Wiemy kto uzyskał najelpesze wyniki sprzedaży i został artystą 2019 roku!


2020.03.06

opublikował:

Wiemy kto uzyskał najelpesze wyniki sprzedaży i został artystą 2019 roku!

Jak podaje Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI) najlepsze wyniki sprzedaży na światowym rynku muzycznym w roku 2019 osiągnęła Taylor Swift, zostając tym samym artystką roku – Global Recording Artist of the Year. Dla Taylor Swift jest to drugie takie wyróżnienie w historii, pierwsze otrzymała w 2014 r.

Miniony 2019 rok był dla Taylor Swift kolejnym niezwykle udanym rokiem, szczególnie po wydaniu w sierpniu jej siódmego albumu studyjnego zatytułowanego Lover. Album zadebiutował na pierwszym miejscu listy przebojów w ponad 10 krajach i osiągnął poziom sprzedaży odpowiadający 3 milionom albumów w pierwszym tygodniu od daty premiery. W ubiegłym roku z albumu wydano trzy single: Me! z udziałem Brendona Urie z zespołu Panic! at the Disco, You Need to Calm Down, oraz tytułowy singiel Lover. Me!, pierwszy singiel z albumu, pojawił się na szczycie światowych list Spotify.

– Taylor Swift jest uosobieniem prawdziwej gwiazdy. Wciąż ewoluuje jako artystka i utrzymuje niezwykły kontakt ze swoimi fanami, jednocześnie z każdym albumem rozwija swoje brzmienie. Cieszę się, że po raz drugi będę mogła wręczyć jej nagrodę dla artysty roku. W pierwszej dziesiątce rankingu znaleźli się utalentowani artyści z całego świata, począwszy od młodych gwiazd, takich jak Billie Eilish i BTS, a skończywszy na kultowych artystach, takich jak the Beatles czy Queen. Ten szeroki wachlarz wykonawców pokazuje, jak miłość ludzi do muzyki może być nieustannie rozpalana przez nowych i różnorodnych artystów, a jednocześnie potrafi przetrwać dziesięciolecia. Gratuluję wszystkim artystom, którzy znaleźli się w zestawieniu – powiedział Frances Moore, dyrektor generalny IFPI.

Ed Sheeran zajmuje drugie miejsce, pojawiając się po raz trzeci w pierwszej dziesiątce zestawienia, głównie dzięki sukcesowi swojego albumu No.6 Collaborations Project z udziałem artystów goszczących takich jak Stormzy, Cardi B, Camilla Cabello i Khalid. Album pojawił się na pierwszym miejscu list przebojów w 19 krajach, podczas gdy przewodni singiel I Don’t Care z Justinem Bieberem był numerem 1. w 26 krajach.

Po kolejnym udanym roku Post Malone zajmuje trzecie miejsce w tegorocznym rankingu, awansując z miejsca czwartego w roku ubiegłym. Jego singiel Sunflower z udziałem Swae Lee był w 2019 r. nadal popularnym utworem w serwisach streamingowych, a wydany we wrześniu album Hollywood’s Bleeding znalazł się na pierwszym miejscu list przebojów w Australii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Tegoroczna nagroda Global Recording Artist of the Year Award jest już siódmą edycją tego wyjątkowego wyróżnienia IFPI, które w wiarygodny sposób odzwierciedla światowy sukces artysty, zliczając sprzedaż muzyki we wszystkich formatach muzyki cyfrowej i fizycznej, od strumieni po winyle. W ostatnich latach nagrodę tę otrzymali One Direction (2013), Taylor Swift (2014), Adele (2015), Drake (2016 i 2018) oraz Ed Sheeran (2017).

Ranking Top 10 artystów na świecie w 2019 r.

Taylor Swift
Ed Sheeran
Post Malone
Billie Eilish
Queen
Ariana Grande
BTS
Drake
Lady Gaga
The Beatles

Laureaci poprzednich edycji:

2018 – Drake
2017 – Ed Sheeran
2016 – Drake
2015 – Adele
2014 – Taylor Swift
2013 – One Direction

Nagroda IFPI dla artysty roku i zestawienie Top 10 artystów na świecie jest jedynym rankingiem, który stanowi dokładne podsumowanie konsumpcji muzyki we wszystkich formatach (włączając serwisy streamingowe, sprzedaż singli i albumów na nośnikach cyfrowych i fizycznych) i we wszystkich krajach. Ranking jest ważony na podstawie relatywnej wartości każdego ze sposobów konsumpcji muzyki.

Źródło: materiały prasowe IFPI

Polecane

Share This