V Festiwal Legend Rocka


2011.08.12

opublikował:

V Festiwal Legend Rocka

Dolina Charlotty to kompleks stylowych zabudowań hotelowych i rekreacyjnych umiejscowionych w bajkowym otoczeniu lasu i jeziora.

W znajdującym się tam amfiteatrze już 12, 13 i 14 sierpnia fani klasycznego rocka będą mogli oklaskiwać gwiazdy drugiej edycji jubileuszowego V Festiwalu Legend Rocka (w tym także polskie gwiazdy muzyki rockowej).

„Impreza adresowana jest przede wszystkim do wielbicieli rockowego grania z przełomu lat 60. i 70. Dzięki temu może zapewnić godziwą rozrywkę aż trzem pokoleniom słuchaczy. Podczas poprzednich edycji naszego festiwalu preferowaliśmy zagranicznych artystów. Teraz przyszedł czas na krajowe zespoły, bo wśród nich jest sporo tych zasłużonych w propagowaniu muzyki rockowej” – mówi Mirosław Wawrowski, dyrektor kompleksu Dolina Charlotty i główny animator festiwalu.

Pierwszy dzień festiwalu – 12 sierpnia, skierowany będzie głównie do miłośników ostrego, heavy -metalowego grania. Wystąpią: TSA, Saxon i UFO.

TSA – to pionier polskiego heavy metalu. Zespół powstał w 1979 roku w Opolu. Do połowy lat 80. XX wieku TSA było jedną z najważniejszych grup na polskiej scenie rockowej. W latach 90. ubiegłego wieku zespół przeżywał kryzys, a w końcu zawiesił działalność. Reaktywacja nastąpiła w maju 2000 roku w oryginalnym składzie: Marek Piekarczyk (śpiew), Andrzej Nowak (gitara), Stefan Machel (gitara), Janusz Niekrasz (bas) i Marek Kapłon (perkusja) i szczęśliwie kapela z powodzeniem nagrywa i koncertuje w tym składzie po dziś dzień.

Saxon to bez wątpienia jedna z czołowych grup tzw. „nowej fali brytyjskiego heavy metalu”, które pod koniec lat 70. XX wieku szturmem wdarły się na światowe listy przebojów. Największe triumfy zespołu to lata 80. Saxon ma na koncie ponad 20 płyt. Wielkim atutem zespołu od zawsze były i są perfekcyjne i dynamiczne występy, o czym zapewne przekonamy się już 12 sierpnia.

Ostatnim zespołem, który zaprezentuje się na deskach charlockiego amfiteatru tego wieczoru będzie UFO. Ten zasłużona dla hard rocka formacja powstała w 1969 roku. Na początku skłaniała się ku prog-rockowi, a nawet psychodelii, ale stosunkowo szybko nastąpiła zmiana kursu na hard rock. Lata 70. oraz 80. to okres dużej popularności UFO nie tylko w Europie, ale również za oceanem. Zespół nadal jest aktywny, wydaje płyty i regularnie koncertuje.

Podczas drugiego dnia „przygody z legendami rocka” -13 sierpnia, zobaczymy: Boogie Chilli, Colosseum i Alvina Lee.Boogie Chilli to kapela pochodząca z Poznania, a jej repertuar osadzony jest w blues-rocku. Skład personalny zespołu wyłonił się z połączenia dwóch grup: Hot Water i Wielka Łódz.

Colosseum to pierwszy na świecie zespół jazz-rockowy. Ta supergrupa powstała w 1968 roku z inicjatywy wybitnych muzyków, którzy mieli za sobą dokonania w poważnych formacjach i projektach zarówno rockowych, jak i jazzowych. Niestety już w 1971 roku grupa rozpadła się, aby w swym oryginalnym składzie reaktywować się dopiero po 23 latach. W Dolinie Charlotty Colosseum wystąpi jednak bez saksofonisty Dicka Heckstall-Smitha, który zmarł w 2004 roku. Jego miejsce zajęła jedna z najwybitniejszych europejskich saksofonistek jazzowych – Barbara Thompson.

Zwieńczeniem drugiego dnia festiwalu będzie występ Alvina Lee – herosa gitary, muzyka, którego styl i technika gry wywarły olbrzymi wpływ na wielu gitarzystów.

W 1967 roku w wieku zaledwie 15 lat stanął na czele grupy Ten Years After – jednej z najważniejszych formacji blues-rockowych w historii muzyki. W połowie lat 70. Lee opuścił zespół, by na chwilę powrócić jeszcze do niego niespełna dziesięć lat potem. Od tego czasu muzyk kontynuuje karierę solową, z powodzeniem angażując się w rozliczne projekty muzyczne.

Tegoroczny Festiwal Legend Rocka zakończy się 14 sierpnia. Rozpocznie go Dżem – polska legenda blues-rocka. Działalność grupy nieodłącznie kojarzy się z postacią jej współzałożyciela, charyzmatycznego wokalisty Ryszarda Riedla, który zmarł w 1994 roku. Jedenaście lat później Dżem dotyka kolejna tragedia. W wypadku samochodowym ginie klawiszowiec Paweł Berger. Pomimo tych ciężkich doświadczeń zespół nie spoczął na laurach i nadal jest jednym z najbardziej popularnych zespołów blues-rockowych w Polsce.

Następnie swój show zaprezentuje słynny psychodeliczny skład – Vanilla Fudge. Ten założony w 1965 roku amerykański zespół wywarł wielki wpływ na klasyczne brytyjskie grupy jak: Yes, Deep Purple, Led Zeppelin, Budgie, czy Uriah Heep. Vanilla Fudge wydatnie przyczynili się do rozpropagowanie organów Hammonda, jako instrumentu rockowego.

Jubileuszowy V Festiwal Legend Rocka w Dolinie Charlotty zakończy show kompozytora, wokalisty i legendy gitary basowej, współzałożyciela super-trio Cream – Jacka Bruce’a.Jego zdolności improwizacyjne i całkowicie unikalne kompozycje, oraz występy na zawsze zmieniły muzykę rockową. Całotonowa gra na basowej gitarze elektrycznej, której pionierem był Bruce, zrewolucjonizowała sposób, w jaki dotychczas był używany instrument i wpłynęła na niezliczoną rzeszę czołowych basistów zarówno jazzowych, jak i rockowych.

Polecane

Share This