W Tygmoncie Magda Piskorczyk i jej gość


2009.08.20

opublikował:

W Tygmoncie Magda Piskorczyk i jej gość

W niedzielę 13 września gościem Magdy Piskorczyk, będzie szwedzki mistrz gitary i wokalista Slidin` Slim. Magda Piskorczyk jest dobrze znana tygmonckiej publiczności, warto jednak kilka słów więcej napisać na temat jej gościa, który będzie po raz pierwszy występował w Warszawie.

Slidin` Slim, czy jak mówi jego szwedzki paszport, Anders Landelius (ur. 1969) to mistrz metalowej gitary dobro i miłośnik bluesowej tradycji. Wokalista o głosie bardziej amerykańskim, niż te, którymi chwali się wielu Amerykanów.

Z jednej strony to artysta, który biorąc na kolana akustyczną gitarę roztacza wokół siebie magię Sona House`a czy Bukka White`a a z drugiej strony eksperymentator twórczo wykorzystujący transową elektronikę w służbie bluesa (sample, loopy itp.) Po kilkunastu latach działalności i wydaniu dwóch klasycznie brzmiących płyt, nagrał unikatowy album, będący pomostem łączącym współczesność z korzenną estetyką bluesa minionego stulecia. Jego wyjątkowość potwierdzają wyśmienite recenzje, jakie krążek „One Man Riot” zdobywa od Skandynawii, przez Niemcy i Europę Zachodnią po Stany Zjednoczone, w których płyta została oficjalnie wydana przez wytwórnię NMR Records. Tę dobrą passę artysty potwierdza też dwupłytowy album (CD/DVD), będący zapisem koncertu Slidin` Slima i jego zespołu The Soundblasters, który odbył się 13 września 2008 roku w ramach 9-edycji tarnobrzeskiego festiwalu Satyrblues.

Oficjalna premiera albumu 12.09.2009 w ramach festiwalu Satyrblues. Dzień później będzie można posłuchać Slima w warszawskim Tygmoncie, gdzie wystąpi u boku wokalistki Magdy Piskorczyk i jej zespołu.

Natomiast Magda Piskorczyk to wokalistka obdarzona oryginalnym niskim głosem, grająca na gitarze akustycznej i basowej, a także na instrumentach perkusyjnych. Wykonuje głównie muzykę mocno zakorzenioną w tradycji afro-amerykańskiej, ale chętnie sięga też do rytmów i melodii z innych stron świata, zwłaszcza Afryki.

Regularnie koncertuje ze swym zespołem, była gościem wielu festiwali międzynarodowych, m.in. w Niemczech, Francji i Anglii. Trzykrotna bluesowa Wokalistka Roku w Polsce. Dwukrotna półfinalistka konkursu IBC w Memphis. Nazywana: „la voix noire et au costume blanc” (czarny głos w białym kostiumie). Znana ze świetnego kontaktu z publicznością, którą często wciąga do wspólnego śpiewania, klaskania, pstrykania. Autorka albumu studyjnego „Blues Travelling” nagranego z udziałem Michała Urbaniaka i płyty koncertowej „Magda Live” nominowanej do Fryderyka 2009! Wyjątkowe połączenie bluesa, gospel, jazzu, rocka oraz world music; radosnej, żywiołowej zabawy i głębokiej refleksji.

www.magdapiskorczyk.com

Polecane

Share This