae. W tym roku wykłady jedynej dotąd w Polsce tego typu uczelni odbywać się będą w nowowybudowanym nad jeziorem amfiteatrze w Ostródzie. A 10 sierpnia, w piątek, w samo południe, w pobliżu mola przy ulicy Mickiewicza rozpocznie się repetytorium z polskiego punk-rocka i reggae. Wykładowcami uniwersytetu będą Robert Brylewski i Rafał Księżyk, tematem i powodem spotkania – „Kryzys w Babilonie. Autobiografia”, wyznania Brylewskiego wysłuchane, uporządkowane i spisane przez Księżyka. Wydawnictwo nie ma złych recenzji, a jego twórcy są idealnym wręcz zestawem osobowości i wiedzy, by przeprowadzić jeden z najciekawszych wykładów.

 

Na koniec piątkowego uniwersytetu wyświetlony zostanie słynny na świecie i prezentowany na wielu festiwalach filmowych dokument „Hit me with Music” . Nakręcony przez Miquela Galofré film opowiada o kulturze dancehall na Jamajce i jej czołowych przedstawicielach takich jak Yellowman, Vybza Kartel czy Mavado. Wstęp dla wszystkich zainteresowanych wolny.

10.08.2012, godz.12.00, Uniwersytet Reggae ORF, Amfiteatr Miejski w Ostródzie


WYGRAJ WYJAZD NA JAMAJKĘ – Bilety za wiedzę

Ruszyły eliminacje internetowe konkursu wiedzy o Jamajce

Konkurs odbywa się z związku z jedynymi w Polsce, oficjalnymi obchodami 50-lecia uzyskania niepodległości przez Jamajkę, które odbędą się podczas tegorocznego Ostróda Reggae Festiwal. Finałowa rozgrywka odbędzie 11 sierpnia w trakcie poświęconego rocznicy dnia Uniwersytetu Reggae. Pięć osób walczyć będzie o podwójny bilet lotniczy do Montego Bay.

Jeszcze tylko do 2 sierpnia (czwartek) na festiwalowym facebooku można wziąć udział w wirtualnych eliminacjach konkursowych. Wystarczy odpowiedzieć na 15 losowo wybranych pytań w jak najkrótszym czasie, by znaleźć się w finałowej piątce. Rekordziści będą musieli wykazać się nieco głębszą wiedzą na temat historii, kultury, obyczajów a także muzyki reggae, której kolebką jest ta właśnie wyspa. Na zwycięzcę czeka nagroda ufundowana przez Jamajską Izbę Turystyki – bilet dla dwóch osób do najpiękniejszego ośrodka turystycznego Montego Bay. Zapowiada się gorąca rywalizacja – już w dniu otwarcia konkursu eliminacjami zainteresowanych było ponad blisko 100 osób.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 11 sierpnia po spotkaniu z gośćmi związanymi z obchodami: Ambasador Jamajki w Berlinie Joy Wheeler, Konsul Honorową Jamajki w Polsce Marią Dembowską, przedstawicielami Jamaica Tourist Board oraz dziennikarzem i pionierem kultury jamajskiej w Polsce Włodzimierzem Kleszczem. Słuchacze będą mieli niecodzienną okazję poznania rysu historycznego wyspy, od czasów Indian Arawaków, poprzez okres niewolnictwa i kolonii, aż po uzyskanie niepodległości w 1962 roku. Być może będzie można usłyszeć odpowiedź na pytanie, dlaczego wiele osób porównuje do siebie historię Polski i Jamajki. Co powoduje, że mała wyspa na odległych Karaibach jest tak znana w świecie, a jej kultura tak szanowana i podziwiana? Jak i kiedy Jamajka dotarła do Polski?

Dzień obchodów zamknie, pokazywany w kinach, poruszający i głośny film dokumentalny wyreżyserowany przez Kevina McDonalda „Marley”.

OSTRÓDA REGGAE FESTIVAL 2012

9 – 12 sierpnia 2012

Ostróda, ul. Czarnieckiego, „Białe Koszary”KUP BILET:


Na trzech scenach wystąpią m.in:

Morgan Heritage (JAM), Fat Freddy’s Drop (NZ), Anthony B (JAM), Tanya Stephens (JAM), Rootz Underground (JAM), Rod Taylor (JAM), Dub Syndicate live mix by Adrian Sherwood (JAM / GB), Dreadzone (GB), Vavamuffin (PL), Maleo Reggae Rockers (PL), Bakshish (PL), Feel-X & Gutek (PL), Radikal Guru & Cian Finn (PL / IRL), Danakil (F), Bednarek (PL), Habakuk & Kalokagathos (PL), Prince Fatty Sound System feat. Horseman & Hollie Cook (GB), Cham (JAM), RDX (JAM), Raggafaya (PL), Kacezet & Fundamenty (PL), Paprika Korps feat. R.U.T.A. (PL), Eastwest Rockers (PL), Junior Stress & Sun El Band (PL), Aba Shanti-I (GB), Channel One (GB) i wielu innych.

www.ostrodareggae.com

Polecane

Share This