Wayne Shorter raz jeszcze!


2009.11.05

opublikował:

Wayne Shorter raz jeszcze!

Już dziś (czwartek, 5 listopada) w poznańskiej Auli UAM wystąpi legendarny jazzowy saksofonista Wayne Shorter. Będzie to kolejny występ w ramach Poznań Jazz Fair. Koncert rozpocznie się o godzinie 20. Otwarcie drzwi do Auli o godzinie 19. Można nabywać jeszcze bilety na występ artysty w punktach: CIM, Rock Long Luck, Fripp Shop oraz bilety24.pl. Przed koncertem do sprzedaży trafi ograniczona pula wejściówek stojących w cenie 80 zł – do nabycia jedynie w Kasie Auli UAM.

Wayne Shorter znany jest między innymi ze swej niezwykle udanej współpracy z Milesem Davisem – saksofonista był członkiem drugiego słynnego kwintetu Milesa w latach 60. Był także współliderem legendarnej formacji Weather Report w latach 70. Wiele z jego nagrań uważanych jest dziś za kompozycje klasyczne.

Shorter rozpoczął karierę występując z Art Blakey’s Jazz Messengers. W roku 1964 przystąpił do zespołu Milesa Davisa, w którym występował wspólnie z tak ważnymi muzykami jak Herbie Hancock, Ron Carter czy Sam Rivers. Wielu jazzowych krytyków uznaje, że ten skład kwintetu Davisa był najwspanialszym w historii. Shorter skomponował dla Milesa takie utwory jak „Prince of Darkness”, „ESP”, „Footprints”, „Sanctuary” czy „Nefertiti”. Shorter opuścił zespół Davisa w roku 1970. Już wcześniej wydał kilka niezwykle ciepło przyjętych albumów solowych dla wytwórni Blue Note.

Lata 1971-1985 to okres gry Shortera w zespole Weather Report założonym wspólnie z innym współpracownikiem Milesa Davisa – Joe Zawinulem.

Wayne Shorter gościnnie wystąpił także na albunach Steely Dan, Joni Mitchell, kontynuował również współpracę z Hancockiem – wspólnie nagrali tribute album poświęcony Milesowi Davisowi. Saksofonista pojawił się też w obsadzie doskonałego filmu Bernarda Taverniera „Round Midnight” poświęconego jazzowej scenie lat 50.

Kwartet z którym Shorter występuje aktualnie został założony w roku 2000. Ukazały się dotąd dwa albumy dokumentujące koncerty grupy w składzie Shorter, Danilo Perez (piano), John Patitucci (bass) oraz Brian Blade (drums).

Danilo Perez to pochodzący z Panamy muzyk, uważany za jednego z najważniejszych pianistów współczesnego jazzu. Urodzony w 1966 roku Danilo rozpoczął muzyczną edukację w wieku 3 lat, natomiast po siedmiu kolejnych latach był już studentem pianistyki w Konserwatorium w Panamie. Młody Danilo Perez inspirował się przede wszystkim muzyką Gershwina, Ellingtona, Coltrane`a oraz Monka. Prawdziwym przełomem w karierze pianisty okazał się wyjazd do USA i współpraca z legendarnym Wyntonem Marsalisem, z którym odwiedził między innymi Polskę w 1995 roku. Perez wystąpił wspólnie z Marsalisem także podczas Letniej Olimpiady w Atlancie (1996 rok). Perez zagrał także na inauguracyjnym balu prezydenta Billa Clintona! Ma na swoim koncie kilka doskonale przyjętych albumów, w tym ostatni „Across The Crystal Sea” nagrany wspólnie z Christianem McBride`m i gościnnym udziałem wokalistki Cassandry Wilson.

Basista John Patitucci jest z pochodzenia Włochem. Urodził się w roku 1959 na nowojorskim Brooklynie. Patitucci nagrał dwanaście albumów jako lider, występował także z tak uznanymi artystami jak B.B. King, Chick Corea, Joanne Brackeen, Herbie Hancock, Michael Brecker, Natalie Cole, Bon Jovi, Queen Latifah, Sting czy Carly Simon. Instrumentalista jest laureatem licznych nagród, zdobył między innymi dwie nagrody Grammy. W roku 1986 został wybrany najlepszym jazzowym basistą w prestiżowym plebiscycie National Academy of Recording Arts and Sciences. Jego pierwszy solowy album „John Patitucci” (1987) okupował pierwsze miejsce listy Billboard Chart Jazz. Ostatni krążek Johna ukazał się w tym roku i zatytułowany jest „Remembrance”.

Brian Blade w kwartecie Wayne`a Shortera pełni rolę perkusisty. Urodzony w 1970 roku Amerykanin rozpoczął swoją karierę jako muzyk sesyjny współpracujący z Joshuą Redmanem oraz Kenny Garrettem. Wydał także trzy albumy solowe stojąc na czele grupy Brian Blade & the Fellowship Band. W ostatnich latach współpracował między innymi z Bobem Dylanem, Joni Mitchell, Norah Jones oraz Emmylou Harris. Uważany jest powszechnie za najzdolniejszego perkusistę młodego pokolenia.

Polecane

Share This