W soboę rusza polska trasa New Model Army


2010.02.17

opublikował:

W soboę rusza polska trasa New Model Army

Już w sobotę 20 lutego rozpocznie się polska trasa legendarnej formacji New Model Army! Grupa wystąpi w Polsce w ramach europejskiej trasy promującej nowy krążek „Today Is A Good Day”. Zespół zagra przed polską publicznością cztery razy: 20 lutego w poznańskim Blue Nocie, 21 lutego we wrocławskim Firleju, 23 lutego w warszawskiej Stodole, a dzień później na koncercie w krakowskim Loch Ness. Krążek, którego premiera miała miejsce 14 września 2009 r. został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, podobnie jak sam zespół goszczący ostatnio na festiwalu w Jarocinie.

Historia New Model Army sięga 1980 roku, od początku liderem zespołu jest Justin Sullivan – wokalista, twórca tekstów i współtwórca muzyki. Pozostali członkowie założyciele to Stuart Morrow i Phil Tompkin. W ciągu pierwszego roku basista Phill został zastąpiony Robbem Waddingtonem, jednakże konsekwencja w budowaniu unikalnego stylu muzycznego zespołu pozostała. Pierwszy undergroundowy singiel zespołu był owocem kilku koncertów, jakie grupa dała w Londynie w 1982 roku.

Jednak prawdziwą sensację wzbudził występ grupy w popularnym brytyjskim show „The Tube” dwa lata później. Jakimś sposobem około 30 fanów zespołu zdołało dostać się do studia w trakcie programu na żywo. Żywiołowa reakcja publiki na wykonane przez New Model Army „Christian Militia” przeszła do historii, ich pierwszy album „Vengeance”, trafił na 1. miejsce listy Independent Charts, a wielkie wytwórnie, które dwa lata wcześniej odrzuciły materiał grupy, teraz walczyły by zaoferować muzykom jak najlepszy kontrakt.

Kolejny przełomowy moment w karierze zespołu to rok 1986. Legendarny producent Glyn Johns (współpracował między innymi z Led Zeppelin, The Rolling Stones czy The Beatles) zgodził się wyprodukować kolejny album zespołu – „The Ghost of Cain” – który okazał się jednym z największych sukcesów grupy i pozwolił im przedostać się do pierwszego szeregu gwiazd alternatywnego rocka w Wielkiej Brytanii.

Obecnie zespół występuje w składzie: Justin Sullivan (wokal i gitara elektroniczna), Nelson (bas), Dean White (klawisze, gitara), Michael Dean (instrumenty perkusyjne) oraz Marshall Gill (gitara), a jego 11 krążek studyjny to wciąż pełne charyzmy rockowe granie.

Polecane

Share This