Wielki powrót Skalpela


2014.06.21

opublikował:

Wielki powrót Skalpela

Gwiazda polskiego nu jazzu wraca z nowym albumem. Mistrzowie łączenia polskiego jazzu lat 60. i 70. z nowoczesną elektroniką – Skalpel – wystąpią po wielu latach we Wrocławiu, 24 października w klubie Eter. Bilety w cenach 38/48/50 zł są już w sprzedaży.

Skalpel to wrocławski duet, tworzony przez kompozytorów i producentów: Marcina Cichego i Igora Pudło, współpracujących ze sobą od 1998 roku. W 2001 r. dzięki rewelacyjnemu demo Polish Jazz nawiązali współpracę z legendarną brytyjską wytwórnią Ninja Tune i pod jej szyldem wydali dwa świetnie przyjęte albumy.

Zespół jest znany z sięgania po polski jazz z lat 60. i 70. i konstruowania na jego bazie własnej autorskiej wizji współczesnej muzyki, łączącej to, co najlepsze w jazzie, hip hopie i muzyce klubowej. Przedsmak ich możliwości dała EP-ka „Sculpture” z 2003 roku. „Gazeta Wyborcza” wymieniła ją wśród pięciu najważniejszych płyt z nowym polskim jazzem. Rok później duet wydał swój debiutancki album Skalpel doceniony przez fanów i krytyków na całym świecie. Płyta „Skalpel” znalazła się w podsumowaniu Album Of The Year przygotowanym przez „DJ Magazine”. Album został też nominowany do BBC – Gilles Peterson Worldwide Music Awards 2004.

{sklep-cgm}

Sukcesem był też drugi album Skalpela „Konfusion” (2005 r.), dzięki któremu duet został laureatem prestiżowych Paszportów Polityki. Płyty Skalpela znajdują się na wysokich miejscach w wielu rankingach najlepszych polskich albumów minionej dekady.

Na nowe wydawnictwo grupy fani czekali 9 lat. W maju tego roku ukazała się EP-ka „Simple,” a na październik planowane jest wydanie albumu „Transit”. Wraz z nowymi nagraniami Skalpel wraca również na scenę. Zmienia się formuła występów, które niegdyś były audio-wizualnymi dj setami, a obecnie są koncertami z udziałem dodatkowych muzyków. Do koncertowego składu zespołu dołączyli wybitni muzycy improwizujący: Joanna Duda grająca na instrumentach klawiszowych i perkusista Jan Emil Młynarski, znani też jako J=J. W tym składzie Skalpel zaprezentuje nowe wersje utworów ze wszystkich swoich płyt. Można powiedzieć, że 24 października w Eter Klub odbędzie się pierwszy prawdziwy koncert Skalpela we Wrocławiu.

Polecane

Share This