W tym tygodniu nowohucki ferment w stolicy


2010.02.23

opublikował:

W tym tygodniu nowohucki ferment w stolicy

W tym tygodniu KNŻ uderzy dwa razy w stołecznej Stodole. Formacji przedstawiać specjalnie nie trzeba, ale warto przyjrzeć się bliżej supportowi…

Formacja WU-HAE promować będzie swój najnowszy album „Opera Nowohucka”. Wydawnictwo ukazało się w listopadzie i niemal natychmiast okrzyknięte zostało jedną z najważniejszych polskich płyt ubiegłego roku. „Opera Nowohucka” to concept album, składający się z dwunastu utworów, niemego filmu science-fiction oraz eseju literackiego. Zawartość, nośnik i opakowanie stanowią jedność, inspirowaną 60-letnią historią Nowej Huty. Jest to jedyne takie wydawnictwo w Polsce – pendrive, na którym zapisano dane, zapakowany został w metalową puszkę.

WU-HAE wciąż nie daje się zaszufladkować, swobodnie korzystając z potencjału muzyki elektronicznej i opartego na drum’n’bassowej rytmice rocka z elementami surowego industrialu. To stanowczo odcina zespół od stylistyki hip-hopowej, z którym niegdyś go nietrafnie skojarzono.

Tekst „Opery Nowohuckiej” zaczerpnięto między innymi z „Poematu dla dorosłych” Adama Ważyka, krytycznego dzieła socrealizmu. Wykorzystano również tekst Leszka A. Moczulskiego oraz wiersz Wisławy Szymborskiej „Na powitanie budowy socjalistycznego miasta”. Na płycie znalazł się także cover Perfectu „Nie patrz jak ja tańczę” z gościnnym udziałem Grzegorza Markowskiego. Jest to pierwsze studyjne nagranie tego utworu. Ponadto, w nagraniach gościnny udział wzięli między innymi Maciej Maleńczuk, Olaf Deriglasoff oraz Piotr Wróbel (Akurat).

Nowohucką formację usłyszymy w tym tygodniu w stolicy kilkakrotnie. W środę WU-HAE wystąpi na żywo w Antyradiu, w czwartek i piątek natomiast supportować będzie KNŻ w Stodole. Bzyk, Guzik i Skwarek pojawią się także w audycji Tomasza Żądy w radiowej Trójce.

www.wu-hae.pl

www.opera-nowohucka.pl

Polecane

Share This